Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Střecha zasypala vzácná auta

  14:02aktualizováno  14:02
Několik desítek historických exponátů z automobilky Tatra Kopřivnice je ohroženo. Bezmála čtyřicet let starou budovu depozitáře muzea totiž poškodil sníh. Střecha neunesla těžkou mokrou zátěž a propadla se.

Bývalé muzeum z roku 1967 tvoří ocelové nosníky a skleněné tabule. Plochá střecha na jednom místě nevydržela tlak sněhu a propadla se. Několik nosníků přitom popraskalo a "vyhřezlo" z budovy. Rozbitá je rovněž řada skleněných výplní.

"Zatím zjišťujeme škody. V noci nebo brzy ráno, kdy se střecha propadla do budovy, nebyl nikdo uvnitř, takže se vše naštěstí obešlo bez zranění," řekl kurátor sbírek muzea Stanislav Monsport.

Střecha se propadla středem budovy a podle kurátora poškodila osobní vůz Tatra 700, poslední typ osobního auta, který automobilka vyráběla. Jezdil v něm například někdejší premiér Miloš Zeman.

"Poškozená je také naše služební Tatra Beta," doplnil Monsport. Dodal, že vzácné historické exponáty zřejmě zničení unikly. "Exponáty budou umístěny v areálu továrny, v hale bývalé slévárny."

Policie uzavřela větší část parku pro veřejnost a podnikoví hasiči Tatry Kopřivnice začali exponáty stěhovat.

Ředitelka muzea Lenka Hodslavská řekla, že do objektu už delší dobu zatékalo a nikdo se o budovu nestaral. "Budova ale patří automobilce Tatra, my jsme těžko něco mohli dělat. Chápu ale, že Tatra má jiné starosti."

Na špatný stav budovy upozornila MF DNES už loni v srpnu. Vedení automobilky se tehdy k faktu, že do budovy, v níž jsou vzácné exponáty, zatéká a ničí ji vandalové, nijak nevyjádřilo.

Starosta Kopřivnice Jiří Tichánek uvedl, že se o poničení budovy dozvěděl od novinářů. "Nikdo z Tatry ani nezvedl telefon, že se něco tak závažného stalo," zlobil se.

"Je to velmi nepříjemná situace. Zatím ještě nevíme, co s poškozenou budovou uděláme. Přivolali jsme statika, který by měl rozhodnout v pátek," řekl generální ředitel Tatry Kopřivnice Zbyněk Keisler. Nepotvrdil tak informaci ČTK, podle níž už statik rozhodl o stržení budovy.

Na poničenou budovu se odpoledne přišla podívat řada obyvatel města. "Stejně nikdo nevěděl, co se starým chátrajícím muzeem udělat. Sníh nakonec vše vyřešil sám," řekl jeden z přihlížejících.

Na poničený objekt upozornili policii lidé, kteří ráno procházeli parkem a všimli si polámaných nosníků a rozbitých skleněných výplní.

Střecha bývalé muzeum z roku 1967 neunesla těžký mokrý sníh a propadla se. Budovu tvoří ocelové nosníky a skleněné tabule. Několik nosníků přitom popraskalo a rozbitá je rovněž řada skleněných výplní, 11. března 2004

Hasiči zachraňují historický exponát z automobilky Tatra Kopřivnice. Bezmála čtyřicet let starou budovu depozitáře muzea totiž poškodil sníh, 11. března 2004

Hasiči zachraňují historický exponát z automobilky Tatra Kopřivnice. Bezmála čtyřicet let starou budovu depozitáře muzea totiž poškodil sníh, 11. března 2004

Hasiči zachraňují exponát z depozitáře muzea automobilky Tatra Kopřivnice. Bezmála čtyřicet let starou budovu totiž poškodil sníh, 11. března 2004

Hasič zachraňuje historický exponát z automobilky Tatra Kopřivnice. Bezmála čtyřicet let starou budovu depozitáře muzea totiž poškodil sníh, 11. března 2004

Střecha bývalé muzeum z roku 1967 neunesla těžký mokrý sníh a propadla se. Budovu tvoří ocelové nosníky a skleněné tabule. Několik nosníků přitom popraskalo a rozbitá je rovněž řada skleněných výplní, 11. března 2004

Střecha depozitáře muzea Tatry Kopřivnice se propadla pod sněhem. Zasypala historická auta, která patří mezi technické památky. (11. března 2004)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Štěně se propadlo do úzké šachty, ven ho vytáhli strážníci a hasiči

Zachráněné štěně aljašského malamuta.

Strážníci v Mostě zachraňovali psa, který spadl do úzké šachty hluboké zhruba tři metry. Společně s hasiči museli otvor...

Vandal zdemoloval náhrobky na hřbitově, přitom už měl být ve vězení

Vandal poničil na hřbitově jedenáct hrobů. Když ho policisté dopadli, ukázalo...

Jen dva dny stačily policistům z Olomoucka na vypátrání vandala, který na jednom z tamních hřbitovů poničil část...

Najdete na iDNES.cz