Francouzský prezident Nicolas Sarkozy na pohřbu zabitých vojáků v Montaubanu...

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy na pohřbu zabitých vojáků v Montaubanu (21. března 2012) | foto: AP

Toulouská střelba může určit příštího prezidenta Francie

  • 31
Pět týdnů před francouzskými prezidentskými volbami může dramatická situace kolem střelce z Toulouse výrazně zahýbat volebními preferencemi. Zda zmírní současnou předvolební kampaň, o tom se dá jen pochybovat. K zisku hlasů může nejvíce pomoci dosluhujícímu Nicolasi Sarkozymu.

Zástupci židů i muslimů žijících ve Francii okamžitě apelovali na celou sestavu deseti prezidentských kandidátů, aby nezneužívali krizovou situaci k osobnímu politickému zisku.

Střelba v Toulouse

Už ve středu však vystoupila Marine Le Penová, které současná situace doslova dává "za pravdu". Nacionalistická kandidátka od počátku staví kampaň na nebezpečí imigrace a neoznačených halal (muslimy schvalovaných) potravinách.

Střelba na jihu Francie podle jejích výroků pak ukazuje, jak země podceňuje fundamentalismus přistěhovalců. Politicko-náboženské skupiny prý tyjí z nezájmu státu cokoli podniknout (více čtěte zde).

Kampaň kandidátky, která si podle průzkumů stabilně drží třetí místo, se mimo jiné snaží znovu rozpoutat debatu i o trestu smrti. Nyní již mrtvý Mohammed Merah by podle ní byl jasný kandidát. Nedovede si totiž představit, že by takový člověk za pětadvacet let opět vyšel z vězení.

Centristický kandidát Francois Bayrou okamžitě obvinil pravici, že se snaží na děsivých událostech za každou cenu nahnat body. Varoval, že politická debata postavená na střelbách v Toulouse zbytečně oslabí celou zemi.

V hlavní roli Sarkozy

Jak píše britský Guardian, v záři reflektorů se však opět ocitá zejména prezident Nicolas Sarkozy. Úspěšné dopadení atentátníka Meraha mu může nahnat potřebné body a třeba i poslat do Elysejského paláce na druhé pětileté období.

"Sarkozy jednal velmi rychle, spěšně přicestoval na místo činu, zastavil svou kampaň, svolal na schůzku židovské a muslimské vůdce... hovořil jako prezident republiky," napsala britská BBC. Situace prý umožnila Sarkozymu, aby se vrátil k roli, kterou má nejraději: akčního a rozhodného muže, který si v krizi umí poradit.

 "Naši muslimští spoluobčané s ním neměli nic společného, nepřipustíme jejich stigmatizaci," podotkl Sarkozy ve vystoupení, které následovalo jen hodinu po potvrzení smrti šíleného střelce. Postavil se tak do role usmiřujícího státníka, jehož tým dokázal vyřešit krizovou situaci.

Aktuální výzkum

Podle průzkumu veřejného mínění agentury CSA by Sarkozy v prvním kole voleb 22. dubna získal 30 procent hlasů, Hollande, který před současným šéfem Elysejského paláce dlouho vedl, 28 procent. "Sarkozyho reakce na pondělní útoky vylepšila jeho image," píše Reuters. Průzkum se konal v pondělí a úterý, tedy v době, kdy už Francie žila řáděním útočníka z Toulouse. Ve druhém kole hlasování plánovaném na 6. května by ale Hollande s osmiprocentním náskokem Sarkozyho stále porazil.

Jeho slova vyznívají malinko v rozporu s jeho předvolební tendencí oslovit vyhraněnější voliče pravice. Ty se snaží cíleně přebrat Le Penové, aby tak mohl lépe čelit favorizovanému socialistickému kandidátovi Francoisovi Hollandovi. Sarkozy například naznačil, že by Francie měla omezit příliv přistěhovalců, a dal Le Penové za pravdu ohledně označování halal a košer pokrmů.

Volby jsou ale až za měsíc

"První kolo prezidentských voleb je za měsíc a pozornost, jakou Francouzi věnují těmto útokům, zeslábne," upozorňuje však BBC. Je sice téměř jisté, že Francii znovu čekají debaty o imigraci a problémech s integrací, ale zájem se zase upne na původní záležitosti.

Tedy na schopnost vést Francii, řešit ekonomické otázky a také na to, zda voliči chtějí dalších pět let trávit s Nicolasem Sarkozym.

Na to sází i tábor Sarkozyho největšího rivala Francoise Hollanda ze Socialistické strany. Ten se zatím drží stranou jakýchkoli výrazných výroků na adresu toulouského střelce.

Jak si všímá redaktorka MF DNES, tak jeho poradci sice uznávají, že bezpečnostní otázky teď dostanou větší prostor, ale stále věří, že do voleb se hlavním tématem znovu stane vysoká nezaměstnanost a skomírající ekonomika.

Toulouské události na výsledek voleb vliv mít určitě budou, jde jen o to, jak velký a zda to bude kandidátům pravice stačit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video