Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Střed New Yorku připomínal apokalypsu

  13:41aktualizováno  13:41
New York - Investiční bankéř Mark DeAndrea se krčil za sloupem a sledoval ohnivou kouli, která šlehala z mrakodrapu Světového obchodního centra. Snažil se zjistit, co se to vlastně děje. "V jednu chvíli ještě všichni procházeli ulicemi, vzápětí se jimi řítil vyděšený dav," popsal celou situaci DeAndrea, který pracuje v kanceláři poblíž dnes již neexistujícího komplexu Světového obchodního centra.

"Vypadalo to, jako by se proti nám valilo deset tisíc lidí. Běželi jako stádo gazel a křičeli: Vypadněte, vypadněte!" přerývaně vysvětloval. "Bylo to neskutečné, lidé vyskakovali z oken. Bylo to hrůzostrašné," dodal bankéř. Nejdříve se pokoušel ještě roztřesený zavolat manželce, jeho mobilní telefon však nefungoval. Připojil se proto k davu, který směřoval k trajektům do New Jersey.

"Čluny byly úplně přeplněné, braly všechny. Někteří lidé vyhrožovali, že pokud je nevezmou na palubu, skočí do moře," popisoval neuvěřitelně dramatickou situaci na molu číslo jedenáct. Nakonec se dostal na jedno přeplněné plavidlo. "Bylo to strašné. Všichni na lodi v úžasu sledovali budovy: najednou nebyly, zřítily se," charakterizoval okamžiky katastrofy. New York v úterý připomínal válečnou zónu. Ozbrojené hlídky obcházely vládní budovy.

Policisté zajišťovali masovou evakuaci obyvatel z finančního distriktu. Lidé pokrytí od hlavy k patám popelem proudili přes mosty co nejdál od místa zkázy. Sanitky kličkovaly mezi závaly na silnicích.

New York přišel o svou pýchu
Pýcha New Yorku elegantní les manhattanských mrakodrapů dostala těžkou ránu, z níž se bude zřejmě dlouho vzpamatovávat. V obchodním centru Manhattanu si policejní důstojník Tyrone Dux ztěžka povzdechl, než se vrátil zpět mezi ruiny domů.

"New York pláče," postěžoval si a rychle si utíral slzy z obličeje. "Vypadá to tady jako v noci," ukazoval kolem sebe na všudypřítomný prach a popel, který zatemnil ulice. "Neslyšel jsem žádný křik, jen smrt, temné ticho. Temno. Je to hrůzostrašné," dodal.

O několik ulic dál si skupina asi 120 lékařů klestila cestu sutí. Za nimi jezdily kolony sanitek a dalších záchranných vozů. Jejich úkol byl jasný: najít ty, kdo přežili, a pokusit se je zachránit.

Barbara Kalvigová v té době spěchala k místu činu v autě plném kolegů z newyorské veterinární kliniky. "Zavřeli jsme nemocnici a naložili hromadu lékařů a sester. Chceme pomoci," vysvětlovala.  "Pojedeme tak daleko, jak se jen dostaneme."

"Všichni křičeli, plakali, utíkali policisté, lidé, hasiči, úplně všichni," popisoval chvíle hrůzy Mike Smith, velitel hasičů z Queensu, krátce poté, co se zřítila druhá z věží obchodního střediska. Podle něj ze zasažených mrakodrapů zazněly nejméně tři exploze, pravděpodobně z plynového potrubí. Poté se vznesla oblaka prachu a popela, který pokryl přilehlé ulice do výše pěti centimetrů.

Domovník Kenny Johannemann popisoval scénu jako z filmového hororu: Muž uvězněný v plamenech Světového obchodního centra vynášel z hořící budovy jiného muže. V té chvíli zazněla druhá exploze. Muž vyhodil zraněného na ulici do bezpečí a vzápětí ho pohltil padající beton.

Donald Burns byl evakuován ze schůze v 82. patře mrakodrapu, když spatřil čtyři ohořelé lidi na schodišti. "Chtěl jsem jim pomoci, oni však odmítali. Nechtěli, aby se někdo dotýkal jejich spálené kůže. Z šatů jim zbyly jen cáry," vzpomínal.

Počítačový analytik Boris Ozersky byl v 70. patře budovy, když do ní narazilo jedno z letadel. Spěšně se řítil s jednou starší ženou po schodišti dolů. Najednou je tlaková vlna odhodila a žena zmizela ve tmě. "Pokoušel jsem se ji najít, ale marně," popisoval. Zatímco mnozí lidé po atentátu opustili místo katastrofy, jiní se vrátili, aby pátrali po svých spolupracovnících, blízkých či známých.

"Nevím, co mám dělat," stěžoval si Alan Rivera, jenž pátral po své snoubence pracující ve Světovém obchodním centru. "Nikdo mi neumí poradit," dodal.

V newyorských nemocnicích se vytvářely fronty dobrovolných dárců krve, zatímco ulicemi města projížděli nemocniční asistenti a křičeli: "Darujte krev!" Mnozí lidé se ocitli v pasti. Autobusy, metro ani taxíky nejezdily a oni se nemohli dostat domů. "Jak se dostanu do Queensu?" křičela jedna z žen. "Jděte pěšky," opáčil policista.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Ministři arabských států odsoudili Trumpa, navrhují i sankce na USA

Mimořádná schůzka ministrů zahraničí arabských zemí (9.12.2017).

Ministři zahraničí arabských zemí v sobotu ve společném prohlášení odsoudili rozhodnutí amerického prezidenta Donalda...

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

Jihovýchod USA ochromilo silné sněžení, v Alamu sněžilo po 12 letech

Palmy pokryté sněhem v Santa Fé v Texasu (9. prosince 2017).

Zatímco jihozápad USA trápí ničivé požáry, jihovýchod zasáhlo silné sněžení, kvůli kterému jsou statisíce lidí bez...Najdete na iDNES.cz