Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Student není milý kolega a káva je slabost, káže proděkan kantorům

  13:26aktualizováno  13:26
Nepoužívejte oslovení milí kolegové nebo drazí studenti. V hodinách nepijte, na občerstvení vám musí stačit dvacetiminutová přestávka. Těmito pokyny k výuce se mají řídit pedagogové zlínské fakulty logistiky.
Proděkan doporučil pedagogům, aby studenty neoslovovali

Proděkan doporučil pedagogům, aby studenty neoslovovali | foto: Profimedia.cz

Vypadá to jako příručka pro malé prvňáčky, kteří právě nastoupili do základní školy. Ale právě takový předpis vydal Josef Navrátil, proděkan nově vzniklé Fakulty logistiky a krizového řízení Univerzity Tomáše Bati.

proděkanův předpis

"Tolerování lahví na pití, kelímků s kávou, mobilů, které mají být stejně vypnuté, je pod úroveň učitele i studentů. Učitel, který si přinese do hodiny kávičku nebo jiné pití a ostentativně si vše postaví na stůl, dává studentům najevo svou nadřazenost, nabádá je k následování a ukazuje jim také svoji slabost."

Na fakultu, která sídlí v Uherském Hradišti, nastoupil loni v září. A už za pár měsíců sepsal interní předpis určený zaměstnancům školy. MF DNES jej má k dispozici.

Navrátil v něm navrhuje, jak zefektivnit výuku na škole a vytýká učitelům, že chodí pozdě na přednášky. Upozorňuje je, aby informace o změnách výuky neumísťovali na webové stránky fakulty, ale pouze do vnitřního informačního systému, do něhož mají přístup jen učitelé a studenti.

"Změna výuky je sice aktualita, ale negativní. Navíc na sebe upozorňujeme, že něco není zcela v pořádku," stojí v předpisu.

Chybou je i neformální oslovování studentů. "Mohu doložit příklady:milí studenti, drazí studenti, vážení kolegové atd. Kde je hrdost učitele? Domnívám, že se nepotřebujeme studentům podbízet. Při oslovování studentů postačí použít slovo studenti."

V bodě tři proděkan fakulty míní, že "při výuce patří na lavici jen to, co je určeno ke studiu. Ostatní patří jinam - do batohů nebo na zem, bundy a kabáty na věšák, a ne na židli. Tolerování lahví na pití, kelímků s kávou, mobilů, které mají být stejně vypnuté, je pod úroveň učitele i studentů."

Když se MF DNES proděkana Navrátila zeptala, jestli se mu podobný předpis pro vyučující na vysoké škole zdá smysluplný, rozčílil se. "Přijde mně komické, že se na to ptáte. Pokyny mají smysl, ale to vám nedochází."

Děkan fakulty Ladislav Mrkvička tvrdí, že vedení školy tím reagovalo na výtky samotných pedagogů. "Nelíbil se jim způsob chování některých učitelů nebo studentů. Ale k ničemu je nenutíme. Já sám nechávám studenty v hodinách normálně pít vodu nebo kávu," řekl.

Předpis je podle něj stále platný, ale už není aktuální. "Někteří mladší učitelé si na hodinách dělali, co chtěli. Po vzájemné domluvě se situace uklidnila. Výuka teď probíhá standardním způsobem," shrnul Mrkvička.

Nenoste sukně nad kolena, chtěla nakázat radnice

Před lety chtěla rozporuplné pravidlo pro své zaměstnance zavést i zlínská radnice. Spočívalo v tom, že by ženy nesměly nosit sukně, které by sahaly výš než dvacet centimetrů nad kolena. Po odmítavých reakcích od něho úřad nakonec upustil. Dnes žádná direktiva v oblékání na radnici neplatí.

V Domě kultury v Kroměříži zase před časem požadoval ekonom organizace po zaměstnancích, aby nechodili ve dvou lidech po schodech. Podlahu museli umývat vodou o teplotě 45 stupňů a nesměli používat výtah. (více čtěte v článku Chodit do schodů ve dvou se nesmí)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Najdete na iDNES.cz