Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Záchranná služba středočeského kraje

Strážníci ve Vsetíně zachránili muže, který vypil vodní sklo

  • 16
Hlídka strážníků narazila v sobotu ráno ve Vsetíně na podivně malátného muže. Nejprve se domnívali, že dostal infarkt. Osmapadesátiletý muž je ale upozornil, že si spletl lahve a omylem vypil vodní sklo. To může člověka i zabít.

Strážníci na muže narazili v osm ráno při službě na sídlišti Jasenka. Jakmile zjistili, co se stalo, ihned zraněnému přivolali záchranku, která ho rychle převezla do nemocnice.

Vodní sklo je velmi nebezpečné a může způsobit člověku, který jej požije, i smrt. "Zpravidla se jedná o metasilikát sodný nebo metasilikát draselný, který má silně alkalickou reakci a působí leptání, podobně jako louh," uvedla lékařka Hana Farná z Toxikologického informačního střediska.

"Muž je nyní v péči lékařů zlínské Baťovy krajské nemocnice, kam byl ze Vsetína převezen", sdělila ČTK mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová

Vodní sklo

Vodní sklo je vodný roztok křemičitanu sodného (Na2SiO3). Dříve se používalo k uchovávání vajec, vejce se naskládala do lahve a zalila vodním sklem. Roztok ucpal póry ve skořápkách vajec a ta tak vydržela i několik měsíců.

Vodní sklo se dále může využívat jako lepidlo, například na lepení šamotového obložení kamen - reaguje se vzdušným oxidem uhličitým a tvrdne. V minulosti se používalo také při restaurování ke konzervaci povrchu soch, což ale z dlouhodobého hlediska památkám přitížilo. Vodní sklo se používá ve stavebnictví k mineralizaci dřevěných konstrukcí a tím k ochraně proti požáru.

zdroj: wikipedia


Video