Studenti chystají oslavy výročí listopadové revoluce

  22:35aktualizováno  22:35
- Deset let po změně režimu v listopadu 1989 připravují tehdejší vůdcové studentské revoluce sdružení do Společnosti 89 projekt "10 let poté". "Měl by připomenout, jak široce pozitivní byla změna, která se v roce 1989 ve střední a východní Evropě odehrála," uvedl jeden z bývalých studentských mluvčích Šimon Pánek.

Akce, jejíž mediálním partnerem je také MF DNES, by také podle něj měla být impulsem, který by mohl zahájit společenskou debatu o tom, co se v České republice na desetileté cestě od pádu komunismu stalo špatně.

Společnost, která se nyní "kolébá na místě", by podle něj měla věcně analyzovat vývoj od roku 1989 a uvědomit, že pozitivní aspekty pádu totality nelze zpochybnit. "Je dobře tam, kde jsme, ale někde se nám něco nepovedlo, někde cosi chybí," dodal někdejší studentský leadr.

Projekt zahájí 16. listopadu v Karolinu výstava fotografií, která mapuje sled událostí od roku 1989 do dnes. V klubu Rock Café, neoficiálním informačním centru projektu, bude pokřtěna kniha rozhovorů s bývalými studenty "Sto studentských revolucí. Totalitní režim připomene i "Rudý koutek", kde se najdou například Leninovy spisy, obrazy komunistických pohlavárů, rudé vlaječky a další relikvie.

"Ne abychom pomáhali KSČM zvedat preference, ale naopak, abychom připomněli, v jak absurdním systému jsme žili," uvedl Pavel Žáček ze Společnosti 89. Na Václavském náměstí připraví architekt David Vávra připomínky denních projevů komunismu.

"Bude tam tuzex s veksláky, prázdná Zelenina a ovoce, fronta na banány a další zkušenosti," připomněl předseda společnosti Jan Bubeník některé průvodní jevy doby nedávno minulé. Společnost 89 také chystá happening na Národní třídě s obrněnými vozy a ozbrojenými příslušníky SNB.


Součástí projektu je i konference "10 let poté - na prahu nového tisíciletí", na níž bude o uplynulé dekádě hovořit řada světových politických špiček, stojících před deseti lety na opačných stranách železné opony.

Na ni by měli přijet Margaret Thatcherová, George Bush, Helmut Kohl, Lech Walesa, Michail Gorbačov a konferenci by měl zaštítit prezident Václav Havel.

MF DNES, která je jedním z mediálních partnerů, k výročí vydala knihu Deset let ve fotografii, k níž napsal předmluvu prezident Václav Havel.

Česká televize, další z mediálních partnerů projektu, připomene listopadové události v dokumentech, dobovém vysílání i dramatické tvorbě, řekla v úterý mluvčí ČT Renata Elhenická. Mimo jiné věnuje jeden den rekonstrukci vysílání bývalé ČST z 80. let.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Schůzi k návrhu na vyslovení nedůvěry vládě svolal Vondráček na pátek

Poslanecká sněmovna (ilustrační snímek)

Předseda Sněmovny Radek Vondráček podle očekávání svolal zvláštní sněmovní schůzi k návrhu na vyslovení nedůvěry vládě...

Nepečujeme o demokracii denně a prohráváme budoucnost, varuje historik

Katolický kněz, pedagog a církevní historik Tomáš Petráček hovoří k lidem před...

Katolický kněz, vysokoškolský pedagog a církevní historik Tomáš Petráček ze současného stavu české společnosti viní...

Česko pokryla slabá vrstva sněhu, do terénu vyrazili silničáři

Ranní Jihlava pokrytá prvním letošním sněhem. (19. listopadu 2018)

Na většině území Česka v noci na pondělí sněžilo. Ranní teploty se pohybovaly kolem nuly, sníh mohl vzhledem k nízkým...

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova
Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát rozvedené samoživitelky tří dětí by vydal na několikadílný román. Ačkoliv poslední rok nebyl pro paní Janu jednoduchý, potkalo ji i štěstí splnil se jí její velký sen. V soutěži společnosti Wüstenrot totiž vyhrála hlavní cenu – novou kuchyni v hodnotě 150 000 Kč. Konečně to tedy vypadá, že už se blýská na lepší časy. A že to bylo potřeba…

Najdete na iDNES.cz