Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Teenageři nejsou líní, jsou chytřejší než jejich rodiče!

  0:01aktualizováno  0:01
Mnoho dospělých protočí panenky už v úvodu článku a řeknou si: Co ti mladí tak mohou vědět o životě? A já odpovídám: Mnohdy víc než vy! Každý si vybavíme situaci: patnáctileté dítě rozvalující se na pohovce, v rukou balíček brambůrků koukaje na pochybný seriál v angličtině, ze kterého se převážně ozývá střelba, výbuchy a řev, vše podtrženo zvukem, který je na bedničkách na maximum.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: shutterstock.com

"Už máš úkoly?" zeptá se matka a marně se snaží překřičet rámus od obrazovky. Dítě zamručí něco v odpověď a stále sleduje televizi. „A vyklidil jsi tu myčku, jak jsem ti řekla?“ pokračuje matka v bláhové představě, že ji dítě vnímá, děje se však pravý opak, což ji dovádí k šílenství.

Studenti píší o lenosti

Studenti píší o lenosti, odkládání úkolů a motivaci Problém je nedostatečná důvěra rodičů v děti. Dospělí se stresují a k tomuto životnímu stylu přivádějí i své ratolesti neustálým pochodováním před dveřmi jejich pokoje. Jenže teenageři si uvědomují, že člověk se nemá stresovat.

Scéna končí vypnutím televize, hádkou, mnohdy domácím vězením a zakázáním počítače, vše v neprospěch ubohého dítěte.

Teenageři nejsou líní, jen se chtějí cítit dobře

Zamysleme se, proč se to stalo? Jednoznačně je zde nedostatečná důvěra rodičů v děti. Dospělí se zkrátka stresují a k tomuto životnímu stylu přivádějí i své ratolesti neustálým pochodováním před dveřmi jejich pokoje a vyptáváním se, jestli už udělalo to a ono.

Jenže teenageři si uvědomují, že tento životní styl je velmi špatný, že stresovat se člověk nemá, a proto dávají všemožně najevo svůj životní postoj: Však ono se to nějak spíchne. A to dospělé přivádí k šílenství, jelikož se zásadně řídí heslem: Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek. Neuvědomují si však, že je velmi škodlivé dělat věci hned, okamžitě, nejlépe světelnou rychlostí a precizností mistra Propera.

Abych zodpověděla základní otázku života s teenagerem: Oni nejsou líní, jen si věci naplánují tak, aby se cítili co nejlépe. Co jim nařídíte, to také většinou splní. Chtěli jste utřít prach, vyluxovat, umýt okna a boty?
Ano, udělají to, ale musíte počítat, že jim to zabere celý den.
Chtěli jste, aby napsal písemku z fyziky na jedničku?

Většinou se jim to povede, ale za tento výkon si jistojistě vyslouží odměnu. Když jim ji nedáte, nesmíte se divit, že se vám pak na všechny písemky vykašlou.

Nechte své děti být. Nějak už to s nimi dopadne

Laxní přístup ke vzdělání je ostatně pro všechny rodiče teenagerů trnem v oku. Chtějí z nich mít ekonomy, doktory, jaderné fyziky, a když se to dítěti nelíbí, vymlouvají se, že jim stejně nikdy neřekne, čím chce být, tak to logicky naplánují za něj. Další z mnoha omylů.

Diskutujte na blogu

Zaujalo vás, co studenti napsali v rámci projektu Studenti čtou a píší noviny? Diskutujte na studenti.blog.idnes.cz.

Ne že by to dítě říci nechtělo, ono samo vlastně netuší a rozsvítí se mu až těsně před podáním přihlášky na vysokou školu. Pak dělá vše pro to, aby se na svou vysněnou školu dostalo.

Když se mu to nepovede, tak se oklepe a zkouší něco jiného, dokud nedojde k úspěchu. Jedinou radou, kterou vám tento článek přinese, je nechat své náctileté děti být, však ono to nějak dopadne.

Magdaléna Chlebounová, Gymnázium Ostrava-Hrabůvka

» Autorka článku dostane knihuROZSTŘEL: Chřipku vyléčíte za tři dny. Lékař radí jakHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

STUDENTI: Prapor morálky tančí valčík na rozloučenou

(ilustrační snímek)

Kdysi, když už byli lidé znechuceni stavem světa, šli a napsali dlouhé knihy o společnosti, která byla ztělesněním...

STUDENTI: Svět je barevná mozaika. A to dělá náš život zajímavým

Protesty proti USA a amatérskému snímku Nevinnost muslimů v Kábulu (21. září

Globální morálka. Co si pod tímto pojmem máme vůbec představit? Každá kultura, náboženství nebo politická strana bude...

STUDENTI: Nesahat, neplivat, nesvlékat. Každá země to má jinak

Ilustrační snímek

Některé kultury chápeme, jiné ne. Proč? Naše civilizace není dostatečně tolerantní. Ani jedinec není schopen pochopit...Najdete na iDNES.cz