Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Student Agency namontuje do autobusů on-line hlídače rychlosti

Víme první   14:17aktualizováno  17:09
Společnost Student Agency vymýšlí, jak zabránit nehodám svých autobusů. Včera se jeden převrátil na cestě z Karlových Varů do Prahy. "Do dvou měsíců budeme mít ve všech autobusech přijímač GPS, který on-line měří rychlost a údaje posílá na dispečink," řekl MF DNES majitel společnosti Radim Jančura.
Elektronického policistu podle něj Student Agency využije především na trase z Karlových Varů do Prahy, kde autobusy projíždějí přes desítky obcí.

Elektronického policistu podle něj Student Agency využije především na trase z Karlových Varů do Prahy, kde autobusy projíždějí přes desítky obcí. | foto: Jan ZáleskýiDNES.cz

"Elektronického policistu" podle něj Student Agency využije především na trase z Karlových Varů do Prahy, kde autobusy projíždějí přes desítky obcí.

Systém, který kontroluje řidiče, Student Agency zatím zkouší v několika autobusech. Data z přijímače GPS o rychlosti a poloze vozu se bezdrátově přenášejí do centrály. Její pracovníci na monitorech vidí, jak rychle šofér právě jede.

"Po dálnici je vše jednoduché, protože autobus má omezovač rychlosti a může jet maximálně stovkou. V obci je ale padesátka a její dodržení na určitém místě se z tachografu nedá zpětně zjistit," vysvětlil Jančura.

V případě pondělní havárie, kdy čtyři těžce zraněné pasažéry transportovaly do nemocnic vrtulníky a sanitky, podle Jančury šlo o chybu o řidiče, který jezdí na lince Karlovy Vary - Praha od samého začátku. Na mokré vozovce nezvládl zatáčku a převrátil se.

"Nejvíce zranění byli lidé, kteří neměli zapnuté bezpečnostní pásy," sdělil Jančura. Autobus vezl 41 cestujících a dva členy posádky. Řidič autobusu utrpěl drobné oděrky a policie u něj dechovou zkouškou nezjistila alkohol. - více o nehodě čtěte zde

Řidiči překračují rychlost

Podle mluvčí kriminalistů Jaromíry Střelcové je šofér podezřelý z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti.

Jestli ho policie také obviní, je otázkou dalšího prověřování a nějakou dobu to potrvá. "Může to být i několik týdnů, při nehodě se zranilo hodně lidí a všechny je třeba vyslechnout," sdělila iDNES.cz mluvčí.

Reportér MF DNES na svém kapesním počítači s GPS modulem ověřil, že řidiči žlutých autobusů překračují mezi Karlovými Vary a Prahou povolenou rychlost. Tomu by měl být konec.

"Pokud se data z autobusu začnou přenášet on-line na server počítače, tak se při překročení nastavené rychlosti spustí centrále alarm," vysvětlil majitel karlovarské prodejny GPS Centrum Petr Pavlas.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

A jsme opět ve hře, tvrdí odpůrci stavby průmyslových hal v Liticích

Vizualizace průmyslových hal, které se mají stavět na okraji plzeňské části...

Boj obyvatel Plzně-Litic proti plánu na stavbu velkých průmyslových hal na okraji jejich čtvrti se dostal do další...

Najdete na iDNES.cz