Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Kalifornii kvůli suchu odumřelo přes sto milionů stromů. Živí požáry

  11:54aktualizováno  11:54
Drastická sucha a požáry posledních let decimují lesy v Kalifornii. Ekologové uvádějí, že zdejší porosty prořídly od roku 2011 o více než sto milionu stromů. Jedná se o největší podobnou ekologickou katastrofu v dějinách. Prořídlé lesy budou náchylnější k požárům a erozi.

Zničený porost v oblasti Escondido v Kalifornii. Fotografie z roku 2014. | foto: Profimedia.cz

Od května letošního roku počet mrtvých stromů vzrostl o závratných 36 milionů. Za celý letošní rok dosud ekologové evidují asi 62 milionů.

Požáry v USA provázela ohnivá tornáda. podívejte se na video

„Rozsah odumírání stromů v Kalifornii je bezprecedentní v moderní historii,“ uvedl pro server Los Angeles Times Randy Moore, který má na starosti správu lesů v Kalifornii. Odumírání je podle něj výrazně větší, než se vědělo. I kdyby se sucha zmírnila, devastace porostů podle něj bude pokračovat až dva roky.

Podle vědců mohou za destrukci kalifornských lesů extrémní sucha v posledních pěti letech. Nedostatek srážek stromy oslabuje a jsou kvůli tomu mnohem náchylnější k napadení škůdci. Pochopitelně vadí také samotný nedostatek vody. Nejvíce stromů podle statistik umírá v regionu Sierra Nevada (na aktuální vývoj sucha v jednotlivých částech Kalifornie se můžete podívat zde).

Následky požárů v Middletownu v Kalifornii. Fotografie z roku 2015.

Následky požárů v Middletownu v Kalifornii. Fotografie z roku 2015.

Následky sucha v jezeře Huntington v Kalifornii. Fotografie z roku 2014.

Následky sucha v jezeře Huntington v Kalifornii. Fotografie z roku 2014.

Adrian Das z U.S. Geological Survey popisuje, jak velkou ranou jsou mrtvé stromy pro krajinu: „Rozhlédnete se na okolní kopce a vidíte velký kus země, kde jsou jen mrtvé stromy. Máme tady hodně borovic lambertových. Obrů, kteří žijí až 500 let. Polovina z nich nyní umírá.“ Nejvíce jsou podle něj ohroženy stromy v oblastech do 1 800 metrů nad mořem. V horských oblastech ekologové poničenou vegetaci registrují jen výjimečně.

Destrukce porostu i půdy

Pro sever Kalifornie je letošní rok co se týče srážek průměrný. Centrální a jižní část tohoto státu však trpěla suchy i letos. „Rostoucí počet mrtvých stromů by měl být znepokojující pro každého. Ukazuje nám to, jak extrémní byla sucha ve střední a jižní Kalifornii,“ míní Max Gomberg z Výkonné rady pro kontrolu vodních zdrojů (archiv oficiálních zpráv k suchům v Kalifornii najdete zde).

Požáry v Kalifornii

Pro obyvatele Kalifornie přináší masivní destrukce lesů celou řadu problémů.

Oslabené stromy jsou například mnohem náchylnější na povětrnostní vlivy. V říjnu loňského roku musel guvernér Jerry Brown vyhlásit stav ohrožení kvůli nebezpečí padajících stromů. Na 43 milionů dolarů přišlo budování ochranných prostředků podél nejvýznamnějších silnic a cest.

Samostatnou kapitolou je riziko požárů. Letos v létě plameny v Kalifornii spolkly stovky domů. Desetitisíce lidí musely opustit své domovy. Hlavním palivem pro oheň byly suché a mrtvé stromy. Požáry také poškozují půdu, která při následných deštích není schopna infiltrovat vodu. Ta stéká po povrchu a odnáší vrchní úrodné vrstvy půdního profilu.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

OBRAZEM: Američanky demonstrovaly za práva žen, hlavním terčem byl Trump

Tisíce lidí se v sobotu  po celých Spojených státech účastnilo druhého pochodu...

Desetitisíce lidí se v sobotu po celých Spojených státech účastnily pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci...

Pozor na laviny v Alpách. Sníh odřízl některá lyžařská střediska

V Alpách hrozí laviny, varují meteorologové.

Kvůli hustému sněžení na západě Rakouska varují meteorologové před lavinami v Alpách, ve spolkových zemích Tyrolsko,...

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz