Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak neodkládat úkoly? Odpověď trpělivě hledám

  0:01aktualizováno  0:01
Vzhledem k tomu, že se v poslední době doma neustále dostávám do konfliktů s mamkou na téma, proč všechno dělám na poslední chvíli, rozhodl jsem se odpovědět si na tuto otázku.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

(ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Zamyslel jsem se nad výhodami, které tento způsob plnění povinností přináší, stejně jako pozitivy mně neznámého modelu, tedy splnit je dříve, třeba hned po zadání.

Několikrát jsem doma dokonce odpověděl, že se pokusím svůj způsob změnit, až jsem o tom nakonec začal i vážně uvažovat. V té chvíli jsem zjistil, že je to daleko těžší, než jsem si myslel. Nejde jen o to udělat něco o pár dní dříve, podstata se totiž schovává daleko hlouběji.

Studenti píší o lenosti

Studenti píší o lenosti, odkládání úkolů a motivaci Intenzivně se zamýšlím nad modelem, jak neodkládat povinnosti na později a plnit je hned po zadání. Řešení zatím nemám, ale pokládám si důležité otázky.

Nejdříve si potřebuji uvědomit, proč vlastně všechno nechávám na nejposlednější možnou chvíli. Jako první důvod bych uvedl fakt, že se zkrátka neumím donutit pracovat na 100 %, dokud nemusím. Neustále kdesi v podvědomí leží ukryta informace, že času je ještě dost. Kdežto začnu-li pracovat večer před termínem, volno si už dovolit nemohu.

Co mi navíc tento způsob přináší? Poměrně jasnou evidenci toho, co který den musím udělat. Velké úkoly si pamatuji a u těch menších mi stačí podívat se do kalendáře a jednoduše udělat to, co mám mít na další den. Jak ale udržím přehled v dlouhém seznamu povinností, které se nakupí?

Budu neustále připisovat a mazat položky a ztrácet čas rozhodováním se, co zrovna teď udělám? A podle čeho si vlastně vyberu - podle času, důležitosti, nebo na co mám zrovna náladu? A nakonec, nevymizí i ty vzácné dny, kdy nemám téměř žádné povinnosti?

Vždyť před sebou nebudu vidět fakt, že na zítra nic nepotřebuji, ale jen dlouhý seznam, který prázdný nebude nikdy. To jsou otázky, na něž neznám odpovědi.

Člověk musí změnit celou svou filozofii, návyky i názory, což v nejlepším případě zabere hodně času, v horším se nepovede vůbec. Na druhou stranu, proč jsem tedy i po tom všem tuto možnost nezavrhl? Protože mnou aplikované řešení není taktéž zdaleka ideální. Mezi hlavní problémy patří především fakt, že když dělám všechno na poslední chvíli, nepočítám s žádnými náhlými okolnostmi.

Stačí jakákoliv neočekávaná okolnost a řešení se ztratí v nedohlednu. Nic nenaštve víc, než když zbývá několik hodin a najednou se pokazí počítač. Mimoto odkládání věcí na později je zlozvyk návykový a gradující. Jakmile vidím, že mi to vyšlo, příště začnu ještě později. Neustále "oťukávám" hranice možného, až je zákonitě někdy překročím a ejhle, nestihl jsem to. Dostat se přitom zpět je mimořádně těžké.

Diskutujte na blogu

Zaujalo vás, co studenti napsali v rámci projektu Studenti čtou a píší noviny? Diskutujte na studenti.blog.idnes.cz.

A další zásadní věc: pokud si všechno nechávám na později dle přísloví "Co můžeš udělat dnes, odlož na pozítří a získáš den volna", den volna opravdu získám, ale za jakou cenu? Neustále potlačované vědomí, že mě něco čeká, stejně člověku nedovolí užít si ho tak, jako když už své povinnosti splnil.

Všechny tyto důvody vedou k zajímavému zamyšlení. Ani já jsem ještě řešení nenašel, ale věřím, že tato úvaha může pomoci někomu, aby nad tímto tématem vůbec začal přemýšlet. Aniž by si člověk otázky položil, odpovědi nenajde.

Michal Lévy, Gymnázium Jakuba Škody, Přerov

Autor článku dostane knihuTémata: blog, počítač, Přerov, SCIO

ZPRÁVY: Slzný plyn, vodní děla a ohně v ulicích BejrútuHlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

STUDENTI: „Bojovat za mír“ zní stejně absurdně jako „solit cukrem“

Filipínští vojáci mise UNDOF na Golanských výšinách

Hlavním cílem OSN je celosvětový klid zbraní. Aby ho bylo možné zajistit, posílá organizace do světa své mírové sbory....

STUDENTI: Obrana, nebo kulturní útok?

Potomci Mayů při katolické bohoslužbě v mexickém městě Xul (16. prosince 2012)

Kdysi dávno v exotických krajích Jižní Ameriky žily byly kulturně vyspělé civilizace – Aztékové, Mayové nebo Inkové....

STUDENTI: Svět je barevná mozaika. A to dělá náš život zajímavým

Protesty proti USA a amatérskému snímku Nevinnost muslimů v Kábulu (21. září

Globální morálka. Co si pod tímto pojmem máme vůbec představit? Každá kultura, náboženství nebo politická strana bude...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz