Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Střežené tajemství - desky s listinami

  21:48aktualizováno  21:48
Celý na minuty rozplánovaný program večeře na Pražském hradě měl odkrýt jediné tajemství: jaký dárek na rozloučenou si pro Václava Havla připravili jeho spojenci a přátelé? Prezidentovi nejbližší spolupracovníci to věděli už odpoledne, ale Havel nic netušil...

Kolem půl deváté večer začal na Pražském hradě slavnostní ceremoniál. Večeři pro představitele 19 členských zemí NATO a bruselské vedení aliance uspořádal Václav Havel s manželkou Dagmar. Hosté zasedli k jídlu v Zrcadlovém sále.

Nejdříve promluvil generální tajemník NATO George Robertson. Prohlásil, že si váží Havlovy disidentské minulosti. "V době útlaku udržel plamen svobody a naděje," řekl Robertson.

Poté vystoupil Jacques Chirac, nejstarší z přítomných hlav států. Francouzský prezident vyzdvihl Havlův význam v dějinách. Několikrát ho oslovil Drahý Václave.

"Bylo to světlo člověka usměvavého, pokorného, laskavého, ale člověka železné vůle, který nikdy, ani v hlubokém žaláři a v hluboké totalitě, neochabl,"  řekl Chirac o Havlově charisma.

Politikův přínos světové politice pak přirovnal k odkazu takových lidí, jako byl Winston Churchill, Charles de Gaulle, Kondrad Adenauer, Nelson Mandela nebo Mahátma Gándhí.

Závěrem Chirac Havlovi poděkoval za vřelé přijetí a dodal: "V atmosféře cynismu, který nás obklopuje, máme ve zvyku si myslet, že sny nevydrží zkoušku moci a reality, že neodolají erozi času. Avšak těch třináct let, kdy jste řídil osud svého národa, ukázalo, že sen si uchovává svou vitalitu a intenzitu."

Prezidentovi pak jako dárek předal kožené pouzdro a v něm kopii Washingtonské smlouvy z roku 1949 - zakládací listiny společenství. V deskách byla i kopie smlouvy o přistoupení Česka.

Český prezident poté všem anglicky za dárek poděkoval.

Další slavnostní akce večera - večeře v Obecním domě, se zůčastnilo asi sedm stovek delegátů. Recepce naplno začala ve 20:15, když dorazili i ministři, včetně šéfa americké diplomacie Colina Powella.

Úspěch pražskému setkámí popřál hostitel Cyril Svoboda i šéf metropole Igor Němec. Řada hostů se ale při jejich řečech nahlas bavila. Stovky delegátů se totiž již před příchodem nejdůležitějších členů delegací občerstvovaly jednohubkami, džusem a vínem.

Ministři mají odejít nejdřív, celá akce má skončit kolem půlnoci.

Recepci provázela přísná bezpečnostní opatření. Novináři byli vpuštěni jen se všemi potřebnými akreditacemi, ostatním ostraha pečlivě prohlédla tašky, které pak očichal i policejní pes.

Na Žofíně zase večeří premiér Vladimír Špidla s prezidenty Vilniuské skupiny a Zbigniewem Brzezinským a Madeleine Albrightovou.

Zleva francouzský prezident Jacques Chirac, generální tajemník NATO George Robertson, Václav Havel a Dagmar Havlová nad kopií Severoatlantické smlouvy, kterou dostal český prezident jako dar od státníků zemí NATO, 20. listopadu 2002

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Najdete na iDNES.cz