Střelba na hranici skončila u soudu

Při zásahu proti dvěma Polákům, kteří se před čtrnácti lety pokusili překonat ostnatým drátem obehnanou československou hranici na Tachovsku, vypálilo komando pohraničníků sto padesát kulek. Hlavně svých samopalů omylem namířili na německého turistu, který se procházel v blízkosti hranice. Vojáci nevěděli, na koho střílejí, ani to, že pronikli na německé území. Kvůli smrti německého důchodce žalobce nyní postavil před plzeňský krajský soud tři tehdejší vojáky základní služby.

Pavlu Čadovi, Josefu Čílovi a Janu Románovi, kterým je dnes třicet čtyři let, hrozí až dvanáctiletý žalář.

"Mysleli jsem si, že je to jeden z narušitelů státní hranice. Nereagoval na ústní výzvy ani na výstražnou palbu do vzduchu. Tak jsme za běhu namířili - já i ostatní  - směrem na něj. Ale nechtěli jsem ho zasáhnout," vypověděl před senátem Pavel Čada, který pracuje jako vězeňský strážce v Horním Slavkově.

Když se po salvě ze samopalů Němec skácel k zemi, vojáci k němu přiběhli. "Měl prostřelené břicho a chroptěl. Ránu jsem mu očistil. Pak někdo přišel a začal nám nadávat, že už jsme v Německu, aby jsme ho rychle přetáhli zpět na naše území. Vzali jsme ho za ruce a nohy a táhli zpátky," vzpomínal Čada. Ten má za zlé jejich veliteli, který byl vojákem z povolání, že je nechal na holičkách. "Měl běžet k hranici s námi, ale nechtělo se mu. Vykašlal se na to a zůstal u auta. Tak jsme vzali akci na sebe a postupovali tak, jak nám nařizovaly předpisy," vysvětlil Čada.

Vojáci zastřelili vysloužilého důstojníka Bundeswehru, který se v důchodu věnoval turistice. Rozstříhal si mapu, a pak si náhodně vytáhl ústřižek, který rozhodl o tom, kam se vypraví na výšlap. Poslední los se mu stal osudným.

"Tehdy byly informace pod pokličkou. Dozvěděli jsme jen to, že pohraničníci z roty na Brance měli nějaký zásah. Že zastřelili člověka, jsme netušili," řekl nynější starosta příhraniční obce Halže na Tachovsku František Čurka, který si na čtrnáct let starý případ pamatuje.

"Žádnou pochvalu jsme nedostali. Vyšetřovali to lidé z kontrarozvědky a ze státní bezpečnosti. Vyslýchali mne jako svědka. Nevím, jak vyšetřování skončilo. My jsme měli až do konce vojny zaražené opušťáky i vycházky. Přišli jsme o všechny odznaky. Navíc nás degradovali do nižší hodnosti," prohlásil Čada, který tehdy velel výcviku psovodů. "Dodnes nechápu, proč nikdo z velitelů nerozkázal vzít sebou psy. Ti měli první zasahovat," dodal.

Kauza pokračuje výslechy svědků a znalců až do konce týdne. Již nyní předseda senátu Petr Poledne upozornil obžalované, že soud může skutek posoudit přísněji. "Protože stříleli po člověku, museli být seznámeni s možnými důsledky. Musíme zvážit, zda úmyslné ublížení s následkem smrti nepřekvalifikujeme na vraždu či pokus o ni," řekl soudce.

Pavel Čada stojí jako bývalý voják základní služby kvůli střelbě na česko-německé hranici před plzeňským soudem, 17. října 2000

Předseda senátu plzeňského soudu kontroluje doklady jednoho z obžalovaných, 17. října 2000

Trojice odžalovaných, zleva: Pavel Čada, Josef Číla, Jan Román, před plzeňským krajským soudem, 17. října 2000


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video