Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Školákům vadí Romové či vězni. Líp hodnotí menšiny, které znají osobně

  12:26aktualizováno  12:26
Čeští středoškoláci mají nejvíce negativní vztah k bezdomovcům, vězňům, narkomanům nebo Romům. Soužití s cizinci vnímají dokonce problematičtěji než dospělí. Hůře než dřív posuzují muslimy a uprchlíky. Pozitivněji hodnotí menšiny, se kterými jsou běžně v kontaktu. Ukázal to výzkum, který pro společnost Člověk v tísni provedla agentura Median.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Výzkum zjišťoval, jaký mají mladí lidé vztah k menšinám, cizincům a jak vnímají otázku rovných příležitostí ve společnosti.

Výzkum

Výzkumu se účastnilo 43 středních škol. Z většiny z nich se vybrala jedna třída, a to tak, aby byly reprezentativně zahrnuty věkové kategorie studentů. V některých školách se zúčastnily dvě třídy. Studenti na svých školách vyplňovali dotazníky během vyučovací hodiny za dohledu supervizora.

Výsledky naznačují, že postoje studentů odpovídají většinovým tendencím ve společnosti. „Je zřejmé, že postoje mladých lidí jsou silně ovlivněny médii a sociálními sítěmi. Není pochyb o tom, že se do nich promítají také hysterické reakce části společnosti v souvislosti s uprchlíky,“ komentoval výsledky Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni.

Středoškoláci vnímají soužití s cizinci v Česku problematičtěji než dospělí. Stejně jako oni jsou více nespokojení se soužitím na celorepublikové úrovni než ve svém bydliště, kde často cizinci nežijí nebo nemají s Čechy problémové vztahy.

„Ukazuje se, že názory středoškoláků výrazně proměňuje osobní zkušenost. Pokud sami znají příslušníka některé menšiny, jsou vůči ní mnohem vstřícnější a otevřenější,“ doplňuje Strachota. Tento rozdíl je nevýraznější u sexuálních menšin, cizinců a náboženských skupin.

Spolužák z ciziny či přistěhovalec studentům nevadí

Oproti výsledkům stejného šetření, které proběhlo roku 2007, se zlepšil vztah studentů k některým národnostním menšinám - Vietnamcům a Východoevropanům - a ke gayům. To naznačuje, že mladí lidé více akceptují „tradiční“ a více usazené minority v Česku.

Vrstevníky z některých menšin studenti vnímají převážně pozitivně. Většina středoškoláků totiž uvedla, že by jim nevadilo mít ve třídě spolužáka s poruchou učení, zdravotním postižením, potomka cizinců, přistěhovalců nebo chudých rodičů.

Oproti roku 2007 však významně klesl počet studentů, kterým by nevadilo mít za souseda muslima, a vzrostl počet těch, kteří nesouhlasí s nošením symbolů víry do školy.

Vnímání menšin se liší zejména podle toho, z jakých typů škol studenti pocházejí. Například cizince a věřící hodnotí nejlépe gymnazisté a děti vysokoškoláků, naopak nejhůře učňové. Sexuální menšiny posuzují výrazně lépe ženy než muži.

Zvýhodňovány jsou podle dětí ženy. Přitom mají nižší platy

Studenti také odpovídali na otázky týkající se rovných příležitostí ve společnosti. Většina z nich je přesvědčena, že pro dosažení úspěchu v životě jsou nejdůležitější vlastní úsilí, ambice a vzdělání. Naopak nejmenší vliv přikládají vnějším faktorům jako je rodina, národnost či náboženské vyznání.

Tyto postoje se odráží i ve vnímání žen ve společnosti. Mezi studenty převládá paradoxně pocit, že v české společnosti jsou spíše zvýhodňovány ženy, přestože mají v průměru o čtvrtinu nižší příjmy než muži v obdobných pozicích. Studentky ale uvádějí, že panují rovné podmínky.

Projevuje se zde zřejmě kritický postoj k návrhům na genderové kvóty, které určují poměr žen ve vedoucích pozicích. Vliv může mít také fakt, že středoškoláci zatím nemají zkušenosti z trhu práce.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Dva hasičské tanky přijely do Prahy na pomoc s vyprošťováním zřícené trojské lávky z Vltavy. Dosud nasazená technika na...

O nás bez nás, rozčílil starostu Svitav krajský návrh na odklon kamionů

Srážka tří aut zkomplikovala dopravu ve Svitavách. (25. 5. 2017)

Zastupitelstvo Pardubického kraje za normálních okolností funguje jako tichá a bezchybná hlasovací mašina, která všemi...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...Najdete na iDNES.cz