Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Strážník uchránil muže od sebevraždy

  13:03aktualizováno  13:03
Kostelec na Hané - Když strážník Michal Petržela běžel po kolejích proti řítícímu se vlaku, nemyslel na nic jiného, než aby všechno stihl včas. Pár metrů před ním totiž utíkal muž, který chtěl pod koly rozjeté lokomotivy spáchat sebevraždu. Strážník ho v poslední chvíli strhl pryč. "Něco mě přitom brnklo po nohou. Dodnes tam mám modřiny," říká strážník z Kostelce na Hané na Prostějovsku.

K manželské hádce v Kostelci před pár dny Petrželu a jeho kolegu v hlídce Ivo Chalupeckého přivolala manželka. "Když jsme přijeli, její muž začal nadávat a zuřit. Na přejezdu v tu chvíli blikaly výstražná světla a muž se zničehonic rozběhl přímo k nim," popisuje začátek zasáhu Petržela.

Manžel se ovšem vzápětí vydal po kolejích vstříc přijíždějícímu vlaku. Strojvůdce sice zapnul světla a začal troubit, všem ale bylo jasné, že rozjetý vlak nemá šanci ubrzdit.

"Když jsem to uviděl, trochu jsme si nadběhl a utíkal za ním. Asi tři metry před lokomotivou jsem ho doběhl a strhl z kolejí na bok. Něco mě přitom chytlo za nohy, ani nevím, co to bylo. Náraz ale musel přijít už z boku, protože jinak bych tady zřejmě už vůbec nebyl," vysvětluje Petržela.

"Kdyby to nestihl, mohli tam zůstat oba dva," konstatoval i místostarosta Kostelce Miroslav Rozehnal.

Petržela říká, že v tu chvíli nepřemýšlel o ničem jiném, než aby utíkajícího muže, který si šel pro jistou smrt, doběhl. "Na nějaký strach jsem v tu chvíli vůbec nemyslel. Až později jsem si uvědomil, co všechno se mohlo stát. Na nohou mám nějaké modřiny, ale není to nic vážného, hned druhý den jsem šel do práce," říká pětadvacetiletý strážník, který u Městské policie v Kostelci na Hané slouží již třetím rokem.

Protože to není jediný úspěšný zásah stejné hlídky strážníků, rozhodl se místostarosta Rozehnal navrhnour mětské radě pro oba dva peněžní odměnu.

"Jednak zasahovali u vlaku, jednak krátce před tím pomáhali při požáru domu v Kostelci. Ještě než přijeli hasiči, podařilo se jim tehdy vypnout přívody energií a z domu vynesli i nějaké zařízení," řekl místostarosta. "Jsou případy, kdy nebýt Městské policie, mohlo vše dopadnout úplně jinak a to daleko hůř."Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Vandal zdemoloval náhrobky na hřbitově, přitom už měl být ve vězení

Vandal poničil na hřbitově jedenáct hrobů. Když ho policisté dopadli, ukázalo...

Jen dva dny stačily policistům z Olomoucka na vypátrání vandala, který na jednom z tamních hřbitovů poničil část...

Obžalovaní v kauze „losovaček“ znají tresty, zaplatí desítky milionů

Ivana Salačová u Městského soudu v Praze (2. února 2016)

Za zmanipulování elektronického losování veřejných zakázek rozdal soud čtrnácti obžalovaným tříleté a dvouleté...

Najdete na iDNES.cz