Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zítra ráno v šest aneb zápisky o lenosti

  0:01aktualizováno  0:01
Odhadem 6:30-6:55, zvoní budík, digitální gradující tón mobilního telefonu. Natahuji se po něm, i v polospánku vím, že levé tlačítko jej ukončuje, pravé posune o pět minut. Paráda.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Přibližně o dvacet minut později jsou mé dveře svižně rozraženy a do pokoje nakukuje rodička: "Vstávej, je sedm deset!" Vstávám. Obvyklá ranní rutina, probíhá denně stejně, opět nestíhám. Rodička sedí v nastartovaném autě a nervózně hypnotizuje display s údajem o čase. Nasedám.

Studenti píší o lenosti

Studenti píší o lenosti, odkládání úkolů a motivaci Problém je nedostatečná důvěra rodičů v děti. Dospělí se stresují a k tomuto životnímu stylu přivádějí i své ratolesti neustálým pochodováním před dveřmi jejich pokoje. Jenže teenageři si uvědomují, že člověk se nemá stresovat.

Nemám klíče, včera se mi je nechtělo hledat, ráno nebyl čas. Žádné klíče, žádné přezůvky. Pozdravím dozor u školních šaten, vyčkávám zvonění na hodinu, dozor odchází, já, nepřezut, spěchám do učebny. Běžný školní koloběh, chce se mi spát, snažím se přežít prvních krizových 30 minut.

Doba, ve které se spánek pokouší znovu o konstitučně monarchickou nadvládu nad organismem. "Hahá," říkám si, neboť stále bdím. Úkol nezaznamenávám, to si přece musím zapamatovat.

Po velké přestávce odcházím do školních dílen. „Kdo má dnes něco nového?“ ptá se učitel. No, něco bych přece měl, ne víc než málo.
Tak nějak se mi nechtělo, je čas, dodělám to dnes nebo zítra; nebo v průběhu týdne nebo... někdy.

Termíny nehoří, není třeba plašit. Beru do ruky tužku a na rozehřátí si naskicuji pár aut, tím se přece cvičím ve skicování, a vůbec je to pro mě skvělé a přínosné.

Skvělé, protože mě to baví, a přínosné, protože... mmm... se cvičím v kresbě a třeba se to bude hodit na některou vysokou. O. K., O. K., počínám zadanou práci. Nevím. Sedím a nevím. Jak já nevím. Vskutku nevím, co mám dělat, nebo nechci? Nesedí mi téma? A nezvládnu to zítra?

Klika cvakla, dveře letí, zase vcházím do dveří. Batoh, složku, svetr do sektoru A, B a C (gauč v kuchyni, roh místnosti u skříně, gauč v obýváku). Inu, mohl bych to někam uklidit, jenže překážkou je silná opozice Pohodlí 09, jaksi se mi nechce. Ulehnout na gauč, spát.

To je běžné, ráno přece brzo vstávám a večer bych měl něco dělat.
Do ucha se line zvuk seriálu z gynekologicko-chirurgického prostředí, nebo kam to zrovna posunuli děj. Mlčky se loučím s doktorem Pusenským, vytahuji papír a jdu skicovat. Téměř.

O žádném úkolu nevím. Je pozdě a čas jít spát. Klíče pohledám ráno, teď už je hrozně pozdě. Přece nejsem líný. Nejsem "jen" nemocný?
6:30:01,578, přepínám budík do režimu "za pět minut". O těchto pět minut a ranní hygienu později vstupuji do kuchyně. Laik žasne, rodička se diví. Klíče mám, celou dobu jsem je nosil v kapse, proto mohu ve škole klidně chodit v přezůvkách.

Diskutujte na blogu

Zaujalo vás, co studenti napsali v rámci projektu Studenti čtou a píší noviny? Diskutujte na studenti.blog.idnes.cz.

V dílnách dělám maturitní práci. Ta mě baví, a tak není důvod posedávat. Tvořím auto. Poté co přijdu domů, zvažuji, že bych oželel odpolední spánek. Návrh byl i přes silnou lobby spánku, konstitučního monarchy, přijat v poměru PRO: 1, PROTI: 0, ZDRŽELO SE: 0.

Skicuji, náhodou se dozvídám o domácím úkolu, ten jsem v mém ranním energickém opojení nějak přeslechl. Ale udělám jej. Zítra ráno v šest. Možná jsem líný. Věř a víra tvá tě uzdraví?

Prokop Harazim, SŠPU Opava

» Autor článku dostane knihuZPRÁVY: Pražské nemocnice aktivovaly traumaplán, po nehodě autobusu čekaly příliv zraněnýchHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

STUDENTI: Obrana, nebo kulturní útok?

Potomci Mayů při katolické bohoslužbě v mexickém městě Xul (16. prosince 2012)

Kdysi dávno v exotických krajích Jižní Ameriky žily byly kulturně vyspělé civilizace – Aztékové, Mayové nebo Inkové....

STUDENTI: OSN vznikla podle vítězů 2. světové války. To ji brzdí

Logo OSN

Hlavním úkolem organizace je udržování míru ve světě a právě k tomuto cíli slouží mírové mise OSN. Za posledních 50 let...

STUDENTI: Prapor morálky tančí valčík na rozloučenou

(ilustrační snímek)

Kdysi, když už byli lidé znechuceni stavem světa, šli a napsali dlouhé knihy o společnosti, která byla ztělesněním...Najdete na iDNES.cz