Rebelující poslanci ODS, včetně Vlastimila Tlustého, prosadili novelu o státní sociální podpoře.

Rebelující poslanci ODS, včetně Vlastimila Tlustého, prosadili novelu o státní sociální podpoře. | foto: Dan Materna, MF DNES

Středočeská ODS bude řešit své rebelující poslance. Ti dialog vítají

  • 11
Vedení středočeské ODS se bude v nejbližší době zabývat vyhrocenou situací kolem poslanců, kteří ve Sněmovně opakovaně hlasovali proti svému vlastnímu klubu. Oznámil to dnes šéf regionálního sdružení Petr Bendl. Poslanci tento krok vítají. Mohl by podle nich zlepšit váznoucí komunikaci ve straně.

Chování některých poslanců v pondělí ostře kritizovala výkonná rada ODS, podle níž by se představitelé strany v regionech, za které byli tito zákonodárci do Sněmovny zvoleni, měli situací "se vší vážností" zabývat. - čtěte ODS otevřeně zkritizovala rebelující poslance

"Rebelové" zahájení debaty v regionech vítají. "Doufáme, že nakonec tento incident povede k zahájení normální diskuse a komunikace," píše se v prohlášení skupiny poslanců kolem Vlastimila Tlustého.

Podle nich se nyní znovu projevila nekomunikace vedení strany s jejími poslanci. "Dokladem je i včerejší jednání výkonné rady ODS, které se opět neslo v duchu hesla: o nás bez nás," stojí v prohlášení.

Naposledy se neposlušní poslanci postavili proti vládním záměrům minulý týden při mimořádné schůzi Sněmovny. Tehdy několik zákonodárců z vnitrostranické platformy kolem Vlastimila Tlustého prosadilo spolu s opozicí změny v novele zákona o státní sociální podpoře. - čtěte Vzpoura pěti poslanců ODS sebere vládě až pět miliard

S návrhem na prodloužení doby vyplácení rodičovského příspěvku pro rodiče těžce nemocných dětí ze sedmi na 15 let přišla dokonce poslankyně ODS Alena Páralová. Podpořili ji její straničtí kolegové Vlastimil Tlustý, Juraj Raninec, Jan Schwippel a Jan Klas. Tlustý, Schwippel a Klas byli do Sněmovny zvoleni za Středočeský kraj.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas jejich jednání označil za "lehký podraz za pět miliard korun ročně." Poslanci se ale takovému výroku brání, k návrhu údajně nebylo ani zpracováno písemné stanovisko zpravodaje k hlasování. Navíc od přijetí návrhu v červnu až do pátečního hlasování nikdo z vedení ODS ani z členů vlády tuto novelu nezpochybnil.

Středočeši budou hledat řešení, své poslance ale nevyloučí
Postoj, který vedení středočeských občanských demokratů k celé situaci zaujme, nechtěl Petr Bendl předjímat. Podotkl pouze, že případné vyloučení ze strany není v kompetenci regionální organizace, ale místních sdružení. Tři z pěti rebelujících poslanců byli zvoleni právě ve Středočeském kraji.

"Myslím, že bychom se měli s našimi kolegy setkat a pokusit se nalézt řešení, byť to nevidím jako jednoduché," řekl místopředseda středočeské ODS Milan Cabrnoch. Situace, která vznikla, je podle něj problematická a neměla by se opakovat. "Na druhou stranu asi nemůžeme chtít srovnat všechny lidi do stejné latě," podotkl.

Vyloučení ze strany by ale Cabrnoch nedoporučoval. "O něčem takovém v žádném případě nepřemýšlím. Musíme hledat řešení, která jsou podstatně vstřícnější," uzavřel.

Podle stanov ODS může své členy vyloučit jejich mateřská organizace. Vedení strany také může zrušit celou místní organizaci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video