Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Strojírny Prokop neplatí mzdy

  18:16aktualizováno  18:16
Pardubice - Strojírenská společnost Prokop a její dceřiná firma Prokop Processing, které jsou nástupci strojírenského gigantu Továrny mlýnských strojů, jsou před krachem a firmy již několik měsíců svým zaměstnancům nevyplácejí mzdy. Lidé z nich proto hromadně odcházejí.

„Z obou firem kvůli nevyplácení mezd odešlo již zhruba dvě stě lidí. Některým zaměstnancům společnosti nevyplácely mzdy již od ledna letošního roku,“ řekla vedoucí odboru trhu práce z pardubického úřadu Hana Procházková.

Podle ní hrozí firmám konkurs. Krajský soud v Hradci Králové však konkurs nepotvrdil. „Návrh na konkurs na firmu Prokop byl podán již v listopadu a na Prokop Processing v polovině června. Ani na jednu však zatím nebyla nucená správa uvalena,“ uvedla Procházková.

„Podle našich informací zatím konkurs na firmu Prokop a Prokop Processing prohlášen nebyl a jestli je jen podán návrh na prohlášení konkursu, sdělit nemohu,“ uvedla pouze pracovnice konkursního oddělení Krajského soudu v Hradci Králové.

Vyjádření někoho z vedení společností k vážné situaci v obou podnicích a tomu, že nevyplácí mzdy, se nám však během včerejšího dne nepodařilo získat. „Vedení má nyní poradu, pokud nám necháte své číslo, ozveme se příští týden,“ řekla do telefonu pracovnice sekretariátu ředitele firmy Prokop Processing. „O problémech ve firmě nechtějí příliš jednat ani s námi,“ dodala Procházková.

Nevyplacené mzdy musí zaměstnancům za firmu zaplatit úřad práce. „Zaměstnanci mohou požádat o vyplacení náhrady za tři platy po dobu tří měsíců od prohlášení návrhu na konkurs. Většina pracovníků tak již učinila a bude nás to stát zhruba tři miliony korun,“ uvedla Procházková s tím, že peníze seženou úředníci od ministerstva práce a sociálních věcí.

Na Pardubicku se do problémů nedávno dostala také strojírenská firma MCh Slévárna. Ta k letošnímu květnu neprodloužila smlouvy všem svým přibližně sto padesáti zaměstnancům. „Na trhu práce se lidé ze strojírenské výroby v našem regionu velmi těžko umísťují, oslovili jsme okolní úřady práce a sehnali jsme pro ně okolo sto šedesáti míst. Lidé se však musí rozhodnout jestli budou dojíždět,“ míní Procházková.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Najdete na iDNES.cz