Šéfredaktor opozičního listu Cumhuriyet Can Dündar byl v pátek propuštěn z...

Šéfredaktor opozičního listu Cumhuriyet Can Dündar byl v pátek propuštěn z vazby (26. února 2016). | foto: Reuters

Prozradil, že Turecko dodává zbraně do Sýrie. Novinář si odsedí pět let

  • 35
Opoziční novinář Can Dündar, který informoval o tureckých dodávkách zbraní do Sýrie, dostal trest pěti let ve vězení za vyzrazení státního tajemství. Před soudní budovou se navíc stal terčem střelby. Vyvázl bez zranění.

Střelba se v pátek strhla před soudní budovou v Istanbulu. Podle svědka, jehož citovala agentura Reuters, se souzenému novináři nic nestalo. Lehké zranění nohy však utrpěl reportér, který o procesu referuje. Útočníka policie zatkla.

Šéfredaktor opozičního listu Cumhuriet Dündar se spolu s předním redaktorem listu Erdemem Gülem účastnil jako obžalovaný soudu za zavřenými dveřmi kvůli loňskému zveřejnění informací o údajných tureckých dodávkách zbraní syrským opozičníkům.

Obžaloba pro ně původně požadovala doživotí za údajnou špionáž a vyzrazení státního tajemství, podle jejich právníků ale v závěrečné řeči navrhla 25 let pro Dündara za získání a prozrazení státního tajemství a pro Güla 10 let za zveřejnění státního tajemství. Soud nakonec oběma vyměřil pětileté tresty.

Celá soudní kauza vyvolala kritiku od ochránců svobody slova i ze zahraničí. Podle právníka opoziční Lidové republikánské strany (CHP) Mahmuta Tanala dokládá zpolitizování procesu i účast prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který v případu figuruje jako spolužalobce. Erdogan už krátce po zveřejnění článku o dodávkách zbraní varoval, že jeho autoři „zaplatí tvrdou cenu“.

Islamistům nic nedodáváme, brání se Ankara

„V procesu je souzena žurnalistika, čímž je naše obhajoba jednodušší, ale naše odsouzení přísnější,“ prohlásil v pátek Dündar během soudní přestávky.

Dündar a Gül byli zatčeni loni v listopadu, poté co zveřejnili fotografie a video z ledna 2014, na nichž vozy se zbraněmi směřují z Turecka do Sýrie. Podle novinářů je vyslala turecká tajná služba MÍT, která tak chtěla podpořit syrskou opozici, včetně radikálních islamistů. Turecká vláda to popřela s tím, že auta vezla pomoc Turkmenům v Sýrii.

Kvůli kauze dodávek zbraní do Sýrie byla v Turecku loni zatčena i řada prokurátorů a policistů, kteří se podíleli na vyšetřování případu. Čtyři prokurátoři a jeden policejní důstojník stanuli před soudem již loni v říjnu, ale na případ bylo uvaleno informační embargo.

Dündar s Gülem byli souzeni na svobodě. Z vazby byli propuštěni po třech měsících koncem února, když ústavní soud označil jejich vazbu za neoprávněnou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video