Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Student našel vážku, která podle vědců v Česku vyhynula

  10:02aktualizováno  10:02
Vědci si mysleli, že unikátní šidélko ozdobné na českém území vyhynulo minimálně před čtyřiceti lety. Teď ho znovu objevil student v Libranticích nedaleko Hradce Králové. Vzácná vážka s černými ornamenty na modrém podkladě patří mezi "evropsky významné druhy" a vyskytuje se hlavně ve východní Evropě.

Šidélko ozdobné | foto: archiv

"Poslední zmínka o ní u nás byla v 70. letech minulého století, navíc odkazovala na objev předválečný," řekl královéhradecký biolog Petr Bogusc.

Ochránci přírody upozorňují, že pokud nebude šidélko chráněno, od Librantic zase rychle zmizí. Podle Agentury ochrany přírody a krajiny uznala i Evropská komise, že lokalita, kde se šidélko vyskytuje, by měla být chráněna. Ekologové by ji rádi zařadili i mezi významné lokality evropské soustavy Natura 2000.

Dostali se však do sporu s hradeckým magistrátem. "Nejsme proti Natuře, ale máme výhrady ke způsobu jednání ochránců přírody," řekl mluvčí hradeckého magistrátu Václav Svoboda.

Magistrát tvrdí, že ochránci přírody chtějí v některých lokalitách v Hradci a okolí vyhlásit chráněná území, ale nejsou schopni vysvětlit, co to bude obnášet a jak dalece to omezí pohyb obyvatel a rozvoj města.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest let téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Katalánský expremiér opustil azyl v Belgii, stále mu hrozí zatčení

Katalánský expremiér Carles Puigdemont (vlevo) přiletěl do Dánska. (22. ledna...

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont poprvé po téměř třech měsících opustil Belgii, kam uprchl před hrozbou...

Najdete na iDNES.cz