Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Striptýz už na Islandu neuvidíte. V Evropě jde o jedinečný zákaz

  13:55aktualizováno  13:55
Na rozdíl od zbytku Evropy, který je v poskytování erotických služeb značně liberální, Island přijal přísnou regulaci "svlékání". Zákon dává jasně najevo, že ženské tělo není zboží. Prostituce ale dál zůstává legální, pokud na ní nevydělává někdo třetí.

Ilustrační foto | foto: shutterstock.com

Island je po Vatikánu a Andoře první větší evropskou zemí, která plošně takový zákon přijala.

Islandský parlament, Althing, na sobotním jednání odsouhlasil zákaz striptýzových vystoupení. Dva členové se zdrželi hlasování a nikdo nebyl proti. S takovým skóre prošel zákon parlamentem s téměř polovičním zastoupením žen.

"Jsem velmi ráda, že Island je tou první evropskou zemí, která k tomuto kroku přistoupila," řekla sociální demokratka Steinunn Valdis Oskarsdóttir.

Dobrovolně to nedělají

"Ženy, které pracují ve striptýzových klubech, jsou v mnoha případech oběťmi obchodu s lidmi a dalších forem zneužívání," dodala Oskarsdóttir. "Pracuji v této oblasti více než 15 let a dosud jsem nepotkala jedinou ženu, která by tancovala v takovém klubu dobrovolně."

Prostituce Ano, Striptýz ne

V některých oblastech je striptýz dokonce větší byznys než samotná prostituce. Ta je od roku 2007 legální v případě, že na ní finančně neprofituje nikdo třetí.

Striptýz byl již v minulosti silně regulován. A proto funguje na ostrově jen několik klubů, které odhalené tanečnice nabízejí návštěvníkům. Podle internetových průvodců připadá na 320 tisíc obyvatel Islandu asi 10 striptýzových klubů.

Bývalá zákonodárkyně Kolbrun Halldorsdóttir, která se jako první návrhem zákona zabývala, řekla, že nyní zákon vyjasnil, že "společnost neuznává ženské tělo jako obchodní artikl".

Provozovatelé klubů popírají, že by striptérky pracovaly v klubech nedobrovolně. Policie ale při vyšetřování zjistila, že i ty, které si tuto profesi údajně vybraly dobrovolně, byly k tanci u tyče často přinuceny.

Striptýzový klub je taky férové podnikání

"Likvidují kluby, protože si myslí, že se tam provozuje prostituce," řekl Asgeir Davidsson, vlastník největšího islandského striptýzového klubu Goldfinger. "Myslí si, že tu bují organizovaný zločin. A to si to myslí už 12 let, co tu policisté obcházejí kolem, a pořád nic nenacházejí."

Davidsson se rozhodl proti zákonu, který začne platit od července, bojovat. "Musím si promluvit se svým právníkem, jak definují nahotu. Když na sobě mají tanga, je to nahota?" hledá možné kličky.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Rakousko chce sbor pohraničníků. Migranti jen tak neprojdou, říká ministr

Rakouský voják přivádí skupinu běženců k registraci ve městě Spielfeld. (16....

V případě nové uprchlické vlny vyrazí v Rakousku k hranicím nová pohotovostní jednotka, oznámil ve čtvrtek ministr...

Evropou se v roce 2017 prohnalo 616 tornád. Nejvíce jich řádilo u moře

(ilustrační snímek)

V Evropě se v uplynulém roce objevilo celkem 616 tornád. Vyplývá to z databáze Evropské laboratoře silných bouří, která...

Mladí ruští piloti twerkovali ve slipech, skandální video řeší úřady

Ruští kadeti twerkovali ve slipech, toto video vyvolalo skandál

Měla to být klukovská švanda, ale její aktéry může vyjít pořádně draho. Studenti Institutu civilního letectví v ruském...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz