Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Středoškoláci soupeřili o neobyčejnou cestu po USA

  16:04aktualizováno  16:04
Přes dva tisíce dvoučlenných družstev z třinácti zemí se letos přihlásilo do unikátní středoškolské soutěže Aliante 2007. Na vítěze soutěže, která minulý týden vyvrcholila mezinárodním finále, čeká neobyčejná cesta po Spojených státech včetně prohlídky letadlové lodě nebo návštěvy Pentagonu.

Finále středoškolské soutěže Aliante 2007. | foto: Jagello 2000

Celkem 80 středoškoláků z celé Evropy a USA celý minulý týden na britské vojenské základně v německém Rheindahlenu soupeřilo o vítězství v unikátní soutěži NATO - Aliante 2007.

Do klání se zapojili studenti z České republiky, Estonska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Německa, Nizozemí, Polska, Rumunska, Slovenska, Spojených států amerických (Kalifornie) a Velké Británie.

Studenti během roku nejprve změřili síly ve dvou vědomostních kolech, týkajících se fungování Severoatlantické aliance, geografie, historie, politologie a práva.

Ve finálovém kole zaměřeném na fyzickou a psychickou odolnost si pak nejlepších 28 studentů z jednotlivých zemí vybojovalo účast na atraktivní cestě po USA.

Díky úspěchu ve finále se na dvanáctidenní cestu po Spojených státech vydá i dvojice českých studentů Pavel Doško a Jan Grygárek z Olomouce. Ve finále na ně čekalo několik náročných disciplín včetně běhu v neznámém terénu, střelby, přepravy raněného, vyhledání simulovaného nástražného výbušného zařízení nebo vědomostních testů.

Vítězové se mohou těšit na návštěvu několika elitních základen americké armády, kterou organizátoři soutěže připravují ve spolupráci s Pentagonem. "Přislíbena je tak například prohlídka nejmodernější americké letadlové lodi Harry S. Truman," konstatoval Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000, které soutěž organizuje.

V minulých letech měli vítězové soutěže možnost navštívit například letecké i námořní základny ve Velké Británii, centrálu NATO v Bruselu, setkat se s bývalým generálním tajemníkem NATO Georgem Robertsonem, nebo navštívit válečné lodě a ponorky polského námořnictva.

Soutěž Aliante vznikla v České republice před několika lety. Během doby se rozrostla do mezinárodních rozměrů.

"Unikátní mezinárodní středoškolská soutěž Aliante je určena pro všechny, kteří mají kuráž prověřit své znalosti o NATO a bezpečnostní problematice na mezinárodní úrovni," řekl Pavlačík. Smyslem soutěže je podle něj vzbudit u studentů zájem o Severoatlantickou alianci, bezpečnostní problematiku a mezinárodní vztahy.

Do letošního ročníku soutěže o NATO se přihlásilo rekordních 2005 dvoučlenných týmů středoškoláků z třinácti států Evropy a poprvé také z části USA. Ve speciální podobě navíc soutěž Aliante 2007 probíhá na Ukrajině.

"Poprvé v historii překonána hranice dvou tisíc družstev. Počet účastníků tak stabilně roste již sedmým rokem, což svědčí mimo jiné o dlouhodobé úspěšnosti projektu," dodal Pavlačík.

Vše o soutěži Aliante najdete zde

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Odtajněné fotografie NATO ukazují „rozdělený“ Berlín před stavbou zdi

Braniborská brána oddělující východní a západní část Berlína

V převleku za rolníky se fotograf Jacques Florent s kolegou novinářem v červenci 1961 tajně vydali do Sověty ovládané...

Zrychlíme přesuny vojsk po Evropě, dohodla se Aliance s EU

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica...

Pokud například v Pobaltí propukne ozbrojený konflikt, spojenecká vojska s těžkou technikou spěchající na pomoc by se...

NATO chce s EU zajistit rychlejší přesuny vojsk napříč Evropou

Nakládání vozidla Iveco na vlak před odjezdem do Pobaltí

Rychlejší přesuny vojsk napříč evropskými státy v případě ohrožení budou jedním z hlavních témat nadcházející schůzky...Najdete na iDNES.cz