Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Student: Udělat z lidí na Facebooku příznivce Paroubka zaručovalo emoce

Exkluzivně   12:25aktualizováno  12:25
"Tušil jsem, že Jiří Paroubek zaručeně vyvolá mezi mladými negativní emoce," pochvaluje si v e-mailovém rozhovoru pro iDNES.cz student informatiky Petr. Tvrdí, že právě on nalákal do své skupiny na Facebooku desetitisíce uživatelů, kteří chtěli získat telefon. Pak z nich udělal příznivce šéfa ČSSD.

Původní a nová podoba skupiny na Facebooku, která nejprve lákala na iPhone, pak na Paroubka. | foto: iDNES.cz

Sociální demokracie se od přejmenování skupiny na "Mladí lidé volí Jiřího Paroubka!" distancovala. Autora vyzvala k omluvě. Omlouvat se Petr nehodlá a na skupinu už prý nemá vliv, protože přišel o účet správce. - více o reakcích na přejmenování skupiny čtěte zde

Tajemný student Petr

Skupinu "Deset náhodně losovaných členů vyhraje každý týden iPhone" založil na Facebooku uživatel registrovaný jako Roman Filip.

Redakce iDNES.cz se o možném skutečném zakladateli skupiny dozvěděla od studenta Masarykovy univerzity. Ten upozornil na interní diskusní fórum na univerzitním serveru. Mezi diskutujícími byl i Petr s těmito příspěvky:

Založ si nějakou "fake" skupinu na Facebooku. Já mám jednu se skoro 60000 ovečkama a je to docela legrace, co tam píšou. (příspěvek z 11.12.2009)

Někdo se studentů se ho ptá, jestli to nechce prodat. Petr odpovídá:

Teď ne, vymyslel jsem lepší lumpárnu. (z 3.1. 14:57; tedy v den, kdy o případu informovala redakce iDNES.cz)

Dva studenty, jejichž příspěvky se v diskusi objevovaly, redakce oslovila. Potvrdili, že se mluvilo o facebookové skupině lákající na výhru iPhone. Jeden z nich uvedl, že i na serveru univerzity se diskusní vlákno původně jmenovalo "Deset náhodně losovaných členů vyhraje každý týden iPhone", pak ho ale někdo přejmenoval.

"Pokud má někdo neutuchající potřebu trošku si zanadávat, může se ozvat na e-mail romanfilippetr@gmail.com," vzkazuje student Petr.

Můžete popsat, jak to celé vzniklo?
Skupinu jsem založil na podzim 2009, když se blížily polosemestrální písemky a já pociťoval potřebu dělat cokoli jiného kromě čtení skript. Tehdy se začaly skupiny slibující za nic nějakou výhru rojit. Většina z nich byla na první pohled "podvodná".

Byl jsem překvapen, k jakým skupinám jsou lidé ochotni se hlásit a jakým aplikacím dávají přístup ke svým osobním datům. Chtěl jsem si tedy taky založit takovou skupinu, abych mohl sledovat, jací lidé se do ní budou hlásit a jak budou onu soutěž komentovat.

Není myslím bez zajímavosti, že se objevila skupinka zhruba 15 lidí, kteří tvrdili, že iPhone doopravdy vyhráli, a tak vlastně pomáhali skupině dodat na jakési důvěryhodnosti.

Byla to pouze vaše akce?
Ano. Nikdo mě za to nedal ani korunu a nikdo mě k tomu neponoukal. Nejsem dokonce členem žádné politické strany.

Proč zrovna iPhone?
Volba padla docela náhodou. Říkal jsem si, že se najde jistě hodně lidí, které by možnost získat tento telefon zdarma mohla motivovat. Ukázalo se, že to byl dobrý tah.

Už na začátku jste měl v plánu skupinu přejmenovat?
Ne. Chtěl jsem zkoumat lidi a jejich motivaci. Členové pro mě byli, a koneckonců stále jsou, pokusnými králíčky. Měl jsem přichystaný článek o zneužitelnosti onoho "kliknutí, co nic nestojí", ale nakonec jsem si řekl, že je to marné. Stejně se lidi nepoučí, dokud se nespálí. Chtělo to na chvilku zapomenout na slova a konat.

Proč jste zvolil k přejmenování motiv s politikem a proč Jiřího Paroubka?
Potřeboval jsem název skupiny, který v lidech vyvolá dostatečně negativní emoce. Protože jsem očekával, že ve skupině bude zastoupena převážně mládež, pan Paroubek byl jasnou volbou. Podle reakcí si myslím, že jsem zvolil dobře.

Zvažoval jste i jiné varianty?
S nějak moc odlišnou variantou názvu jsem nepočítal a ani dnes mě nenapadá, co by vyvolalo bouřlivější reakce a přitom stále nebylo "za hranou". Navíc Paroubek, potažmo ČSSD, předvádí občas na internetu takové kejkle, že se to samo nabízelo.

Je velmi smutné, že předseda podle posledních průzkumů nejsilnější politické strany je použit jako vzor něčeho, co má lidi zhnusit a zabere to. Možná i pro něj by to mohla být jakási zpětná vazba. Odhalení, že se soutěž nekoná, nevyvolalo takovou negativní odezvu jako to, že lidé najednou byli spojováni s tímto politikem.

Co jste říkal na články, které se v neděli objevily na zpravodajských webech?
Docela mě to překvapilo. Nečekal jsem odezvu tak masivní a komentáře tak paranoidní. Je vidět, že stačí opravdu málo a lidé jsou schopní se hádat až do úmoru. Myslím, že zklamu všechny konspirátory, ale musím znova zopakovat, že nejsem v ničím "žoldu" ani nejsem "agent přisluhovač" či něco podobného. Skupinu jsem přejmenoval v noci ze soboty na neděli a je zajímavé že se už za necelých pět minut začaly chodit první značně podrážděné reakce.

Bylo to k něčemu dobré?
Celou tuto legraci hodnotím jako úspěšně provedenou. Jistě byly chvíle, kdy mě napadlo, zda jsem to třeba přeci jenom trošku nepřehnal, ale rozhodně bych to zpět nevzal. Doufám, že se povedlo poukázat na to, že je potřeba myslet.

Přidávat se bez přemýšlení k nedůvěryhodné skupině, u které nevíte, kdo za ní stojí a co chystá, se nevyplácí nejen na celém internetu, ale i v normálním životě. Pokud si aspoň malá část z nachytaných lidí vezme toto ponaučení, tak tato akce měla i jiný smysl než skutečnost, že jsem se spolu s přáteli opravdu královsky posmál.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...Najdete na iDNES.cz