Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Strážníci z Jeseníku zachránili muže, který hrozil skokem ze skály

  10:35aktualizováno  10:35
Strážníci v Jeseníku zachránili v pátek život 28letému muži, který hrozil sebevraždou. Dispečer získal informace o tom, že stojí na skále. Strážník pak na místě muže přemluvil, aby neskákal.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Všedně bez jakýchkoli mimořádností běžel v pátek čas strážníkům Městské policie Jeseník. Nikdo netušil, že nudný denní scénář se odpoledne změní v boj o život.

"Těsně po půl třetí odpoledne zacinkal na tísňové lince městské policie na pouhou jednu vteřinu telefon. Vypadalo to na omyl. Nic nenasvědčovalo nějakému dramatu," popsal situaci šéf jesenických strážníků Pavel Šuranský.

Jenže po šesti minutách, ve 14:37 hodin se volání z téhož mobilního čísla opakovalo a bylo delší. Strážník zajišťující práci dozorčího směny telefon zvedl. Ozval se mužský hlas."Chci oznámit, že pokud se najde moje tělo, tak se jedná o sebevraždu a ne vraždu," řekl.

Dozorčí směny se s mrazivou stručnou větou nespokojil. Nastoupila taktika. Věděl, že se musí ptát tak, aby muže pokud možno odvrátil od nezvratné nepředloženosti nebo ji alespoň oddálil a případ mohli dořešit odborníci.

"Pro navození důvěry řekl muži i něco ze svého soukromí. Postupně zjistil, že je muži osmadvacet let, jeho bydliště, povolání, že dítě s manželkou je v cizině. Dobrali se až ke zdravotnímu stavu volajícícho a celému jménu. Strážník se dozvěděl dokonce rodné číslo," sdělil Šuranský. Vyzvěděl také to, že muž vypil čtyři piva.

Nejdéle z potenciálního sebevraha páčil, kde vůbec je. Stál na skále nad kamenolomem v Jeseníku-Bukovicích. Muž jasně řekl, že tam nechce vidět žádnou policii.

Rozhovor po telefonu trval přes šestadvacet minut. V jeho průběhu dozorčí poslal do terénu svého kolegu. Bylo za osm minut patnáct hodin. Dozorčí po telefonu vysvětluje, kde se vzala hlídka. Předstíral údiv a muži úspěšně vsugeroval, že městskou policii na místo poslal náhodný svědek, který muže v lomu spatřil. "Jednoho člověka od městské policie tady chci, ale jestli se přiblíží někdo ze státní, tak vypínám mobil, řekl muž na skále.

Před patnáctou hodinou informuje dozorčí prostřednictvím operačního důstojníka státní policii. Strážník v terénu se s předchozím souhlasem volajícího může přiblížit.

Muž sděluje dozorčímu, že má vybitý mobil a vzápětí uvádí: "Už vidím strážníka, na shledanou." Tím končí telefonická komunikace a "péči" o sebevraha přebírá strážník v terénu, který se k muži dostal až na vzdálenost 1,5 metru. Oba pak společně tráví další čas na skále lomu.

Strážník vysílačkou informuje dozorčího: "Super debata, je to šikovný synek." Dozorčí se ptá, zda už opustili nebezpečné místo: "Ne, ještě se kocháme krajinou," řekl strážník. Strážník dostává mobilem instrukce od policisty z krizového týmu, jak pokračovat v debatě. Dozorčí se za chvíli ptá vysílačkou, co se na skále děje. "Stojíme, kouříme. Nikoho tu nechce, jenom mě," odpovídá strážník.

Situaci dramatizuje astma muže, který si chce vzít život. "Potřebuje lék," informuje strážník na dispečink městské policie. Podařilo se mu přemluvit sebevraha, aby odstoupil od okraje skály.

Zdravotní stav muže se rychle zhoršuje. Jde o minuty. Souhlasí že může dorazit lékař, kterého přiveze specialista z krizového týmu. Krátce před šestnáctou hodinou strážník radiostanicí sděluje: "Je tak na devadesát procent rozhodnutý, že neskočí."

Během dalších desítek minut pokračuje už za účasti policie a lékaře další přesvědčování. V 16:51 hodin, po dlouhých 133 minutách, záchranná akce končí a osmadvacetiletého muže přebírá policie a lékař.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Poslal mě hlas mrtvého děda, hájí se muž obžalovaný z pobodání seniora

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří Kilian podle obžaloby pobodal sérií ran nožem staršího...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří Kilian se u Městského soudu v Praze přiznal k červencovému pobodání staršího muže v jeho bytě...

V areálu Poličských strojíren vzplanul bezdýmný prach, popálil tři lidi

Ilustrační snímek

V Poličských strojírnách dopoledne vzplanul bezdýmný střelný prach. Při požáru se středně těžce popálili tři lidé.

Za prodej léků na předpis přes internet dostal překupník devět let

Vlastimil Hýža u Krajského soudu v Ostravě (17. července 2017).

Na devět let poslal ve středu Krajský soud v Ostravě do vězení muže, který přes internet ve velkém prodával léky...

Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc
Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc

Padající stromeček a nekončící úklid. I takové jsou Vánoce.Najdete na iDNES.cz