Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Propast mezi generacemi se prohlubuje každým dnem

  0:01aktualizováno  0:01
Z mého pohledu se mezigenerační propast prohlubuje každým dnem. Problémem nadále zůstává přesné určení viníka častých sporů, protože, nutno podotknout, ani jedna ze stran nemá etické zákony na své straně.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Je sice pravda, že si mladík v MHD ani mrknutím oka nepovšimne vetché dámy, která křečovitě svírá hůl a hrdě se kymácí v uličce.

Studenti píší o důchodové reformě a stáří

Je těžké najít viníka mezigeneračního konfliktu. Je to mladík, který nechá stát starou dámu v MHD, nebo jsou to hloučky důchodců, kteří na stará kolena utvářejí dobrovolné milice?

Na druhé straně tu však jsou hloučky důchodců, kteří se na stará kolena rozhodli utvářet dobrovolné milice a z oprýskaných laviček před domem plísní každého, který se evidentně jeví, že neposlouchá dechovku, nepije bílou kávu, nenosí rádiovku a nesleduje telenovely.

Pakliže chceme nalézt řešení či kompromis, v první řadě musíme vinit dnešní dobu, která přímo vybízí teenagery k provokacím a tím vůči nim pěstuje u hrdých otců a matek nesnášenlivost.

O guláši za tři koruny

"To já jsem si tenkrát kupoval za tři koruny guláš a tři rohlíky v závodním bufetu." Jedna z tisíců frází, které jste jistě zaslechli.
Následuje výčet příkladů, v čem se starší generace s dnešní mládeží jistě neshodne.

Důležité je dokázat našim babičkám a dědečkům, že za tři koruny dnes pořídíme sice housku, ale o guláši si můžeme nechat jen zdát, že závodní jídelny si dnes říkají stravovny či restaurace a že závody padly po roce 1989. Onu propast mezi mladými a staršími občany nevytvářejí oni sami, teenageři opodstatňují nechuť k tradicím takzvaným moderním způsobem života.

Neuvědomují si však, že za pár let vymění zuby za umělý chrup, sluneční brýle za dioptrické a na lavičce u řeky nebudou poslouchat hlasitou hudbu, nýbrž monotónní bubnování či cvrlikání ve vlastních uších při krmení holubů. Proto je třeba mít ke starším generacím více úcty a pochopení, protože jednoho dne to budeme i my, kdo vyrůstal v "době kamenné".

O jízdě v MHD

Podle mého názoru nelze přesněji určit, kde končí svoboda jedné generace a té druhé, třetí, čtvrté začíná. V každém případě narůstá nesnášenlivost mezi mladými lidmi a starší populací.

Podnětů k vzájemnému konfliktu se nabízí hned několik, hlasitá hudba, způsob mluvy, styl oblékání, zvyky. Kdybych měl dnes být v roli důchodce, zřejmě bych se orosil a mnul si oči jako po špatném snu. Jasným příkladem je jízda MHD.

Diskutujte na blogu

Zaujalo vás, co studenti napsali v rámci projektu Studenti čtou a píší noviny? Diskutujte na studenti.blog.idnes.cz.

Nutno podotknout, že vzájemná tolerance a zdvořilost vymizela, a tak namísto uvolnění místa pro starší dámu, které důstojnost nedovolí dát najevo, že její kolena opravdu fungují o pár desítek let a stovek pilulek déle, radši zesílíme naše MP3 a iPody na plné pecky, čímž automaticky rozdělíme cestující v autobuse na dvě skupiny.

Jedni to považují za přirozené a neláká to jejich pozornost, druzí to však posuzují jako mezigenerační útok, vrchol nevychovanosti a hulvátství.

Proto, ať už patříte k první či druhé straně, pro tuto situaci se nabízí výstižný citát: Jako mladí seďte, protože jako staří už si nesednete!

Jan Verner,
Gymnázium Nový Bydžov

» Autor článku dostane knihuHlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

STUDENTI: OSN vznikla podle vítězů 2. světové války. To ji brzdí

Logo OSN

Hlavním úkolem organizace je udržování míru ve světě a právě k tomuto cíli slouží mírové mise OSN. Za posledních 50 let...

STUDENTI: Doběhla poslední, i tak jí tleskali

Burka, nikáb

V dnešním světě na každém kousku naší planety žijí lidé, všichni jsme stejní, ale zároveň jsme úplně odlišní. Lišíme se...

STUDENTI: Svět je barevná mozaika. A to dělá náš život zajímavým

Protesty proti USA a amatérskému snímku Nevinnost muslimů v Kábulu (21. září

Globální morálka. Co si pod tímto pojmem máme vůbec představit? Každá kultura, náboženství nebo politická strana bude...

Najdete na iDNES.cz