Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Street party skončila na náměstí Míru

  19:59aktualizováno  19:59
Praha - Pátá pražská street party připomínala spíše poklidný happening odpůrců automobilismu. Na rozdíl od první takové "slavnosti" v roce 1998, při které došlo k tvrdému střetu policie s demonstranty, nebyl nikdo zatčen. Policie předvedla pouze jednoho vandala, který je podezřelý, že ničil osobní automobil. Street party začala na Palackého náměstí krátce po poledni, odkud se její účastníci vydali do Resslovy ulice, kde několik hodin blokovali dopravu, což byl hlavní cíl demonstrantů.Průběh celé street party najdete v on-line reportáži ZDE.Prohlédněte si fotogalerii.Reportáž z letošní i loňské street party - ikona video.
STREET PARTY:
ZAČÁTEK: Sobota 12:00 na Palackého náměstí
SMĚR: Nahlášen pochod na náměstí Jiřího z Poděbrad
POŘADATEL: Skupina Ulice lidem!
ÚČAST: Očekávála se tisícovka demonstrantů, účastnilo se kolem šesti set lidí
OPATŘENÍ: Policie posílila hlídky (k případnému zásahu bylo připraveno několik set policistů), v záloze byl i vrtulník či vodní dělo
FOTOGALERIE:
Záběry z průběhu akce najdete ZDE

 V Resslově ulici se klidný protest bezúspěšně pokusilo narušit pouze několik skinheadů, opilých bezdomovců a příslušníků hnutí punk.  Skinheady ihned legitimovala policie a poté je z prostoru odvedla. Bezdomovce pacifikovali samotní účastníci street party.

V Resslově ulici účastníci street party tančili, bubnovali, žonglovali, malovali nebo hráli fotbal. Sledovali je nejen policisté ale i militantní neonacisté, kteří celou akci monitorovali.

Po čtyřech hodinách, tedy krátce před půl pátou, se demonstranti vydali na pochod Ječnou ulicí. Na několik desítek minut zablokovali magistrálu a pokračovali na náměstí I.P.Pavlova a náměstí Míru, kde celá akce skončila.

Po celou dobu na akci dohlížely desítky policistů, zasahovat však nemusely.

Palackého náměstí - 12 hodin:
Street party začala v pravé poledne na Palackého náměstí v Praze 2. Lidé se tam shromaždovali zhruba hodinu, bavili se na improvizovaném karnevalu plném masek Stanislava Grosse a Václava Klause. Poté se v průvodu s mnoha transparenty, například "Ulice lidem" nebo "Země především" vydali Prahou.

GLOSA:

Dejme street party šanci
Zase budou vyvádět, chuligáni! ulevil si Pražan. Právě zjistil, že se mobilizují mladí rebelové, aby na jedno odpoledne ucpali město.
Neměl by tak unáhleně odsuzovat.
Sobotní demonstranti okolo sebe nemusí jen štípat a kousat jako vzteklí školáci. Snad se jim dokonce podaří na několik hodin Prahu polidštit a bez vstupenek a sponzorů zaplnit její ulice muzikou. A hlavně...
Co když nám důstojně a naprosto dospěle připomenou, že někteří lidé prostě nestojí o stále vyšší mzdou odkrokovanou kariéru, při níž už nezbývá vteřina času na uvažování o ekologii nebo lidských právech? A že automobil není životně důležitý a vůbec není ostuda ani tragédie žít skromněji?
Potom bychom jejich karneval měli přijmout a v sobotu se mu přizpůsobit. Do centra vyrazit pěšky a na kolech a alespoň jednou za rok si uprostřed magistrály bez obav kopnout do míče. (ček)

Pořadatelé street party očekávali tisíc lidí
Pořadatelé street party z autonomní protikapitalistické skupiny Ulice lidem! očekávali okolo tisíce demonstrantů. Jejich představy se však nevyplnily. Na "vině" bylo zřejmě i počasí - v Praze několik hodin drobně pršelo.

Mluvčí pořadatelů Daniel Guérin už před začátkem street party připustil, že dojde k blokádě. "Ale rozhodně se chceme vyhnout konfrontacím s policií, dáme si pozor i na její maskované provokatéry, kteří se podobných události účastní," dodal.

Policie nenechala nic náhodě
Policie před začátkem street party oznámila, že se na akci pečlivě připravila, aby předešla situaci z první street party roku 1998. Tehdy museli její příslušníci nejprve utéci před mnohonásobnou přesilou davu a později si tvrdě vylili vztek na posledních desítkách demonstrantů.

"Sobotní akce je řádně nahlášena, a proto ji řešíme jako standardní situaci," uvedl policejní mluvčí Jan Holub.

Posílena byla i dopravní policie, k dispozici byl například vrtulník nebo vodní děla a pořádkové jednotky.

 

Jak probíhaly street party v minulosti

Zvláště v letech 1998 a 1999 ochromila Prahu masová účast na street parties. Odpor mladých lidí ke kapitalistickému systému a jeho symbolům měl pokaždé stejný scénář - po kulturním odpoledni se vydal průvod do centra města a zablokoval dopravu.

16. května 1998
Nahlášené "předvolební setkání mladých" vyrazilo nepřipravené policii dech. Celé odpoledne vypadalo setkání asi dvou tisícovek lidí na náměstí Míru mírumilovně - tancovalo se na taneční hudbu, plival se oheň. O půl sedmé se demonstranti vydali na nepovolený pochod centrem. Akce, která vstoupila do dějin jako Global street Party, měla jediný cíl - zastavit dopravu. Radikální čelo průvodu zdemolovalo u magistrály předvolební billboard republikánů a v tu chvíli se mu postavila dvacetičlenná skupinka policistů se psy. Začala bitka, při níž létaly kameny a lahve. Policisté museli utéci. Na Mariánském náměstí průvod skončil a část demonstrantů odešla. Zbývající stovky lidí vytloukly výlohy prodejny McDonald's na Václavském náměstí a poté se rozvášněná skupina přemístila do Vodičkovy ulice, kde demolovala další výlohy. Proti posledním desítkám demonstrantů poté zasáhli policisté, na jejichž brutalitu si vzápětí stěžovalo dvaatřicet lidí. Vyšetřovatel obvinil za násilnosti a vandalismus dvacet pět demonstrantů.

29. srpna 1998
Při druhé street party hlídkovalo v ulicích města tisíc policistů a nad demonstranty poletoval vrtulník. Tři tisícovky lidí se sešly na Palackého náměstí a po čtyřech hodinách zábavy se vydaly do centra. Pořadatelé spolupracovali s policií a demonstranti vůbec nevyužili možnosti protestovat proti nadnárodním koncernům a stavu dopravy na Václavském náměstí. Až po skončení akce se oddělilo dvě stě radikálů, proti nimž policie v polovině Václavského náměstí postavila kordon desítek mužů v přilbách a se štíty. Využila i trik, který je na těchto akcích běžný  - mezi radikály se pohybovali její maskovaní členové a ti pacifikovali výtržníky zezadu. Party měla tragickou dohru - přímo před policisty zkolaboval a později zemřel jeden z mladých demonstrantů.

5. června 1999
Navzdory několika potyčkám s policií a více než stovce zatčených účastníků se tato protestní akce proti globalizaci obešla bez větších násilností. Na zábavné odpoledne navázala túra ulicemi Prahy a výstup na Pražský hrad. Restaurace nadnárodních společností se podařilo uchránit, ale terčem demonstrantů se stala nestřežená americká ambasáda. Na Hradě se průvod rozpadl, jen padesát radikálů se střetlo s policií před prodejnou McDonald's v Mostecké ulici. Policisté shromáždění rozehnali a nejbojovnější demonstranty zadrželi.

18. června 1999

Následná nepovolená street party číslo čtyři se opět obešla bez incidentů. Organizátoři - anarchistická organizace Proti proudu - dostali oznámení o zákazu a akci oficiálně ukončili. Přesto se zhruba tři sta lidí vydalo na pochod po chodnících centra. Nepovedená party brzy skončila ve slepé ulici a většina anarchistů nebyla s průběhem akce spokojena. "Udělali z nás pitomce, dostali nás, kam chtěli," prohodil jeden z nich na adresu policie.

29. června 2000
Bez incidentu skončila zatím poslední street party, jejíž účastníci prošli z Palackého náměstí na náměstí Míru. Tam se zhruba dvousetpadesátihlavý dav za zvuků taneční hudby v klidu rozešel.

Na vozovce v Resslově ulici účastníci street party na téměř čtyři hodiny zablokovali dopravu. (16. 6. 2001)

Průvod odpůrců automobilismu připomínal karneval. (16. 6. 2001)

Pochod účastníků street party začal po třinácté hodině na Palackého náměstí. (16. 6. 2001)

Hlavní organizátor street party Arnošt Novák si na akci vzal masku Václava Klause. (16. 6. 2001)

Ke street party se během protestu v Resslově ulici připojilo také několik podnapilých osob. (16. 6. 2001)

Účastníci závěru street party na náměstí Míru v Praze 1 poslouchají závěrečné projevy oraganizátorů akce proti automobilismu ve městě. (16. června 2001)

Kolem pěti set lidí demonstrujících proti automobilismu dorazilo za doprovodu padesátky policistů do Resslovy ulice. Zde se průvod zastavil a organizátoři vyzvali k zahájení street party. (16. června 2001)

Průvod dorazil na náměstí Míru a demonstranté se shromáždili před kostelem svaté Ludmily. (16. června 2001)

Účastnící street party se scházehjí na Palackého náměstí v Praze 1. Skupinka lidí začíná hrát na bubny. (16. června 2001)

Účastnící street party na Palackého náměstí hrají na bubny. Hudbou chtějí protestovat proti automobilismu v centru Prahy. (16. června 2001)

Na průběh street party dohlíží asi padesát policistů. Velitel bezpečnostních opatření Vladislav Husák se před zahájením pochodu na Palackého náměstí radí s veliteli jednotlivých úseků. (16. června 2001)

Jeden z organizátorů street party Arnošt Novák si navlékl masku Václava Klause a všem oznámil průběh akce. (16. června 2001)

Před průvodem demonstrantů jede šest policistů na koních. (16. června 2001)

Někteří z účastníků street party vyrobili papírového draka požírajícího paragrafy. Chtěli tak vyjádřit nesouhlas s návrhem shromažďovacího zákona, který podle nich omezuje základní lidská práva. (16. června 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...Najdete na iDNES.cz