Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Středočeská mládež bude mít díky Rathovi autobusy a vlaky zdarma

  13:54aktualizováno  13:54
Nápad s bezplatným cestováním žáků a studentů do škol se Středočeskému kraji může prodražit. Dopravci totiž oznámili, že nejsou schopni od září zavést čipové karty, které měly zajistit to, aby děti neplatily skutečně jen cesty za vzděláním. Takto se mohou na účet kraje vozit, jak často budou chtít.
Středočeskému kraji se může převážení školáků zdarma do školy velmi prodražit. (Ilustrační foto)

Středočeskému kraji se může převážení školáků zdarma do školy velmi prodražit. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Cestování zdarma pro školáky prosadilo nové sociálnědemokratické vedení kraje v čele s hejtmanem Davidem Rathem.

"Dopravci nejsou schopni čtečky upravit tak, abychom je mohli od září používat. Čipové karty budou spíše příští rok," přiznal David Rath.

Připustil, že zajistit, aby děti jezdily zdarma skutečně jen za vzděláním a poté domů, nebude možné. "Nemůžeme zajistit dvě cesty, zajistíme tedy všechny. Pokud student pojede vícekrát než do a ze školy, bude mít všechny cesty se stoprocentní slevou," doplnil.

Současně s množstvím cest narostou skoro jistě i náklady, které kraj na žákovské jízdenky vydá. Překvapivě David Rath s vyššími náklady nepočítá, ale pokud je dopravci vykážou, mohou počítat s kontrolou.

"Víme, kolik bylo nyní slevových jízd a jakou část jízdného jsme hradili. Takže víme, že nějaký autodopravce takto přepravil 50 tisíc studentů. Pokud by teď vykázal, že jich za nulové jízdné najednou přepravil 70 tisíc, budeme se ptát, kde k nim přišel," poznamenal Rath.

Žáci a studenti dostanou průkazku po předložení potvrzení o studiu. Každá legitimace bude vydána na jméno a opatřena fotografií.

To má prý zabránit tomu, aby zdarma nejezdil někdo, kdo nemá na službu nárok. Řidiče autobusů a průvodčí ve vlacích tak čeká od září denní porovnávání podoby cestujícího s fotkou na průkazce.

Na účet kraje bude moci jezdit dítě od šesti do devatenácti let od letošního září. Podmínkou je, že je studující a má trvalé bydliště ve středních Čechách.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz