Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mají pravdu zkušenosti, nebo touha po poznání?

  0:01aktualizováno  0:01
Populace stárne, to je neoddiskutovatelný fakt. Stejně jako to, že se stále více prohlubují rozdíly mezi mladou a starší generací. "Jejich revírem je supermarket, jejich tempo je vražedné. Důchodci." Věty na tenhle způsob slýcháme od těch "nevychovaných mladých spratků" celkem často. Ach ta dnešní mládež!

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Těžko se soudí, kdo má pravdu, jestli zkušenosti, nebo čerstvá touha po poznání. Starší lidi jsem nikdy nebrala jako obtíž, ale ani jako autoritu. Zastávám především názor, že budoucnost je v mladých lidech, kteří by se bez těch starších jako učitelů jen těžko obešli.

Ale na druhou stranu se ti mladí musí spálit, musí dělat chyby, ze kterých se poučí. Od toho by se je žádný starší neměl snažit ochránit.

Studenti píší o důchodové reformě a stáří

Staré lidi jsem nikdy nebrala jako obtíž, ale ani jako autoritu. Nesmíme je však nechat umírat v bídě. Ještě nejsme plnoletí a už abychom se báli, že v penzi zemřeme hlady.

A tenhle názor mi nikdo nevyvrátí. Nepopírám, že stárnutí populace vidím jako jednu z komplikací na úrovni globálních problémů. Je skvělé, že se lékařství posunuje stále kupředu. Můžeme jen polemizovat, jestli za nějakých padesát let nebudou mít naše vnoučata nesmrtelnost na dlani. Ale planeta se nafouknout nedá, stejně jako se nedá posunout hranice produktivního věku.

Příroda to už v pravěku zařídila tak, že člověk se narodil, kolem čtrnácti let začal plodit potomky, a když o tenhle dar přišel, zemřel.
Nehrozilo přelidnění ani hlad v jeho důsledku.

Nehrozilo ani to, že by se neměl kdo postarat o staré, nemohoucí.
Ale jak chce vláda řešit, že tu těch, kteří se nedokážou postarat sami o sebe, převládá?

Důchody jsou mizerné a mladší generace mají minimální šance, že se svých důchodů vůbec dočkají. Už teď jsou s tím obrovské problémy.
Ano, vážení,my ještě ani ne plnoletí máme strach, abychom za nějakých padesát let neumřeli hlady, protože budeme příliš nemocní na to, abychom pracovali, a vláda nám nedopřeje ani životní minimum.

Nebo by se snad o své staré rodiče měly starat jejich děti? Ano, to je krásná myšlenka, i já bych tohle pro rodiče jednou velice ráda udělala. Ale já se budu muset postarat především o svoje děti. A jak to tak vidím, nebude to vůbec jednoduché.

Všichni se samozřejmě snažíme, abychom to dokázali bez obtíží, ale ne vždy se všechno vydaří podle plánů. Situace totiž spěje k tomu, že v téhle republice bude pár miliardářů, ale kolem 70 % populace bude žít pod standardem. K tomu přispívá i zvyšování DPH. Nepochopila jsem, nač se zvýšilo o tolik, když ze šedesáti miliard půjde na důchody jen dvacet. Kde je ten zbytek? Ano, dobře, nakonec to nebude o 20 %, ale zatím jen o 17,5 %.

Je tu nouze o práci, vzdělání bude dražší. Mladí budou mít dost co dělat, aby se postarali sami o sebe. A co s těmi starými? Nechat je umřít v bídě? Zastřelit? Kam by se pak poděla ta naše demokracie, na kterou jsme tolik pyšní? Druhé řešení naprosto nepřípustné, první pravděpodobné.

Diskutujte na blogu

Zaujalo vás, co studenti napsali v rámci projektu Studenti čtou a píší noviny? Diskutujte na studenti.blog.idnes.cz.

Mně rozhodně nepřísluší, abych se snažila vládě diktovat, jak má tenhle problém řešit. Kdo tu dnes poslouchá obyčejné lidi? My se můžeme jen dívat na to, jak je tady něco špatně, ale málokdo má možnost to napravit. Lékaři si ostatní lidi berou jako rukojmí, a to i přes Hippokratovu přísahu. Česko se topí v korupci.

A proti tomuhle všemu stojí stovky paradoxů. Aby se z tohohle lidem brzy neobrátil žaludek. Už teď se zakládá penzijní pojištění novorozencům. Tak kde to žijeme? Doufám, že mi na tohle jednou někdo odpoví.

Nikola Hažmuková,
Soukromé gymnázium AD FONTES, JihlavaHlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

STUDENTI: Lidé nikdy nebudou dobro a zlo vnímat stejně

Ilustrační snímek

Globální morálka? Že všichni lidé mají stejně nastavené hodnoty? Že všichni musíme vnímat dobro a zlo stejně? Na světě...

STUDENTI: Doběhla poslední, i tak jí tleskali

Burka, nikáb

V dnešním světě na každém kousku naší planety žijí lidé, všichni jsme stejní, ale zároveň jsme úplně odlišní. Lišíme se...

STUDENTI: Nesahat, neplivat, nesvlékat. Každá země to má jinak

Ilustrační snímek

Některé kultury chápeme, jiné ne. Proč? Naše civilizace není dostatečně tolerantní. Ani jedinec není schopen pochopit...

Najdete na iDNES.cz