Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Střelec z Mnichova se inspiroval Breivikem, fascinovaly ho masové vraždy

  12:05aktualizováno  16:54
Útočník z centra Olympia v Mnichově byl osmnáctiletý student, který se léčil na psychiatrii. Vyšetřovatelé uvedli, že se inspiroval v masových střelbách šílenců. Celkem zabil devět lidí a 27 zranil. Osmi obětem nebylo více než 20 let. Podle německého ministra vnitra nebyl napojený na mezinárodní teroristické sítě.

Podle bavorského policejního šéfa neměl útok žádnou souvislost s uprchlickou krizí. Střelec se narodil a vyrůstal v Mnichově, ačkoliv měl kromě německého i íránské občanství. Podle německého ministra vnitra Thomase de Maiziéra pocházel z muslimské komunity šíitů, ale je možné že konvertoval ke křesťanství. Policie však nemá po prohledání jeho věcí a počítače důvod domnívat se, že by čin nějak souvisel s islámskými radikály, či Islámským státem. Podle Maiziéra nic nenasvědčuje tomu, že by útočník byl jakkoliv napojený na mezinárodní terorismus.

Mladík se podle vyšetřovatelů více inspiroval masovými střelbami ve světě. „Našli jsme ale materiály, které souvisely s útoky šílenců, což bylo zjevně téma, které ho zajímalo,“ řekl mnichovský policejní šéf Habertzus Andrä na sobotní tiskové konferenci. Podle policie chtěl útočník napodobit norského teroristu Anderse Breivika. V pátek to totiž bylo přesně pět let, co Breivik zabil v Oslu a na ostrově Utoya 77 lidí. Maiziére však na tiskové konferenci varoval, že na spojování útočníka s Breivikem je ještě brzy.

Fotogalerie

Podle státního zástupce byl mnichovský střelec v péči psychiatrů a užíval antidepresiva. Policie nyní dále zkoumá motiv jeho činu. Jako vražednou zbraň si vybral pistoli Glock-17, k jejímuž držení neměl útočník oprávnění. Celkem s ní zabil devět lidí než obrátil zbraň proti sobě. Útočník měl na místě činu s sebou v batohu na tři sta nábojů.

Mezi oběťmi jsou podle Bayerische Rundfunk převážně mladí lidé. Pouze jedné oběti bylo 45 let, ostatní byli ve věku od 13 do 20 let. Jednalo se o tři ženy a šest mužů.

Dalších 27 lidí střelec zranil, přičemž deset vážně. Všechny oběti jsou místní. Mezi oběťmi jsou údajně i tři Turci. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na turecké ministerstvo zahraničí. Podle ministra Mevluta Cavusoglua se jedná o dospělou ženu a dva mladistvé. V Německu žije početná turecká menšina. Jednou z obětí je také údajně Řek.

Policie nyní vyslýchá příbuzné a známé střelce. Rodiče jsou podle policie natolik v šoku, že nejsou schopni pomoct s vyšetřováním. Prověřuje se také vzkaz na Facebooku, kterým údajně útočník lákal do McDonald’s na jídlo zdarma.

Svědci popsali chvíle před střelbou

Mladíka identifikoval web Der Spiegel jako Davida S. Web The Guardian však na základě výpovědí jeho spolužáků uvádí, že se jmenoval Ali Sonboly. Sousedé se s ním potkali ještě ten den, ale nezpozorovali na něm nic zvláštního. Večer se však mladík vydal k nákupnímu centru Olympia a začal střílet. Nejprve v nedaleké restauraci McDonald’s a později přímo v obchodním centru.

Žena jménem Loretta uvedla pro web CNN, že její osmiletý syn se se střelcem potkal na záchodech v McDonald’s, kde údajně viděl, jak muž nabíjel zbraň. Ona už pak zachytila jen střelbu. „Slyšela jsem něco jako alarm - bum, bum, bum. Zabíjel děti. Děti, které seděly a jedly. Nemohly utéct,“ uvedla Loretta. Podle ní také křičel „Alláhu Akbar“ (Bůh je velký).

To se však rozchází se zveřejněnými videi a svědectvím Husseyina Bayriho, který střelbu viděl, když kolem restaurace projížděl na kole. „Slyšel jsem nejdřív, jak křičel: Vy za***ní cizinci. Jsem Němec a vy to dostanete,“ uvedl Bayri. Krátce poté se podle něj spustila střelba a na zem spadl chlapec asi ve věku tak čtrnácti až sedmnácti let.

Střelba v Mnichově

Bayri seskočil z kola a běžel ke zraněnému chlapci a schoval se u něj. Mezitím mu tlačil na ránu, aby zastavil krvácení. „Volal o pomoc. Snažil jsem se s ním mluvit, ptal jsem se na jméno, věk, jestli má přítelkyni. Snažil jsem se ho udržet, aby nezavíral oči,“ popsal Bayri. Chlapec však podle něj zemřel než se záchranáři dostali na místo.

Milý chlapec neměl problémy s policií

Webu The Guardian potvrdili svědci, že to byl David S., koho zachytil někdo na mobil na střeše centra. Na záběrech je vidět, jak muž chodí po střeše a křičí na lidi z okolních domů. „Jsem Němec. Narodil jsem se tady. Vyrostl jsem ve čtvrti Hartz IV,“ křičí útočník. Brzy na to se ozve střelba. Podle policie jednal útočník sám a motiv jeho činu zatím není jasný.

Mladík žil v mnichovské čtvrti Maxvorstadt s rodiči. V minulosti se přitom nikdy nedostal do hledáčku policie. Speciální komando ještě v noci byt ve vícepodlažním domě prohledalo a policie vyslechla jeho otce. Forenzní experti odnesli z bytu jeho osobní věci, které nyní zkoumají.

Sousedé ho místním médiím popsali jako milého chlapce. „Chlapec byl velmi, velmi milý. Nemůžu o něm říct, nic špatného,“ cituje jednoho ze sousedů The Guardian. Jeden soused už předtím webu listu Bild uvedl, že to byl „klidný typ“ člověka.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kim nám ukradl olympiádu, mručí opozice v Soulu. Štve ji společná vlajka

Jihokorejští a severokorejští sportovci pochodovali pod jednou vlajkou...

Zatímco jihokorejská vláda vnímá účast severokorejské delegace na zimní olympiádě v Jižní Koreji jako příležitost ke...

Rakousko chce sbor pohraničníků. Migranti jen tak neprojdou, říká ministr

Rakouský voják přivádí skupinu běženců k registraci ve městě Spielfeld. (16....

V případě nové uprchlické vlny vyrazí v Rakousku k hranicím nová pohotovostní jednotka, oznámil ve čtvrtek ministr...

Palestinci mají svou Johanku z Arku, dívce hrozí za napadení vojáka žalář

Tamímíová skončila po poslední akci ve vazbě. Hrozí jí až deset let vězení.

Palestinci mají novou hvězdu. Stala se jí teprve šestnáctiletá Ahid Tamímíová. V polovině prosince zfackovala...

Najdete na iDNES.cz