Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se jmenuješ, odkud jsi... a kde to k sakru je?

  0:01aktualizováno  0:01
Byl deštivý den a já se nudil. Sedl jsem k počítači a šel si zahrát přes internet poker. Měl jsem "štěstí" na samé občany Spojených států amerických. Klasická konverzace v tomto druhu zábavy spočívá na dvou otázkách: Jak se jmenuješ a odkud jsi? Bohužel pro Čechy po druhé otázce následuje třetí: "Kde to k sakru je?"

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

Česká vlajka. Ilustrační foto.

Česká vlajka. Ilustrační foto. | foto: Evropská komise

Vždy je nechávám hádat. Asi mi nebudete věřit, ale většina z nich neuhodla ani to, že Česká republika leží v Evropě. V tomto případě se člověk i pousměje, ale když se dozvíte, že byste se podle jejich mínění měli nacházet někde v Rusku či v horším případě žít v německém protektorátu, je vám to až líto. A třešničkou na dortu je, když si vaši vlast spletou s Čečenskem.

Švejk, pivo, tunelování, píšťaly... To, co mne napadlo jako první při zamyšlení nad otázkou, co jsme vlastně dali světu. Až jsem se zhrozil. Nástroje smrti, rozkrádání, mok stojící často za lidským neštěstím nebo přihlouplého "pablba" Švejka. Snažím se přijít na něco pozitivního. Naštěstí to není tak těžké.

Studenti píší o obrazu Čechů ve světě

Světu jsme dali rozkrádání, mok stojící často za lidským neštěstím a přihlouplého "pablba" Švejka. Dobré věci naštěstí vyhrávají a máme být na co hrdí. Tak proč nejsme?

Kontaktní čočky, lodní šroub, bleskosvod, objevení čtyř krevních skupin, Heyrovského polarografie, semtex...

Oddychl jsem si. Sečteno podtrženo, dobré věci vyhrávají. A to je dobře.
Ano, máme světu co nabídnout. Máme být na co hrdí a nemáme důvod nechat se odstrkovat jinými státy, národy. Nemáme důvod, proč jim podlézat a z jednání odcházet se svěšenou hlavou.

Podívejme se na Izrael. Stát třikrát menší než náš s mnohem horšími podmínkami k životu, a to jak z hlediska nehostinných pouští, tak z hlediska nepříliš přátelských sousedů.

A přesto všechno je jedním z nejvyspělejších států na světě. Každý ví, kde je Izrael, tak proč by každý nemohl vědět, kde je Česko, země Království českého, země Karla IV.! Máme malebnou přírodu, bohaté dějiny, nejkrásnější ženy... Máme na co být hrdí, tak proč nejsme?

Češi jsou národ, který potřebuje ve svém čele silného člověka, aby začali něco dělat. Někdo nám musí dát impulz, jinak se nic dít nebude. Naším dnešním problémem je, že v čele našeho státu stojí lidé slabí. Lidé, kteří ani přinejmenším nejsou vzorem svým občanům.

Diskutujte na blogu

Zaujalo vás, co studenti napsali v rámci projektu Studenti čtou a píší noviny? Diskutujte na studenti.blog.idnes.cz.

Lidé, kteří lžou a tunelují, neboť nic jiného neumějí. I přesto věřím, že se náš stát jednoho dne stane silným. Bude rovnocenným partnerem jiných států a od jednání budou odcházet s ocasem mezi nohama jiní.

Nabízí se však další otázka: Proč se tak tedy za těch dvacet let ještě nestalo? Odpověď je jednoduchá. Je jí jedna obecně známá vlastnost českého národa, a to jistá náklonnost k dávání rad při "pivu o sedmé". Ano, radit nám jde, ale "skutek utek". Uzavřel bych to citací Karla Havlíčka Borovského: "Byl by již čas, aby nám to naše vlastenčení ráčilo z úst vjeti do rukou a do těla!"

David Busta, Gymnázium AD FONTES, Jihlava

» Autor článku dostane knihuZPRÁVY: Nepolíbili jsme prsten, komentoval Stanjura nezvolení Fialy do čela SněmovnyHlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Babiše překvapila urputnost policie. Jeho vydání podpoří pravice i Piráti

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš je překvapen „rychlostí a urputností“ policie, která v úterý znovu požádala o jeho vydání ke...Další z rubriky

STUDENTI: Sjednotit svět? Co něco těžšího?

Ilustrační snímek

Z celého světa každý den slýcháváme zprávy o krvavých konfliktech, tyranských vládách a náboženských fanaticích, ale...

STUDENTI: Lidé nikdy nebudou dobro a zlo vnímat stejně

Ilustrační snímek

Globální morálka? Že všichni lidé mají stejně nastavené hodnoty? Že všichni musíme vnímat dobro a zlo stejně? Na světě...

STUDENTI: Nesahat, neplivat, nesvlékat. Každá země to má jinak

Ilustrační snímek

Některé kultury chápeme, jiné ne. Proč? Naše civilizace není dostatečně tolerantní. Ani jedinec není schopen pochopit...Najdete na iDNES.cz