Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Muž postřelil přes dveře policistu. Podle ÚS pykal ve vězení neprávem

  11:48aktualizováno  20:30
Soudy porušily presumpci neviny, když za střelbu na policisty odsoudili občana Kosova ke čtyřem letům vězení, řekl ve čtvrtek Ústavní soud. Útvar rychlého nasazení vtrhl do domu v Herinku u Prahy v prosinci 2013. Muž se obával zlodějů a střílel přes dveře. Nyní byl propuštěn a případ se vrací ke Krajskému soudu v Praze.

Skender Bojku strávil za mřížemi více než dva roky. Ve čtvrtek ho přivedli k Ústavnímu soudu příslušníci Vězeňské služby. Útvar rychlého nasazení (URNA) k němu tehdy s pomocí beranidla vtrhl, protože u sebe údajně mohl mít důkazy o uplácení.

„Jsme přesvědčení, že soudy, které věc posuzovaly, se na ni dívaly spíše pohledem zasahujících policistů a jejich zájmů, než situací, ve které byl stěžovatel v roli ochránce domu, v němž spala jeho žena a tři malé děti. V této situaci bylo potřeba spíše zvažovat jeho pohnutky a jeho čtení situace,“ uvedla soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

Zasahující policisté se podle ní dopředu dozvěděli některé zavádějící informace, třeba že se jedná o podezřelého z trestného činu a člověka, který může mít co do činění s drogovou kriminalitou.

„To podle nás mohla být příčina celé věci. V případě člověka, který má možná u sebe důkazy nepřímého úplatkářství, přeci jen zásah URNA není nezbytně nutný. První, co mě napadlo, bylo, proč na něj normálně nezazvonili,“ podivila se soudkyně s tím, že i pokud Bojku překročil meze nutné obrany, kvalifikace podobného postupu jako vraždy je nepřijatelná.

Manželka: Bylo to brutální přepadení naší rodiny

Etnický Srb, který v Česku žije přes dvacet let, držel použitou zbraň legálně. Volání „policie“ prý neslyšel. Výstřel přes dveře jednoho z policistů Útvaru rychlého nasazení zasáhl do kyčelní kosti, jeho zranění ale nebylo vážné.

„Bylo to brutální přepadení naší rodiny, vše trvalo asi 15 vteřin, za tu dobu ani nevstanete, jste dezorientovaní. Oknem jsme nic neviděli, máme v nich folie, přijeli tmavou dodávkou bez majáku. Myslela jsem si, že jsou to zloději, ptala jsem se, kdo jsou a nikdo se mnou nemluvil. S dětmi nás drželi nahoře a manžela dole,“ řekla iDNES.cz manželka odsouzeného Pavlína Bojku.

Fotogalerie

Papír od policie jako informaci o provedení domovní prohlídky prý dostala až po půl hodině, co jim policisté chodili po domě. „Tento verdikt je zázrak,“ doplnila.

Advokátka Klára Samková se snažila, aby dotyčného propustili z výkonu trestu rovnou v budově soudu, což ostraha odmítla. Následovala ho proto spolu s manželkou hned po vyhlášení nálezu do vazební věznice v Brně-Bohunicích.

Podle ní jde o exces, který zdevastoval slušně žijící rodinu a Ústavní soud prý už dlouho neviděla tak naštvaný, jako v tomto případě. Ústavní soudci zejména upozorňovali na to, že Bojku nebyl v době domovní prohlídky obviněný ani podezřelý. Naopak byl bezúhonný a v Česku pobýval legálně. Při prohlídce policisté ani nenašli, co hledali.

„Byla bych šťastná, kdybych mohla dnes pana Bojku předat jeho dětem a domnívám se, že Krajské státní zastupitelství by mělo obžalobu vzít zpět. V odůvodnění dává ÚS jednoznačně vědět, co si myslí o způsobu, jakým byla provedena takto akce. Vzhledem k vnitřní dispozici domu je obhajoba mého klienta, že nic neslyšel, víc než logická,“ řekla iDNES.cz advokátka.

Muž byl z vazební věznice propuštěn

Další pochybení Vrchního soudu a Nejvyššího soudu shledala nejvyšší instance v tom, že samy nemohly svévolně a bez dalšího dokazování zpochybňovat závěr Krajského soudu v Praze, podle kterého dotyčný o tom, že mu do domu vnikají právě policisté, skutečně nevěděl.

„Je vyloučeno, aby nově posuzovaly skutkové okolnosti případu, aniž by provedli příslušné důkazy. Tím spíš, že je vysvětlili v neprospěch obviněného. Druhého pochybení se dopustil Nejvyšší soud, který nepodstoupil stěžovateli či obhajobě vyjádření nejvyššího státního zástupce, podle kterého měl být obvinění zproštěn,“ dodala Šimáčková.

Cizinci původně hrozilo za pokus o vraždu až 18 let vězení. Krajský soud v Praze mu vyměřil pětiletý trest, Vrchní soud v Praze verdikt o rok zmírnil a rozhodnutí pak potvrdil Nejvyšší soud. Jejich rozsudky ÚS kvůli porušení práva na spravedlivý proces a presumpce neviny zrušil.

Nyní je znovu na Krajském soud, aby věc posoudil, názorem Ústavního soudu by se ale měl řídit. V případě zproštění by mohl Bojku žádat odškodnění.

Bojku byl do čtvrtka ve výkonu trestu. Z jednací síně jej ještě odvezla eskorta zpět do vazební věznice, odkud byl ale podle České televize posléze propuštěn na svobodu.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na dálnici D1 jsou kolony, na Pražském okruhu odklízejí bouraná auta

Kolona aut a kamionů zablokovala dálniční přivaděč na D1 u Jihlavy. (17. ledna...

Silnice v Česku jsou po nočním sněžení s opatrností sjízdné. Na řadě míst zůstává rozbředlý nebo ujetý sníh a někde se...

Sníh zasype celé Česko, varují meteorologové. Na horách až 30 cm

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset čísel nového sněhu....

Meteorologové vydali varování před silným sněžením a náledím, se kterým se budou potýkat lidé ve všech krajích. Na...

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz