Přes sto studentů soběslavského gymnázia se zúčastnilo stávky proti obsazení

Přes sto studentů soběslavského gymnázia se zúčastnilo stávky proti obsazení resortu školství na krajském úřadu KSČM. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Studenti stávkovali kvůli radní, v Soběslavi zpívali Krylovy písničky

  • 176
Několik stovek jihočeských studentů se zúčastnilo hodinové stávky, kterou protestovali proti obsazení resortu školství na krajském úřadu KSČM.

Stávku vyhlásilo třeboňské gymnázium a postupně se k němu připojily střední školy v Českých Budějovicích, Soběslavi, Jindřichově Hradci, Kaplici, Táboru, Prachaticích, Písku a pedagogická fakulta Jihočeské univerzity.

Ačkoli je přízemní studovna soběslavského gymnázia prostorná, při dopolední protestní akci v ní byli gymnazisté hodně namačkáni.

V čele místnosti hráli studenti Honza Kratochvíl na kytaru a Miroslav Vytlačil na baskytaru písně Karla Kryla. Mezi Nevidomou dívkou, Písní neznámého vojína, Děkuji či Andělem se studenti bavili o důvodech stávky.

Podpořit je přišel i absolvent gymnázia, architekt Jan Kodat, který jim přinesl dobový portrét prezidenta Václava Havla z roku 1989 s nápisem "Václav Havel navržen občanským fórem na prezidenta po červencových volbách".

"Jsem bývalý student gymnázia. V roce 1989 jsem byl ve třetím ročníku a situace tehdy velice připomínala situaci dnešní. A proto jsem přišel studenty podpořit," podotkl 39letý Kodat.

Studentka Sára Růžičková si před stávkou pročetla volební program KSČM. Spolužáky seznámila s tím, že se v něm píše: dát slovo mladým, zapojit mladé lidi do společnosti, jejich spoluúčast na řešení otázek, které se jich týkají, v samosprávě, ve školách i v občanském životě.

"To mi přišlo poměrně zajímavé. Ale vzhledem k těm událostem, co se staly, to vypadá směšně. Protože poté, co jsme se rozhodli mluvit do toho, co se nás týká, tak nám bylo paní Baborovou řečeno, že jsme studenti, vůbec jsme tu dobu nezažili, a proto nemá smysl se s námi o tom vůbec bavit," srovnává studentka.

Stávka se protáhla i přes velkou přestávku, na konci studenti dlouho skandovaně tleskali a pískali. Další akci připravují soběslavští gymnazisté na příští středu. Nejdřív si promítnou dokument Olgy Sommerové o tom, jak se komunistický režim choval k ženám, které pro něj byly nepohodlné, poté budou o debatovat o dnešní situaci.

"V životě jsou situace, které vyžadují kategorický imperativ"

Ke stávce proti obsazení krajského resortu školství komunisty se připojili i studenti Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity.

Místo přednášek, seminářů a cvičení debatovali od 9 do 10 hodin o hrozbách totalitního režimu a dalším vývoji současné vypjaté situace. Několik desítek studentů se sešlo v aule v Jeronýmově ulici.

"Chceme rozvést diskusi, nemusíme se shodnout, ale hlavně vyjádřit svůj svobodný názor, na který máme z demokratických principů nárok," promluvil k poměrně prořídlému sálu senátor Martin Ležák.

Mezitím přišel do auly podpořit studenty i děkan pedagogické fakulty Michal Vančura a rektor univerzity Libor Grubhoffer.

"V životě jsou situace, které vyžadují kategorický imperativ. A k tomu patří ochrana svobody a demokracie. Doufám, že se nám všem podaří dosáhnout našeho cíle - osvobodit regionální školství a kulturu z rukou KSČM," apeloval Grubhoffer.

Během dalších minut vystoupilo spoustu studentů se svým názorem. "Na jednu stranu se mi moc nelíbí štvanice proti paní Baborové. Je to až psychické týrání. Na druhou stranu to, že resort školství obsadila strana, která dříve lidem neumožnila studovat, je výsměch," řekla jedna ze studentek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video