Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Střet dvou světů?

  15:42aktualizováno  15:42
AP: USA trpí teroristickými útoky na NY a DC. Reuters: Unesená letadla zničila "Dvojčata", Pentagon hoří. New York Times: Centrum Manhattanu ovládly horor, panika a chaos. To není science fiction, to jsou titulky článků na internetu z uvedených médií. Svět připojený on-line na komunikační prostředky je šokován okamžitě, chudé oblasti populace odtržené od komunikační techniky se o tom dozví v příštích dnech.

Jeden z mnoha rozporů mezi chudými a bohatými této planety, napadá mě. Přesto doufám, že drtivá většina lidí bez ohledu na sociální status tento odpudivý čin odsoudí.

Zatímco prezident Bush jistě pod tlakem emocí již vyhlašuje, že viníky potrestá, Evropa vyjadřuje solidaritu USA, média (i zpravodajské služby) horečně pátrají po tom, KDO tento zločin spáchal.

Nejzásadnější otázku, kterou by si bohatý Sever měl položit však zní: Proč došlo k útoku a zda byl namířen "jen" proti USA?

Klíčem k této odpovědi jsou samotné cíle útoku: Pentagon a hlavně Světové obchodní středisko. Pentagon představuje pro celý svět zosobnění vojensko - politické moci USA, obchodní centrum na Manhattanu s centrálami desítek obchodních korporací pak hospodářskou moc této země a nejen jí.

USA jsou totiž typickým a vedoucím představitelem euro-americké civilizace. Právě proti ní byl dle mého soudu tento útok veden, i když se domnívám, že svou roli pro zvýšení motivace teroristů sehrál i silový postoj nově zvoleného amerického prezidenta.

Kdo ví? Např. prosazování jaderného štítu. Ze strany teroristů mohlo jít i o předvedení důkazu zbytečnosti těchto snah?

Podle odborníků byl útok dlouho připravován a nejedná se o nějaké přechodné hnutí mysli. Kamikadze v letounech dokazují odhodlání útočníků jít za svým doslova přes mrtvoly včetně těch svých. Zdá se tedy, že motivem útoku musí být "velká věc".

I když dále jen spekuluji, myslím, že se ukáže, že útok byl veden z "chudší" části planety… Pokud tomu tak je, může být jedním z motivů teroru vyhlášení nového typu války: chudých proti bohatým.

Pro mne osobně to otevírá dosud opomíjený rozměr celé otázky: bohatý Sever by se měl velmi vážně zamyslet především nad tím, zda se choval, lapidárně řečeno, k chudé většině světa dobře. Odpověď zní – ne.

Dopady globální ekonomiky řízené ze Severu (avšak s konkrétní odpovědností vlivných lidí) dosahují právě v chudých zemích katastrofálních rozměrů: rozvrací celé národy, již dlouhá desetiletí působí chudému Jihu mnohonásobně vyšší ztráty jak na životech tak zejména na životním prostředí, i když ne tak dramaticky, jak jsme toho byli svědky v New Yorku, ale často skrytě či plíživě.

Tyto dopady není třeba vyjmenovávat – učí se i ve školách. Každý to ví, ale děláme, že se nic neděje. Destrukce přírody je ale tak gigantická, že ji lze už spatřit i z vesmíru. Pralesy - domovy milionů lidí - hoří každý den…

Jsem přesvědčen, že lidský rod může zachránit nejen vzájemná solidarita všech lidí, ale i solidarita s přírodou. Proto výroky některých evropských politiků o tom, že toto neštěstí sjednotí "naši civilizaci" (míněn Sever), jsou velmi nebezpečné, neboť rozdělují.

Nedopusťme definitivní rozdělení světa na chudé a bohaté, jinak nás čeká nová světová válka. Musíme pohlédnout tvrdé pravdě do očí, byť nám, jen se domnívám, otevírají oči tak hrozným způsobem.

Na druhou stranu, otevřeli bychom je vůbec někdy? A vůbec. Otevřeme je, nebo si necháme zase něco nalhat? Proto se vyvarujme silových řešení, která by se dala pokládat za mstu.

Zločince potrestejme, je-li možno za takové utrpení vůbec potrestat? Do budoucna je ale naším hlavním úkolem pochopit nový svět po 11. září 2001.

Jiří Malík
[mailto:jirimalik@atlas.cz]Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...

Činnost NBÚ bude kontrolovat Rozner. Je to slušný člověk, hájí ho SPD

Poslanec Miloslav Rozner (SPD)

Předsedou sněmovní komise pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu se stal poslanec hnutí Svoboda a přímá...

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...Najdete na iDNES.cz