Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Štrougal: Zločin jsem nekryl

  0:01aktualizováno  0:01
Lubomír Štrougal, bývalý premiér komunistického Československa, je obžalován ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Štrougal tvrdí, že nespáchal nic, z čeho je obviněn. Žalobkyně Eva Zářecká viní expremiéra Štrougala z toho, že jako ministr vnitra vydal v roce 1965 pokyn, aby jeho inspekce, která prošetřovala nezákonné jednání StB, neodeslala generální prokuratuře důležitý spis.

Z tohoto dokumentu vyplývá, že někteří vyšetřovatelé se podíleli na mučení a zastřelení odpůrců režimu Františka Novotného, Petra Konečného a Bedřicha Wiesnera. Soud nyní rozhodne o tom, zda Štrougal svým pokynem kryl vyšetřovatele StB, kteří trojici zlikvidovali.

Expremiér odmítá s novináři komunikovat s odvoláním, že stanovisko již sdělil Lidovým novinám. Tvrdí v nich, že naopak osobně trval na tom, aby se všechny věci prošetřily řádně. "Žádal jsem, aby se pokračovalo, ale jinde a jiným způsobem. Proto jsem požádal generálního prokurátora, aby případ prověřil samostatně. Kdybych zprávu schválil, byl by to dokument pro trestní řízení, v němž by byli souzeni pěšáci. Neměl jsem žádný důvod to zastavovat," říká expremiér.

Státní zástupkyně Zářecká ovšem namítá, že pokud by Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) nepředložil dost důkazů, tak by obžalobu k soudu nepodávala.

"Dokazování bylo úplné. Teď už je na soudu, aby zvážil, zda to stačí k odsouzení či neodsouzení pana Štrougala," říká žalobkyně. Potvrdila, že expremiér se hájí tvrzením, že nechtěl, aby byly potrestány jen malé ryby, zatímco skuteční viníci by unikli spravedlnosti.

"Ano, tuto obhajobu pan Štrougal uplatňuje - je to ve spise. Podle našeho názoru ho to ale nezbavuje odpovědnosti za trestný čin, který - jak se domníváme spáchal. Použil například prokazatelně obratu, že věc se má nechat v klidu," vysvětlila Zářecká.

Historik Zdeněk Vališ ovšem namítá, že vyšetřovatelé Pich-Tůma, Štěpán Ptáček či Bedřich Pokorný, kteří se na zmíněných vraždách podíleli, byli za tyto činy v padesátých letech odsouzeni. "Štrougalova obžaloba by pak měla smysl jen tehdy, pokud by se na zvěrstvech podepsalo více lidí a někteří z nich unikli spravedlnosti," míní Vališ.

"Ano, týká se to i dalších osob," potvrdil historikovu domněnku soudce Tomáš Hájek, který nyní obžalovací spis studuje. Bývalý náměstek ředitele ÚDV Pavel Žáček se proto domnívá, že obžalován by měl být i Štrougalův šéf inspekce Alois Šlechta, jenž o nezákonnostech vyšetřovatelů StB věděl, ale zamlčel je.

"Štrougal mohl jako ministr nařídit prošetření činnosti svých předchůdců, za nichž byli lidé mučeni či mizeli," dodává Vališ. Za šestiletou existenci obvinil ÚDV 160 lidí. Avšak pouze devět z nich bylo potrestáno. Pěti lidem soudy vyměřily podmíněný trest, čtyřem nepodmíněný.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

ČSSD hlasuje o spolupráci s Babišem, na cestě k vládě jsou tři překážky

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání předsednictva strany, kterému oznámil...

Sociální demokracie má v následujících čtyřech týdnech o pozornost postaráno. 17 683 členů ČSSD rozhoduje v referendu o...

Dramatické cvičení záchranářů, referendum o vládě a dopadený znásilňovač

Cvičení záchranných složek na Rozvadově. (21. 5. 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Ukážeme vám cvičení záchranářů, kterého se účastnily stovky zdravotníků, policistů i...

Najdete na iDNES.cz