Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarská soukromá škola se topí v dluzích, studenti mají volno

  20:11aktualizováno  20:11
Už třetí den zůstává doma 280 žáků soukromé Střední odborné školy obchodu Karlovy Vary. Škola, která od května patří Rusce Tatianě Mokienkové, je zavřená. Do pondělí byla i bez dodávek tepla. Tíží ji finanční problémy, kantoři dva týdny marně čekají na říjnovou mzdu.

Studenti soukromé Střední odborné školy obchodu Karlovy Vary zůstávají doma. Jejich škola má finanční problémy. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Exekutor zablokoval školní účet, na němž leží státní dotace určená na výplaty učitelů. Rodiče znervózněli.

"Dcera nechodí do školy, vím, že se tam netopilo, a zavání to průšvihem. Rád bych zjistil, co bude dál. Nikdo s námi zatím nemluvil," diví se Martin Mňahončák, otec budoucí kadeřnice.

Ředitel Josef Grosser prodloužil studentům volno z minulého týdne až do středy. Neměl prý jistotu, kdy se podaří dodávky tepla obnovit. Mezitím do Varů dorazil právník Miloslav Černý zastupující majitelku školy. V pondělí se pak s Karlovarskou teplárenskou dohodl a ve škole se už topí.

Podle prokuristy teplárny Romana Miarky pondělní dohoda neznamená, že dluh škola zaplatila. Opakování krize však zatím nehrozí.

Grosser tvrdí, že přesně neví, co je příčinou svízelné situace. Poznamenal jen, že exekuce zřejmě vznikla kvůli sporu s firmou, jež prováděla rekonstrukci fasády školy.

Ve škole se už topí, studenti mají přesto volno

I když teplo už do tříd zase proudí, ředitel se rozhodl volno studentům nekrátit. Rozlítil však majitelku a jednatelku školy Mokienkovou. Její právník Černý prohlásil, že ředitel vyhlásil volno svévolně a bez vědomí šéfky.

Potíže soukromé školy

  • Kvůli nezaplacenému a odpojenému teplu mělo 280 studentů volno 2 dny minulý týden. A ještě tento týden od pondělka do středy.
  • Na školu je vyhlášena exekuce, dluží výplaty učitelům, má zablokovaný účet.
  • Údajně za sebou táhne dluhy z dřívějška. Nová majitelka školy Tatiana Mokienková už zaplatila přes deset milionů korun.
  • Mokienková se v úterý chystá odvolat ředitele školy Josefa Grossera.

"Vůbec se neprojevil jako schopný vyjednavač, nic nezařídil, i když má plnou moc. Nese vinu na tom, že se netopilo a že kantoři nedostali výplaty," ukázal na Grossera prstem Černý.

Na úterý svolala Mokienková poradu s kantory, aby jim vysvětlila, co se děje. Turbulence budou pokračovat. Černý si je jistý, že ředitele čeká odvolání z funkce a propuštěna bude ekonomka školy a sekretářka. Učitelé očekávají informace a hlavně zpožděnou výplatu.

"Jen na čestné slovo dál pracovat nemůžu," podotkl jeden z nich. Jméno uvést nechce. Bojí se, aby neskončil jako ředitel Grosser.

Budovu si škola pronajímá od města, ale je s placením pozadu. "Kdyby dluh měl růst, vystavuje se nájemce riziku výpovědi," uvedl mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Soukromá škola dostala na letošní rok od státu dotaci 13,2 milionu korun. Část z těchto peněz zřejmě leží na zablokovaném účtu spolu se školným od rodičů (15 tisíc korun ročně za žáka).

Třeba Martin Mňahončák zaplatil za dceru zatím třetinu, tedy pět tisíc korun. Otec se obává, aby nemusela dostudovat někde jinde; nejblíže je to přitom v Sokolově. To podle advokáta Černého nehrozí.

"Situace vypadá do budoucna velmi dobře. Peníze na účtu jsou, ale dočasně zablokované. Pracujeme na zrušení exekuce, která je vůči škole podvodná."

Na Exekutorském úřadu Sokolov, který má kauzu na starost, nebyl v pondělí nikdo kompetentní k zastižení. Pokud by škola zanikla, musel by její majitel podle zákona zajistit studentům pokračování ve stejném nebo podobném oboru jinde.

"Podle informací některých námi zřizovaných škol se už rodiče žáků Střední odborné školy obchodu dotazovali na možnost přestupu," zjistila mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Nová majitelka objevila staré dluhy

Právník Černý líčí, že když Tatiana Mokienková letos převzala školu od podnikatele Milana Birnera, objevila řadu nečekaných starých dluhů. Celkem prý od února uhradila už přes deset milionů korun.

"Pan Birner musel být tehdy urychleně odvolán, protože se zjistilo, že peníze zůstávají na jeho účtu. Navrhl za sebe jakousi paní Soumarovou, z níž se vyklubala jeho přítelkyně. V pátek 18. května podepsala podvodný doklad, že souhlasí s podáním exekuce, když škola nezaplatí do pondělí 22. května čtyři miliony korun," uvedl právník Miloslav Černý. Finance školy prověřuje policie.

Na majetek Milana Birnera vyhlásil krajský soud konkurs. Přihlásilo se celkem 42 věřitelů s pohledávkou celkem za 66 milionů korun. "Pokud bych měl podat návrh na oddlužení, tak by se současně zjistilo, že nemám žádný majetek a že bych se nemohl ve lhůtě vypořádat se závazky přiměřeným způsobem," psal Birner insolvenčnímu správci. Část pohledávek neuznává.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer Shehadeh, o nějž se již dříve ...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz