Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti chystají oslavy výročí listopadové revoluce

  22:35aktualizováno  22:35
- Deset let po změně režimu v listopadu 1989 připravují tehdejší vůdcové studentské revoluce sdružení do Společnosti 89 projekt "10 let poté". "Měl by připomenout, jak široce pozitivní byla změna, která se v roce 1989 ve střední a východní Evropě odehrála," uvedl jeden z bývalých studentských mluvčích Šimon Pánek.

Akce, jejíž mediálním partnerem je také MF DNES, by také podle něj měla být impulsem, který by mohl zahájit společenskou debatu o tom, co se v České republice na desetileté cestě od pádu komunismu stalo špatně.

Společnost, která se nyní "kolébá na místě", by podle něj měla věcně analyzovat vývoj od roku 1989 a uvědomit, že pozitivní aspekty pádu totality nelze zpochybnit. "Je dobře tam, kde jsme, ale někde se nám něco nepovedlo, někde cosi chybí," dodal někdejší studentský leadr.

Projekt zahájí 16. listopadu v Karolinu výstava fotografií, která mapuje sled událostí od roku 1989 do dnes. V klubu Rock Café, neoficiálním informačním centru projektu, bude pokřtěna kniha rozhovorů s bývalými studenty "Sto studentských revolucí. Totalitní režim připomene i "Rudý koutek", kde se najdou například Leninovy spisy, obrazy komunistických pohlavárů, rudé vlaječky a další relikvie.

"Ne abychom pomáhali KSČM zvedat preference, ale naopak, abychom připomněli, v jak absurdním systému jsme žili," uvedl Pavel Žáček ze Společnosti 89. Na Václavském náměstí připraví architekt David Vávra připomínky denních projevů komunismu.

"Bude tam tuzex s veksláky, prázdná Zelenina a ovoce, fronta na banány a další zkušenosti," připomněl předseda společnosti Jan Bubeník některé průvodní jevy doby nedávno minulé. Společnost 89 také chystá happening na Národní třídě s obrněnými vozy a ozbrojenými příslušníky SNB.


Součástí projektu je i konference "10 let poté - na prahu nového tisíciletí", na níž bude o uplynulé dekádě hovořit řada světových politických špiček, stojících před deseti lety na opačných stranách železné opony.

Na ni by měli přijet Margaret Thatcherová, George Bush, Helmut Kohl, Lech Walesa, Michail Gorbačov a konferenci by měl zaštítit prezident Václav Havel.

MF DNES, která je jedním z mediálních partnerů, k výročí vydala knihu Deset let ve fotografii, k níž napsal předmluvu prezident Václav Havel.

Česká televize, další z mediálních partnerů projektu, připomene listopadové události v dokumentech, dobovém vysílání i dramatické tvorbě, řekla v úterý mluvčí ČT Renata Elhenická. Mimo jiné věnuje jeden den rekonstrukci vysílání bývalé ČST z 80. let.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Džihád v Česku. Policisté obvinili muslima z přípravy bombového útoku

Dominik K. v posledních měsících před zatčením sám sebe fotografoval v přesně...

Policie zadržela radikálního muslima. Měl v bytě chemikálie a návody na výrobu bomby. Původem je Slovák. Islám přijal...

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v Paříži plán na pomoc chudým....

Země, které v migrační otázce neprojevují solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru. Na summitu v...Další z rubriky

Šojdrová má v Řecku hledat syrské sirotky. Stát by jim pomohl, ale mimo Česko

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) dorazila k premiérovi Andreji...

Lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová může začít v Řecku hledat syrské sirotky a stát jí pomůže kontaktem na řecké...

Večer se rozezněly zvony v celé Evropě na oslavu Mezinárodního dne míru

PLÁNOVANÁ ÚDRŽBA. Údržbář Christian Garamvoelgyi kontroluje zvon Gloriosa v...

Po celé zemi se v pátek podvečer rozezněly zvony kostelních věží a dalších památek. Zapojily se tím do celoevropské...

Řekli mi, ať si vyberu, vysvětluje žena, proč kandiduje za SPD jako policista

Šéf SPD Tomio Okamura na celostátní konferenci hnutí (9.12.2017).

Marta Telecká kandiduje ve volbách do obecního zastupitelstva ve Slezské Ostravě na třetím místě za SPD. V políčku...Najdete na iDNES.cz