Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti chtějí hledat právo ve Štrasburku

  17:02aktualizováno  17:02
Brno, Praha - Bývalí studenti brněnské architektury, kteří se mají omluvit svému profesorovi za vyslovení nedůvěry po listopadu 1989, chtějí hledat spravedlnost u soudu pro lidská práva ve Štrasburku a u Nejvyššího soudu. Novinářům to řekli po schůzce s prezidentem Václavem Havlem. Brněnský krajský soud jim koncem května nařídil, aby se do 15 dnů někdejšímu předsedovi fakultní organizace KSČ omluvili.

Podle jednoho z bývalých studentů Zdeňka Hirnšála bylo pro ně setkání s hlavou státu povzbuzením. "Je dobré, že se pan prezident o tuto kauzu zajímá," dodal.

Mluvčí Havlovy kanceláře Martin Krafl uvedl, že prezident chtěl bývalé studenty podpořit zejména proto, že sám stál v čele sametové revoluce a Občanského fóra.

Studentské aktivity přitom tvořily významnou součást listopadového dění. "Pan prezident se nemůže a ani nebude do případu vměšovat. Celá věc ho ale zajímá," řekl Krafl novinářům.

Studenti se musí omluvit za revoluci
Brněnský krajský soud 29. května nařídil třem bývalým studentům brněnské fakulty architektury, aby se do 15 dnů omluvili někdejšímu předsedovi fakultní organizace KSČ za to, že mu po listopadu 1989 vyjádřili nedůvěru. Rozhodnutí je definitivní. Studenti si ještě mohou stěžovat Nejvyššímu soudu, ale povinnost poslat okamžitě omluvný dopis se tím neruší.

"Je to stejné, jako kdyby někdo chtěl po Havlovi, aby se omluvil Adamcovi či Husákovi," řekl jeden z bývalých studentů Jakub Kynčl.

Stávkující studenti po listopadu 1989 společně sepsali a odhlasovali výzvu proti pěti pedagogům, mimo jiné i proti předsedovi ZO KSČ Janu Snášelovi. Vzápětí přestali chodit na jeho přednášky a Snášel dostal výpověď. Začal se tedy soudit a vysoudil omluvu.

Bývalí studenti nechtějí verdikt respektovat. Prohlásili, že omluvný dopis nepošlou.

Soud opřel rozhodnutí o to, že studenti do revolučního prohlášení napsali, že Snášel má arogantní, demagogické a kariéristické vystupování. Což prý už neuměli soudu dokázat. 

Advokát studentů Jaroslav Brož však takový požadavek považuje za absurdní: "Že komunistická strana a její představitelé postupovali arogantně, o tom nelze pochybovat. Postoj studentů je chvályhodný a hoden úcty. Justice by měla být strážcem nejelementárnějších hodnot," řekl kriticky Brož.

"Nezpochybňujeme právo studentů vyjádřit politické přesvědčení. Právo svobodně se vyjadřovat je však v tomto případě v rozporu s právem na ochranu cti. Jednání studentů meze slušnosti překročilo. Proto musí nést následky," řekl v odůvodnění verdiktu soudce Marek Cigánek.

Rozsudek nijak neovlivnil fakt, že právě studenti svého času odstartovali protikomunistickou revoluci v Československu. Té se pak říkalo také "studentská".

"Vyjádření soudu zpochybňuje celý počátek demokratického procesu u nás. Je mi z toho špatně," řekl bývalý člen studentského výboru Martin Laštovička. "Nemyslím si, že bychom překročili hranici slušnosti. Nebylo možné, aby pedagogové převlékali kabát. Chtěli jsme ukázat, kdo byl od počátku proti revoluci," dodal.

Snášel sice odcházel od soudu jako vítěz, ale k případu se vyjádřit odmítl.

"Pro posouzení věci by bylo potřeba zkoumat, zda tři žalovaní projevovali svou vlastní vůli či pouze tlumočili vůli svých kolegů. Ze zpravodajství o procesu vyplývá, že tehdy šlo o vůli všech shromážděných studentů," upozornila místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová.

Studentů, kteří se postavili za revoluci, bylo asi osmdesát procent. 

Prezident Václav Havel přijal bývalé studenty brněnské architektury, kteří se mají podle rozhodnutí soudu omluvit svému profesorovi za vyslovení nedůvěry během sametové revoluce, 13. června 2002

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Zeman jmenoval Babišovu vládu. Přeje si, aby získala důvěru do února

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Vláda Andreje Babiše poprvé zasedla. Vicepremiéry byli zvoleni ministr zahraničních věcí Martin Stropnický a ministr...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...Najdete na iDNES.cz