Cesta z Libye přes Středozemní moře je jednou z nejpoužívanějších tras, kterou...

Cesta z Libye přes Středozemní moře je jednou z nejpoužívanějších tras, kterou uprchlíci z Blízkého východu a Afriky míří do Evropy. A také tou nejnebezpečnější, Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Pašeráci lidí potopili loď s pěti sty uprchlíky, hlásí další svědci

  • 35
Mezinárodní orgány prověřují informace, že se ve Středozemním moři minulý týden potopila loď s uprchlíky z Blízkého východu a Afriky. Při tragédii podle úřadů mohlo zahynout až pět set lidí. Podezření přitom padá na organizátory cesty, kteří potopením lodi odpověděli na vzpouru pasažérů.

Ačkoli ohledně celé události zůstává řada věcí nevysvětlená, Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) ji intenzivně vyšetřuje a jejím pracovníkům ji potvrdili další svědci. Podle nich bylo na lodi, která vyplula z Egypta, kolem 500 lidí včetně stovky dětí. Plavidlo prý úmyslně potopili organizátoři nelegální cesty asi 500 kilometrů od Malty.

První zprávy o údajně tragické havárii zveřejnila IOM začátkem tohoto týdne a odvolávala se na svědectví dvou mladých Palestinců, kteří tvrdili, že potopení lodi přežili. V úterý jejich verzi potvrdili další přeživší uprchlíci, s nimiž pracovníci IOM hovořili po jejich záchraně na Krétě. Celkem se dosud podařilo zachránit asi jen desítku pasažérů.

Podle dosavadních výpovědí vyrazili běženci na svou cestu do Evropy 6. září z egyptského přístavu Damietta. Většinu osazenstva prý tvořili Palestinci, Syřané, Egypťané a Súdánci. Organizátoři plavby donutili stovky běženců během cesty třikrát přestoupit na jinou loď, když je však nutili přestupovat po čtvrté, uprchlíci se prý vzbouřili.

Přistavené plavidlo se jim zdálo příliš malé pro tolik lidí a nechtěli se vystavit nebezpečí, že se přetížená loď potopí. Mezi běženci a skupinou převaděčů údajně došlo k potyčce a převaděči nakonec loď s uprchlíky záměrně potopili. Podle svědků prý byly v jejím podpalubí asi tři stovky lidí, kteří neměli nejmenší šanci se dostat ven.

Smáli se tomu, líčí potopení lodi přeživší

"Poté, co na naši loď najeli, čekali, aby si byli jistí, že se úplně potopila. Smáli se tomu," citovala IOM svědectví jednoho z pasažérů. Někteří běženci se zachránili skokem do vody a na pomoc údajně čekali několik dní. Devět z nich vzala na palubu obchodní loď, sedm jich pak odvezla řecká vojenská helikoptéra do nemocnice na Krétě.

Nezvládáme, volá Řím

Italové letos napočítali už sto tisíc imigrantů.

Informace zatím nelze nezávisle ověřit, podle dosavadních informací se našla na moři pouze tři mrtvá těla. Incident zatím nepotvrdil ani Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Palestinská ambasáda v Řecku v úterý uvedla, že většinu cestujících potopené lodi zřejmě tvořili Palestinci z Pásma Gazy. Podle středeční zprávy deníku Haarec má humanitární organizace Adamir seznam asi 400 pohřešovaných Palestinců, kteří ze země odešli a o nichž nemají blízcí žádné zprávy.

Pokud se informace o potopení lodi mířící z Egypta ukáží jako pravdivé, potvrdí to mimořádně smutnou letošní statistiku, podle níž ve Středozemním moři za devět měsíců letošního roku zemřely tři tisícovky migrantů. Loni to přitom bylo 700 obětí za celý rok, uvedla IOM.

Uprchlíci se k evropským břehům často snaží dostat ve zcela nevyhovujících a přeplněných lodích a jejich plavby často končí tragicky. V neděli se u břehů Libye potopila další loď s africkými uprchlíky, zahynulo nejméně 160 z nich (více čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video