Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Strojvůdce, který zavinil nehodu u Paskova, je obžalován z obecného ohrožení

  0:01aktualizováno  0:01
Vyšetřování srážky dvou osobních vlaků mezi Paskovem a Vratimovem, při které bylo zraněno sedmačtyřicet lidí, dospělo ke konci. Policisté případ uzavřeli, předali státnímu zástupci a ten podal u okresního soudu ve Frýdku-Místku obžalobu na třiapadesátiletého strojvůdce, který havárii zavinil.

Nehoda si vyžádala přes 40 zraněných. | foto: Adolf HorsinkaMF DNES

"Mohu potvrdit, že jsme spis od policistů skutečně obdrželi," řekl náměstek okresního státního zástupce ve Frýdku-Místku Rostislav Kejdana. "Dvanáctého srpna byla podána obžaloba za obecné ohrožení, za které obžalovanému hrozí tři až deset let odnětí svobody. Případ je nyní na okresním soudu ve Frýdku-Místku, který bude o věci rozhodovat," dodal Rostislav Kejdana.

Ke srážce vlaků došlo šestnáctého února krátce po deváté hodině několik stovek metrů od železničního nádraží v Paskově - Nečekaný náraz, ticho a šok. Reportér byl ve vlaku při nehodě u Paskova.

Třiapadesátiletý strojvůdce přehlédl po výjezdu z paskovského nádraží červený semafor a vjel do úseku, v němž neměl co dělat. Jen pohotová reakce strojvůdce protějšího vlaku mohla za to, že výsledek srážky nebyl tragičtější.

Mohlo to být ještě horší

Na poslední chvíli totiž uviděl jak signalizační zařízení v úseku jímž jel přeskočilo z polohy volno do polohy stůj a začal brzdit. "Kdybychom jeli o pár vteřin dříve, kolem semaforu bychom projeli a nebrzdili. Kdybychom projeli návěstidlem o pár vteřin dřív, jeli bychom proti sobě osmdesátkou. A to by bylo strašné," vzpomínal bezprostředně po nehodě strojvůdce druhého vlaku Petr Chovančík.

Při nehodě bylo zraněno sedmačtyřicet lidí, v nemocnicích muselo zůstat osm lidí, včetně strojvůdce, který srážku vlaků svou nepozorností zavinil. O tom zda a jak bude odsouzen nyní rozhodne soud. Po havárii se už zkušený strojvůdce na lokomotivu nedostal, jeho zaměstnavatel, České dráhy, jej přeřadily.

"Nyní působí v depu ve Valašském Meziříčí," řekla tisková mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Strojvůdce odmítl po srážce vlaků k případu vypovídat, podle policejních zdrojů blízkých vyšetřování si nic ze srážky nepamatuje - více: Podezřelý strojvedoucí odmítl vypovídat o srážce vlaků v Paskově.

Krátce po srážce se také spekulovalo, že za ni nemůže jen chybující strojvůdce, ale také fakt, že v Paskově není na nádraží klasický výpravčí. Unii strojvůdců vadilo, že semafory, které řídí pohyb vlaků po trati, nejsou z nástupišť vidět a to, že jsou až za ohybem trati zvyšuje možnost, že je strojvůdci přehlédnou.

Vyšetřování ale podobné úvahy vyloučilo a jednoznačně ukázalo na strojvůdce vlaku jedoucího do Ostravy jako na viníka srážky.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Řidič je obviněný za střet s vlakem, k nehodě však přispěla i šíře přejezdu

Vlak odhodil zdemolované nákladní auto do příkopu.

K loňské srážce vlaku s nákladním vozem na železničním přejezdu v Žichlínku u Lanškrouna přispělo i to, že přejezd...

V Tišnově hořel sklad klimatizací. Místní lidé neměli otevírat okna

Hasiči zasahují v Tišnově, hoří tam skladovací hala.

Třináct jednotek hasičů zasahovalo v Tišnově na Brněnsku, kde hořel sklad klimatizací o rozměrech padesát krát pět...

Muž napadl exmanželku ve vaně. Nutil ji, aby mu řekla, s kým chodí

(Ilustrační snímek)

Peklo zažívá po rozvodu žena z Karlovarska, která musí bydlet ve společném bytě s bývalým manželem. Ten ji...

Najdete na iDNES.cz