Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Štrougal: Zločin jsem nekryl

  0:01aktualizováno  0:01
Lubomír Štrougal, bývalý premiér komunistického Československa, je obžalován ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Štrougal tvrdí, že nespáchal nic, z čeho je obviněn. Žalobkyně Eva Zářecká viní expremiéra Štrougala z toho, že jako ministr vnitra vydal v roce 1965 pokyn, aby jeho inspekce, která prošetřovala nezákonné jednání StB, neodeslala generální prokuratuře důležitý spis.

Z tohoto dokumentu vyplývá, že někteří vyšetřovatelé se podíleli na mučení a zastřelení odpůrců režimu Františka Novotného, Petra Konečného a Bedřicha Wiesnera. Soud nyní rozhodne o tom, zda Štrougal svým pokynem kryl vyšetřovatele StB, kteří trojici zlikvidovali.

Expremiér odmítá s novináři komunikovat s odvoláním, že stanovisko již sdělil Lidovým novinám. Tvrdí v nich, že naopak osobně trval na tom, aby se všechny věci prošetřily řádně. "Žádal jsem, aby se pokračovalo, ale jinde a jiným způsobem. Proto jsem požádal generálního prokurátora, aby případ prověřil samostatně. Kdybych zprávu schválil, byl by to dokument pro trestní řízení, v němž by byli souzeni pěšáci. Neměl jsem žádný důvod to zastavovat," říká expremiér.

Státní zástupkyně Zářecká ovšem namítá, že pokud by Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) nepředložil dost důkazů, tak by obžalobu k soudu nepodávala.

"Dokazování bylo úplné. Teď už je na soudu, aby zvážil, zda to stačí k odsouzení či neodsouzení pana Štrougala," říká žalobkyně. Potvrdila, že expremiér se hájí tvrzením, že nechtěl, aby byly potrestány jen malé ryby, zatímco skuteční viníci by unikli spravedlnosti.

"Ano, tuto obhajobu pan Štrougal uplatňuje - je to ve spise. Podle našeho názoru ho to ale nezbavuje odpovědnosti za trestný čin, který - jak se domníváme spáchal. Použil například prokazatelně obratu, že věc se má nechat v klidu," vysvětlila Zářecká.

Historik Zdeněk Vališ ovšem namítá, že vyšetřovatelé Pich-Tůma, Štěpán Ptáček či Bedřich Pokorný, kteří se na zmíněných vraždách podíleli, byli za tyto činy v padesátých letech odsouzeni. "Štrougalova obžaloba by pak měla smysl jen tehdy, pokud by se na zvěrstvech podepsalo více lidí a někteří z nich unikli spravedlnosti," míní Vališ.

"Ano, týká se to i dalších osob," potvrdil historikovu domněnku soudce Tomáš Hájek, který nyní obžalovací spis studuje. Bývalý náměstek ředitele ÚDV Pavel Žáček se proto domnívá, že obžalován by měl být i Štrougalův šéf inspekce Alois Šlechta, jenž o nezákonnostech vyšetřovatelů StB věděl, ale zamlčel je.

"Štrougal mohl jako ministr nařídit prošetření činnosti svých předchůdců, za nichž byli lidé mučeni či mizeli," dodává Vališ. Za šestiletou existenci obvinil ÚDV 160 lidí. Avšak pouze devět z nich bylo potrestáno. Pěti lidem soudy vyměřily podmíněný trest, čtyřem nepodmíněný.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...Najdete na iDNES.cz