Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Štrougal nedostane milost a jde k soudu

  0:01aktualizováno  0:01
Nic už nestojí v cestě tomu, aby se soud zabýval odpovědností někdejšího předsedy komunistické vlády Lubomíra Štrougala za zmařený proces s příslušníky Státní bezpečnosti. Ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš dospěl k závěru, že se na Štrougala nevztahuje prezidentská amnestie, a spis nechal odeslat zpátky na Obvodní soud pro Prahu 7, který žádal o ujištění, zda se případu netýká amnestie.

"Pan ministr provedl přezkumné amnestijní řízení a rozhodl, že ve věci Lubomíra Štrougala nenavrhne zastavit trestní stíhání," řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Iva Chaloupková.

Sedmasedmdesátiletý Štrougal čelí obžalobě, že v březnu 1965, kdy byl ministrem vnitra, zmařil potrestání příslušníků Státní bezpečnosti odpovědných za brutální výslechy a vraždy tím, že jeho přičiněním nebyl odeslán spis o nezákonném jednání na generální prokuraturu. Štrougal se však brání, že nic nezákonného neudělal.

Soudce obvodního soudu pro Prahu 7 Tomáš Hájek se na ministra obrátil s požadavkem, aby posoudil, zda se Štrougala netýká amnestie prezidenta Václava Havla z roku 1990, podle které je na ministru spravedlnosti, aby přezkoumal a navrhl zastavit trestní stíhání u osob starších šedesáti let.

"Je třeba vyčerpat všechny zákonné prostředky," odůvodnil svůj postup soudce Hájek. Nyní se kauza Lubomíra Štrougala vrátí znovu na jeho stůl. "S rozhodnutím ministerstva jsme počítali, doufáme, že brzy bude nařízeno líčení," řekl mluvčí Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Jan Srb.

Štrougal je obžalován ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, za což lze vyměřit až desetiletý trest vězení. Teprve před dvěma měsíci se přitom Štrougal zbavil hrozby dalšího procesu. Někdejší prominent totiž čelil i obvinění, že se podílel na nedovoleném vyzbrojení Lidových milicí. Nejvyšší soud však případ Lidových milicí definitivně ukončil.

Navzdory stanovisku ministra spravedlnosti však existuje zákonná možnost, aby prezident do Štrougalova procesu ještě zasáhl a udělil bývalému předsedovi vlády milost v jakékoli fázi procesu. Tato možnost je však spíše jen teoretická. Do případů bývalých komunistických funkcionářů totiž prezident Havel zasahuje spíše výjimečně.

Nynější důchodce Štrougal byl v letech 1961 až 1965 ministrem vnitra a od ledna 1970 do října 1988 předsedou československé federální vlády.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Najdete na iDNES.cz