K atentátům na vysoce symbolická místa, které podle agentury AP nemají v zemi obdoby, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). „Bojovníci Islámského státu zaútočili na (mauzoleum ajatolláha) Chomejního a íránský parlament,“ uvedl IS v prohlášení, z něhož citovala agentura Reuters. Bezpečnostní rada státu uvedla, že atentátníci se hlásili k IS a pocházeli z Íránu. Útok odsoudily Rusko, Spojené státy, Evropská unie i české ministerstvo zahraničí.
Střílet se začalo v íránském parlamentu
Nejprve byla ráno ohlášena střelba z budovy parlamentu. Polostátní tisková agentura Tasním citovala náměstka ministerstva vnitra, podle něhož ozbrojenci převlečení za ženy vešli do budovy hlavním vchodem a začali střílet. Jeden z nich se podle něj v parlamentu odpálil. „Byl jsem zrovna uvnitř, když se to stalo. Všichni byli v šoku a zděšení. Viděl jsem dva muže, jak střílejí všemi směry,“ řekl agentuře Reuters jeden novinář, který nechtěl být jmenován.
Islámský stát mezitím zveřejnil záběry, které údajně ukazovaly střelce a jednoho muže ležícího na podlaze v krvi. Hlas na videu chválil podle AP boha a v arabštině říkal: „Myslíte si, že odejdeme? Zůstaneme, když bůh dá.“ Další hlas to zopakoval.
Po několika hodinách státní média oznámila, že incident je u konce a že čtyři atentátníci jsou mrtví. Asi půldruhé hodiny po začátku útoku v parlamentu zaútočilo několik ozbrojenců v Chomejního mauzoleu. Zabili člena ochranky a zranili několik lidí, z nichž někteří později zemřeli. Podle televize IRIB se v mauzoleu odpálili dva atentátníci, jedním z nich byla žena. Teheránský guvernér uvedl, že jednoho útočníka strážci zabili a „zbytek teroristické skupiny byl zatčen“. Zprávy o okolnostech útoku v mauzoleu se ale liší, podle některých zdrojů byli útočníci dva, jeden se odpálil a druhý byl zastřelen.
V Chomejního mauzoleu na okraji metropole se nachází hrob tohoto vůdce islámské revoluce z roku 1979 a jsou zde uloženy také ostatky jeho syna.
Šéf protiteroristického oddělení íránského ministerstva vnitra podle Reuters oznámil, že úřady zmařily další útok a zatkly třetí „teroristickou skupinu“. Ministerstvo vyzvalo občany íránské metropole, aby se vyhnuli prostředkům hromadné dopravy.
V místech obou útoků je nyní podle agentury AFP mnoho policistů, v Teheránu bylo zavřeno několik stanic metra. Zasedala bezpečnostní rada státu.
Útok odsoudila řada světových představitelů. Americký prezident Donald Trump uvedl, že se za oběti modlí. Poznamenal ale, že i státům, které podporují teroristické organizace, hrozí, že se samy stanou obětí zla, kterému pomáhají. Teherán opakovaně čelí nařčením, že podporuje šíitská radikální hnutí v regionu.
Íránské revoluční gardy, které mají v zemi velký vliv, nepřímo obvinily z útoku Saúdskou Arábii, bezpečnostní rada státu pak ale atentátníky označila za íránské přívržence IS.
Šíitský Írán je na straně místních vlád zapojen do konfliktů v Sýrii a v Iráku a jeho představitelé pravidelně upozorňují na nebezpečí útoků sunnitských extremistů na íránské cíle. Podle Reuters byl dnešní útok prvním, ke kterému se v Íránu přihlásil IS.

Oranžovou barvou je označena budova parlamentu, červeně Chomejního mauzoleum
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz