Jsme u konce, hlásí keňská policie. Z centra vyvedla většinu rukojmích

  • 228
Po třech dnech bojů v keňském Nairobi, kde ozbrojení islamisté obsadili nákupní centrum, se podařilo vysvobodit většinu rukojmích. Tvrdí to keňský ministr vnitra Joseph Ole Lenku. Při akci přišlo o život 62 lidí. Policisté zastřelili tři teroristy, deset dalších odvezli k výslechu. Podle Lenkua se zásah chýlí ke konci.

Uvnitř budovy už podle ministra zůstává jen "minimální počet" civilistů. "Evakuace rukojmích proběhla velmi dobře," uvedl. "Nyní kontrolujeme všechna patra. Nebudeme s útočníky zacházet v rukavičkách, jsme tu od toho, abychom je potrestali," doplnil policejní velitel David Kimaiyo.

Informaci o tom, že většina rukojmích je na svobodě, ovšem zveřejnila policie už v neděli a jiné zdroje ji pak zpochybnily. Jednotkám se podle všeho podařilo dostat do bezpečí jen lidi, kteří se skrývali na různých místech v budově, a ne ty, které islamisté zajali.

Přestože se podle ministra Lenkua celá akce chýlí ke konci, keňské bezpečnostní složky v pondělí po setmění zveřejnily podezření, že uvnitř obchodního centra se stále skrývají útočníci. Zásah bude podle nich pokračovat v úterý, uvedl server CNN.

Během bojů bylo zraněno nejméně devět keňských vojáků. Teroristé podle Lenkua pocházejí z různých zemí po celém světě. Potvrdil také, že při pondělní akci ozbrojených složek přišli o život tři teroristé. Dalších deset podezřelých policisté zadrželi a nyní je vyslýchají. Podrobnosti o zadržených policie nezveřejnila.

Útočníci v obchodním centru v keňské metropoli se podle výpovědí svědků zaměřovali na nemuslimy. Kdo například neuměl odříkat islámskou šahádu neboli vyznání víry, byl zastřelen (jak útok popsali přeživší, si můžete přečíst zde).

Z obchodního centra stoupal černý dým

Krvavé řádění maskovaných mužů si podle poslední bilance keňské vlády vyžádalo životy 62 lidí, 200 dalších utrpělo zranění. Červený kříž však stále pohřešuje 63 lidí. Většinou umírali Keňané. Mezi mrtvými jsou však i děti a řada cizinců, včetně například šesti Britů, dvou Francouzek a dvou Kanaďanů. Češi podle dosavadních informací diplomacie mezi mrtvými ani zraněnými nejsou.

V pondělí ráno zazněly z místa silné exploze, střelba byla s přestávkami slyšet po celý den. Krátce po poledni začal nad budovou obchodního centra stoupat hustý černý dým. Svědci slyšeli několik silných explozí a střelbu a viděli, jak k budově míří další posily.

Stojí v čele útočníků žena?

Od pondělního rána se spekuluje o tom, že je mezi útočníky žena. V rozhovoru pro stanici BBC však muž, jenž se pod pseudonymem Abú Omar tituloval jako vojenský velitel Šabábu, však toto tvrzení vyvrátil. Podle armády se nicméně někteří útočníci za ženy převlékli, aby zasahující vojáky zmátli.

Ponejvíce se spekulovalo o ženě jménem Samantha Lewthwaitová, vdově po sebevražedném atentátníkovi odpovědném za jeden z bombových útoků v centru Londýna v červenci 2005. Lewthwaitová, jíž média titulují přezdívkou "Bílá vdova", podle dostupných informací prchá před zákonem. Má se za to, že v Keni pobývala nějakou dobu, než odtud utekla loni do Somálska. Keňská policie po ní pátrá kvůli údajnému napojení na teroristickou buňku.

Britské úřady uvedly, že o účasti Lewthwaitové na akci v Nairobi nemají zatím žádné důkazy.

Agentura Reuters s odvoláním na jednoho ze členů zásahové jednotky uvedla, že výbuch způsobily keňské síly, které se snažily dovnitř dostat střechou. O několik desítek minut později však keňský ministr vnitra uvedl, že dým pocházel z matrací, které ozbrojenci zapálili uvnitř budovy.

Náčelník keňského generálního štábu prohlásil, že útočníci pocházejí z celého světa a že Nairobi bojuje proti "globálnímu terorismu". Média zatím vycházejí z toho, že za útokem stojí radikálové ze Šabábu, somálské organizace napojené na teroristickou síť al-Káida. Její vedení se k činu přihlásilo. Oficiálně však o útočnících není nic známo a komentátoři upozorňují, že příslušnost ozbrojenců k Šabábu je zatím neprokázaná.

Dokud Keňa neodejde ze Somálska, útoky neskončí

Původně některá zahraniční média informovala o tom, že se mezi ozbrojenci vyskytovaly ženy. Tato informace ale byla později vyvrácena. Někteří útočníci se nicméně podle armády za ženy převlékli, aby zasahující vojáky zmátli.

Na luxusní nákupní centrum plné lidí zaútočila skupina ozbrojenců s automatickými zbraněmi a granáty v sobotu. K útoku se krátce poté přihlásily somálské islamistické milice Šabáb, které akci označily za odvetu za keňské vojenské angažmá v Somálsku.

Od roku 2011, kdy keňské ozbrojené složky podnikly na somálském území proti hnutí Šabáb ofenzívu, islamisté vzali útokem veřejná místa v Keni hned několikrát. Granáty například zaútočili na kostely či autobusové zastávky. Žádný z útoků se však svým rozsahem nemohl rovnat s jejich poslední akcí, kdy o život připravili nejméně 62 lidí.

Nejmenovaný předák milicí v televizním rozhovoru o víkendu ovšem varoval, že útoky na Keňu a její obyvatele budou pokračovat, dokud se keňské jednotky nestáhnou z jižního Somálska. "Udeříme na ně, kdekoli budeme moct," prohlásil muž. Islamista rovněž pohrozil západním státům, že pokud nepřestanou podporovat vládu v Nairobi, mohli by se stát terči atentátů i jejich občané žijící v Keni.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video