Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Středoškoláci kouří a pijí...

  9:22aktualizováno  9:22
Znojmo - Drogovou scénu, alkoholismus a kouření u mladých mapoval v jedenatřiceti okresech bývalého Jihomoravského, Severomoravského a Východočeského kraje v loňském roce projekt NEAD 2000. Kromě blanenského se do projektu zapojily všechny okresy Brněnského kraje. Výsledky jsou v řadě případů šokující.

Většina žáků zažila první opilost již do patnáctého roku života, až polovina středoškoláků pravidelně kouří, každý druhý až třetí mladý člověk vyzkoušel nelegální drogu a hodlá v tom pokračovat. "Problémů přibývá, přitom peněz na prevenci naopak ubývá. Jako zbytečné se například ukázalo organizovat osvětové akce na středních školách, zaměřujeme se teď spíše na druhý stupeň základních škol. Tam je ještě určitá šance věci změnit," řekl k výsledkům studie NEAD 2000 znojemský okresní protidrogový koordinátor Zdeněk Kratochvíl.

Jak z výsledků vyplývá, patří právě znojemský okres k těm průměrným venkovským. "Z venkovských okresů se podobným číslům vymyká snad jen Brno-venkov, a to z důvodu, že většina lidí jezdí odtud studovat nebo pracovat přímo do Brna," řekl dále.

Znojemský okresní úřad zaplatil loni za specifickou primární prevenci 220 tisíc korun. Ty byly použity na peer program, preventivně-výchovný dětský tábor a právě na studii NEAD 2000. "Od roku 1998, kdy se studie prováděla pouze v okresech Třebíč a Jihlava, by v příštím roce měla mít již celorepublikový charakter. Bude tak možnost srovnání celé země," dodal Kratochvíl.

Zásadní nárůst zaznamenala spotřeba měkkých a tvrdých drog. "Z těch tvrdých převažuje na Znojemsku pervitin, z přírodních drog je to marihuana a durman. Svým způsobem můžeme být rádi, že tu máme úrodu marihuany a nejsou tady třeba varny pervitinu," sdělila metodička prevence sociálně negativních jevů znojemské pedagogicko-psychologické poradny Helena Pavelková.

Jako největší problém okresu vidí oba jednoznačně to, že ve Znojmě dosud neexistuje nízkoprahové kontaktní centrum pro narkomany. "Bylo by dobré, kdyby tady konečně podobné centrum vzniklo. Na poradnu se totiž občas obracejí lidé, kteří už si sáhnou skutečně na dno, a to třeba jen proto, že neměli předtím kam jít. My jsme přitom zaměřeni spíše na prevenci než na řešení krizových situací," dodala Pavelková.

Zkušenosti mladistvých s drogami ve všech okresech Brněnského kraje

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Čubu v Senátu nahradí Goláň, hlasovat přišlo jen deset procent voličů

Tomáš Goláň kandiduje do Senátu za hnutí Senátor 21.

Novým senátorem za obvod Zlín se stal daňový poradce Tomáš Goláň (Senátor 21). Nahradí Františka Čubu, který...

Útočník na tenistku Kvitovou pobýval mezi bezdomovci a bral drogy

Petra Kvitová prožívá v roce 2018 výbornou sezónu. Vyhrála už čtyři turnaje a...

Pachatel útoku na tenistku Petru Kvitovou čeká ve vazbě na soud. Kriminalisté o jeho identitě zatím mlčí. MF DNES...

Zubař blízký Martinu Romanovi vlastnil miliardový podíl v Unipetrolu

Šéf ČEZ Martin Roman

René Foltán je úspěšný zubař, proděkan lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Podle zjištění MF DNES ovšem zároveň až do...

Najdete na iDNES.cz