Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Středozemní moře útočí na Izrael

  11:58aktualizováno  11:58
Středozemní moře ukrajuje izraelské břehy stále rychleji. Zatímco hladiny ostatních světových moří stoupají už roky stejným tempem, Středozemní moře v Izraeli pohlcuje pevninu až desetkrát rychleji než jinde. Dokazuje to měření vědců při univerzitě v Haifě.

Izrael je ohrožen hned dvakrát. Vzácnou a léčivou vodu z Mrtvého moře rapidně ztrácí, zatímco na druhé straně se mu Středozemní moře vylévá na pláže a ukrajuje z pobřežních skalisek.

Podle rakouské agentury APA vědci porovnávali výsledky s hodnotami naměřenými v Itálii a na dalších 23 místech Středozemního moře. Náhlé zrychlení vzestupu mořské hladiny zjistili hlavně v posledním desetiletí.

Od roku 1990 činí každoroční nárůst jeden centimetr. Za poslední desetiletí to tedy představuje 10 centimetrů, přičemž mezi lety 1977 a 1991 šlo jen o 50 milimetrů.

V předchozích letech byl měřen průměrný vzestup vodní hladiny do 1,8 milimetru za rok, přičemž přesná měření se provádějí od roku 1958.

Hladina na východním pobřeží Středozemního moře stoupá tedy podstatně rychleji než například v Itálii nebo ve Španělsku. Pro vědce je tento jev záhadou.

Jako hlavní příčina vzestupu hladiny moří se uvádí nejčastěji oteplování zemské atmosféry, díky kterému taje věčný led v Arktidě. K tomu je třeba přičíst skutečnost, že objem vody se oteplováním zvětšuje.

Srovnatelné hodnoty ukazují, že východní pobřeží Středozemního moře je ohroženo silněji než ostatní pobřeží pásma. U Marseille například stoupla hladina od roku 1885 jen o 1,2 milimetru. V Benátkách činil vzestup mezi lety 1990 a 2000 2,39 milimetru.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Řidiče v USA vymrštil náraz do výšky, skončil s autem v druhém patře

Řidič vozu naboural do zábrany vedle silnice, náraz auto pak katapultoval do...

Kuriózní nehodu zažil řidič osobního auta, který v kalifornském městě Santa Ana narazil v neděli do zábrany vedle...

Filipínská sopka chrlí popel a žhavé kameny, hrozí masivní exploze

Filipínská sopka Mayon se po několika letech klidu opět probouzí. Záběr je z...

Téměř 15 000 lidí již bylo evakuováno z oblasti okolo sopky Mayon na jihu hlavního filipínského ostrova Luzon. Vulkán...

Dívka tvrdila, že jí muž odstřihl hidžáb. Podle policie si věc vymyslela

Khawlah Noman mluví s reportéry ve škole v Torontu. (14. 1. 2018)

Torontská policie vyšetřovala případ jedenáctileté dívky, které podle jejích slov neznámý pachatel na cestě do školy...

Najdete na iDNES.cz