Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Struska ničí část ostravské fakultní nemocnice, opravy budou drahé

  19:33aktualizováno  19:33
Fakultní nemocnice v Ostravě řeší nečekaný problém, jehož "léčba" bude zdlouhavá a drahá. Struska v podloží největší budovy areálu nemocnice začala bobtnat, což se projevilo zvednutím podlah a praskáním stěn. Kvůli tomu se už zavřela například restaurace.

Areál Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě-Porubě. | foto: ostravaci.cz

Pacienti i návštěvníci Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě jsou nešťastní z toho, že už přes rok nemohou využívat služeb restaurace, samoobsluhy a dalších obchůdků v suterénu vstupního traktu v hlavní budově.

"Jsem vážně nemocný. Pravidelně chodím do fakultní nemocnice na terapii. Mrzí mě, že si nemůžu tak jako dřív posedět u kávy a zákusku, když mám chuť nebo když za mnou přijde návštěva," říká Miroslav Plotica z Ostravy-Jihu.

Proč chybí restaurace a obchody

Pacienti fakultní nemocnice dřív rádi využívali restaurace a dalších služeb ve vstupním traktu hlavní budovy. Od 1. ledna 2010 je objekt zavřený a služby chybí. Může za to nevhodná struska v podloží, která poničila celý vstupní trakt. Oprava by mohla stát až 80 milionů korun.

"Všechny opravy budou velmi drahé, předběžně odhadujeme náklady na 70 až 80 milionů korun." Ivo Žolnerčík, náměstek ředitele.

A jeho manželka v tom vidí ještě jiný problém. "V areálu nemocnice jsou sice další obchody, ale od hlavního pavilonu dost daleko a výběr zboží tam není velký. Když chci manželovi přinést ovoce, musím ho tahat v taškách z domova, přitom mám nemocnou páteř," zlobí se Růžena Ploticová.

Budova je stará pouhých sedmnáct let

Ačkoli hlavní budova s urgentním příjmem i většinou lůžkových oddělení slouží svému účelu teprve necelých sedmnáct let, nemocnice musela vstupní trakt s atriem a službami zavřít už na začátku loňského roku.

"Vstupní trakt byl v havarijním stavu," vysvětluje mluvčí nemocnice Tomáš Oborný a netají, že zatím nikdo neví, kdy se podaří ho opravit a chybějící služby obnovit. "Může to trvat i tři roky, oprava bude náročná a drahá," dodává.

Problém totiž není ani tak se samotným objektem jako s podložím pod ním i hlavním pavilonem. Odborníci zjistili, že v zemi bobtná struska. Laicky řečeno nasákla vodou, zvětšila objem a poškodila vstupní trakt. Mohla ohrozit i samotnou hlavní budovu. Podle náměstka ředitele pro techniku a provoz Iva Žolnerčíka však lůžkový pavilon v této chvíli ohrožený není. Nemocnice udělala taková opatření, aby nevznikaly další škody.

Zárubně měly najednou lichoběžníkový tvar

"Už asi před pěti lety, když jsem přišel do fakultní nemocnice, objevovaly se známky toho, že vstupní trakt, který je samostatným objektem, pracuje. Například zárubně dveří se najednou zkřivily tak, že místo obdélníku měly tvar lichoběžníku. Nebo ve zdi praskaly trubky a tryskala z nich voda...," líčí Ivo Žolnerčík, podle kterého nemocnice opravovala a udržovala vstupní halu v provozu, dokud to jen šlo.

"Když se pak ale zvedly podlahy v restauraci, obchodě i atriu, hrozilo lidem nebezpečí úrazu," přiznává náměstek a dodává, že museli vybourat všechny příčky, aby se tlak nepřenášel do dalších pater.

Kromě příček ve vstupním traktu nechala nemocnice odstranit také dlažbu a svrchní část betonové podlahy a pověřila odborníky, aby do země zavedli sondy, které měří, zda a jak podloží dál pracuje.

Oprava přijde až na osmdesát milionů korun

Bobtnající struska navíc mírně zvedla i podlahy ve spojovací chodbě, která vede pod lůžkovým pavilonem. "Tato chodba slouží jen zaměstnancům k přepravě zdravotnického materiálu či potravin. Nechali jsme budovu prověřit statikem, proto mohu v této chvíli s jistotou tvrdit, že zaměstnancům ani pacientům nic nehrozí," ujistil Žolnerčík a dodal, že brzy budou mít v rukou hotový projekt, který ukáže, jak by šlo technicky nejlépe problém s podložím vyřešit a celý vstupní trakt opravit.

"Je několik variant, jak zabránit opakování potíží, ale všechny opravy budou velmi drahé, předběžně odhadujeme náklady na 70 až 80 milionů korun. Tolik peněz navíc nemocnice nemá, potřebuje je na důležitější věci. Ale protože chceme služby obnovit, až bude hotový projekt, zkusíme požádat o finanční pomoc město, kraj i stát," dodal náměstek Žolnerčík.

Odhadl, že nemocnice znovu zprovozní restauraci a další služby ve vstupním traktu nejdříve na konci příštího roku, ale spíše ještě později. S provizorním řešením se zatím příliš nepočítá.

Ideální řešení? Strusku z podloží vykopat

"Nemáme volné prostory," vysvětluje mluvčí zařízení Tomáš Oborný. "Víme, že pacientům i zaměstnancům služby chybí. Snažili jsme se je částečně nahradit třeba tím, že jsme prodloužili otvírací dobu bufetu v poliklinice a do hlavního pavilonu umístili automaty na nápoje a občerstvení," dodal.

Stavební odborník Radim Čajka, který vede katedru konstrukcí na stavební fakultě ostravské VŠB-TU, říká, že problémů se struskou v podloží je ve městě víc.

"Jsou dva typy strusky. Dřív se to nevědělo a nesledovalo, ale jeden ve vlhku bobtná. Ne že by přímo nasával vodu, ale probíhají tam složité chemické procesy, jejichž následek se projeví po delší době. Teprve teď známe příčinu," říká Radim Čajka s tím, že ideálním řešením je špatnou strusku vykopat.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...Najdete na iDNES.cz