Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ať stát podpoří rodiny. A reforma se vyřeší sama

  1:01aktualizováno  9:01
Jedno lidové přísloví říká, že "Stáří je privilegium, kterého není každému dopřáno". Zajímavé, že? Dnešní doba je zvláštní: staví se na odiv úspěšnost, mládí, krása, peníze, kariéra. Jako by ti, kteří už mají většinu života za sebou, byli nezajímaví, neúspěšní.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Mezigenerační konflikty byly, jsou a budou. Každý mladý, já také, si myslí, že všechno ví, že má dost rozumu, že názory rodičů jsou zastaralé a dneska už neplatí.

Musíme si asi projít svými životními zkušenostmi a pořádně zakopnout, abychom byli schopni se poučit a naslouchat. Co však vidím jako jeden z nejvážnějších důvodů mezigeneračního konfliktu u nás, je přístup k takzvané důchodové reformě.

Již několik let slýchávám v televizi a rozhlase, že brzy bude člověk v pracovním procesu "doplácet" na několik důchodců. Zní to jako výčitka a neustále se to opakuje.

Pracovat a platit pojistné museli všichni

Nechápu to. Právě toto je největší diskriminace seniorů, proti které se údajně bojuje. Dnešní senioři patří přece ke generaci, která celý život pracovala. Vyučili se v totalitním režimu, který nepřipouštěl, aby někdo byl bez práce. Ze své mzdy poctivě platili sociální, zdravotní pojištění, daně, a to několik desítek let. Kde je tedy chyba? V důchodcích, nebo ve špatné politice státu?

Studenti píší o důchodové reformě

Staří lidé celý život pracovali, platili sociální pojištění, a teď se mají měnit pravidla? Je chyba v důchodcích, nebo ve státu? Ten by měl podpořit rodiny s dětmi, které by pak o své rodiče pečovaly.

Hranice odchodu do důchodu se stále prodlužuje, mnoho seniorů se jej ani nedožije, natož aby důstojně strávili posledních pár let života, protože většina má tak nízký důchod, že není schopna si sama zaplatit pobyt v domově důchodců. Podle statistiky průměrný důchod u mužů činí dnes asi 11 200 korun, u žen dokonce 9 200 korun.

Starat se o rodiče je přirozené

Podle mého názoru by bylo lepší stavět na rodinách. Hlavně podporovat rodiny s větším počtem dětí. Pomáhat jim v oblastech sociálních, vzdělávacích, materiálních. Zvýšil by se počet dětí a důchodová reforma by se vyřešila sama.

Já mám už pouze jednu babičku. O tu druhou, která zemřela, se rodiče starali až do její smrti. Bylo to přirozené. Snad se budu moct jednou i já postarat o své rodiče, abych jim zajistila důstojné stáří.

A jak máme přistupovat ke starým lidem? No přece tak, jak bychom chtěli, aby se přistupovalo k nám. Vždyť i my jednou zestárneme.

Katarzyna Szpyrc,
Střední zdravotnická škola Karviná

Autorka článku dostane knihuZPRÁVY: "Nejste zimní vláda." Zeman dá Babišovi případně i druhou šanciHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

STUDENTI: Sjednotit svět? Co něco těžšího?

Ilustrační snímek

Z celého světa každý den slýcháváme zprávy o krvavých konfliktech, tyranských vládách a náboženských fanaticích, ale...

STUDENTI: Návštěva v cizině mě obohatí a ukáže, že chci žít doma

Soumrak se blíží, obyvatelé Rávalpindí mlsně okukují pochoutky, které nabízejí

V dnešní době, kdy si každý dělá opravdu co chce a jak chce, jsou představy o přizpůsobování přinejmenším naivní. U...

STUDENTI: OSN vznikla podle vítězů 2. světové války. To ji brzdí

Logo OSN

Hlavním úkolem organizace je udržování míru ve světě a právě k tomuto cíli slouží mírové mise OSN. Za posledních 50 let...Najdete na iDNES.cz