Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stroj s generály teroristé nesestřelili

  12:39aktualizováno  12:39
Helikoptéra Mi-8, která v neděli explodovala nad Čečenskem a v jejíž troskách zahynulo čtrnáct lidí, zřejmě nebyla cílem teroristů. Řekl to v Moskvě zástupce prezidentova zmocněnce pro Čečensko Nikolaj Britvin. "Bylo prohledáno místo nálezu vrtulníku a okolí a nebyly nalezeny žádné stopy svědčící o tom, že byl stroj sestřelen ze země," dodal.

Britvin reagoval na spekulace, že vrtulník ve vzduchu zasáhla raketa, kterou odpálili ze země čečenští povstalci. Vyšetřovatelé ale nadále zkoumají různé verze leteckého neštěstí. Jednou z verzí je, že stroj poslala k zemi technická závada.

Helikoptéra spadla u obce Šjolkovskaja. Ta leží severovýchodně od čečenské metropole Grozného. Vrtulník odstartoval z letiště Chankala poblíž metropole. Namířeno měl do Mozdoku.

Při katastrofě zahynuli náměstek ruského ministra vnitra generálplukovník Michail Rudčenko, který byl odpovědný za bezpečnost v jižním Rusku, a třináct dalších lidí, většinou vysokých důstojníků. Byl mezi nimi i generálporučík Nikolaj Garidov, zástupce vrchního velitele sil ministerstva vnitra.

Třebaže ruský prezident Vladimir Putin oznámil již před dvěma lety, že vojenská operace v oblasti skončila, způsobují čečenští povstalci Rusům stále značné ztráty.

Chronologie obdobných incidentů od února 2000

18. února 2000 - Povstalci sestřelili na jihu Čečenska ruský vojenský vrtulník, v jehož troskách zahynulo 15 ruských výsadkářů, kteří měli posílit ruské jednotky na jihu Čečenska.

2. března 2000 - Při útoku čečenských povstalců proti koloně ruských policistů speciálního určení (OMON) ve čtvrti Staropromyslovskij v Grozném přišlo o život 37 Rusů.

29. března 2000 - Při útoku na ruský policejní konvoj u vesnice Žani-Veděno asi 40 kilometrů jižně od Grozného zahynulo 37 příslušníků OMON a šest příslušníků jednotky pravidelné armády, vyslané po útoku přepadenému konvoji na pomoc. Devět zajatých vojáků bylo později popraveno.

23. dubna 2000 - Ozbrojenci přepadli u obce Seržen-Jurt ruskou kolonu tanků a vozidel; povstalci oznámili, že zničili 18 tanků a zastřelili 80 ruských vojáků. Moskva připustila zničení šesti vozidel a smrt 15 vojáků.

11. května 2000 - Ruské zdroje oznámily, že čečenští povstalci v sousedním Ingušsku zabili ze zálohy nejméně 16 ruských vojáků.

30. května 2000 - Poblíž Grozného byl zabit zástupce hlavního zmocněnce ruské vlády v Čečensku Sergej Zverev poté, co jeho auto najelo na dálkově řízenou nálož.

3. července 2000 - Podle mluvčího čečenských povstalců Movladiho Udugova zahynulo při čtyřech sebevražedných útocích v Urus-Martanu, Gudermesu, Argunu a v osadě Nojber na 200 Rusů a 700 jich bylo zraněno; Moskva oznámila 33 mrtvých a 84 zraněných.

12. října 2000 - Při pumovém útoku u budovy místní policie v Grozném zahynulo podle čečenských údajů 15 lidí; Kreml tvrdil, že při výbuchu bylo zabito deset lidí a 16 zraněno.

29. prosince 2000 - Čečenští povstalci zabili při útocích ze zálohy 14 ruských vojáků a 23 dalších zranili.

12. dubna 2001 - V Čečensku zahynul při silném výbuchu Šamalu Děnijev, zástupce šéfa proruské správy v této republice Achmada Kadyrova. Exploze nastala v televizním studiu, kde se Děnijev účastnil natáčení zpráv.

17. září 2001 - Třináct lidí včetně dvou generálů zahynulo v troskách vrtulníku sestřeleného nad vojenskou základnou Chankala nedaleko Grozného.

27. ledna 2002 - Při výbuchu vojenského vrtulníku nad Čečenskem přišlo o život jedenáct lidí, včetně dvou generálů vojsk ruského ministerstva vnitra.

Vrtulník Mi-08 v českých barvách

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Najdete na iDNES.cz