Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Strážníci v Ladronce nepochybili, řekl Kaslovi jejich ředitel

  17:49aktualizováno  17:49
Praha - Ředitel městské policie Radim Chyba dnes vysvětloval primátoru Janu Kaslovi počínání strážníků při vyklízení squatu Ladronka, které se odehrálo 9. listopadu. "Vysvětloval jsem primátorovi okolnosti vniknutí strážníků do objektu a provádění takzvané osobní prohlídky," řekl Chyba. Podle jeho mínění, strážníci v Ladronce nepochybili. Přitom videozáznam městské policie, jejž se podařilo MF DNES získat, usvědčuje strážníky z řady přehmatů.
Podívejte se na fotografie z policejního videozáznamu.

Podle některých právníků dokonce překročili své pravomoci. Těžkooděnci například vyrazili vrata statku, aniž k tomu měli zákonný důvod.

Zabarikádovaná vrata do statku pomohli podle ředitele Chyby strážníci otevřít na žádost zástupce vlastníka, kterým je město Praha. Podle něj zástupce vlastníka požádal strážníky i o zajištění tamních obyvatel a o jejich předání policii.

"Při tom má strážník právo přesvědčit se, zda tato osoba nemá zbraň. V zákoně není řečeno, že to musí dělat osoba stejného pohlaví," uvedl ředitel.

Také pražský radní Filip Dvořák (ODS), který byl jako zástupce vlastníka vyklizení Ladronky přítomen, míní, že strážníci postupovali správně. "Podle mých představ o tom, co by měl dělat strážník, tam nebylo nic, co by nebylo v souladu se zákonem," řekl Dvořák. "Strážníci vnikali za přítomnosti vlastníka na jeho žádost do jeho objektu a nikoli do cizího objektu bez přítomnosti vlastníka," dodal.

Chování strážníků městské policie a jejich ředitele Radima Chyby při zásahu na statku Ladronka je plně v rukou republikové policie.

Inspekce strážníků, která podléhá primátorovi a paradoxně také Chybovi, se zatím zásahem zabývat nebude.

"V této věci bylo podáno trestní oznámení na neznámého pachatele a prošetřuje to policie České republiky. Do průběhu šetření zasahovat nemůžeme," tvrdíl ředitel Inspekce městské policie Josef Tomíček.

Celým případem - proč nechal magistrát squattery vystěhovat a samotným postupem strážníků - se zabývá úřad vyšetřování pro Prahu 6.

"Až policie zjistí, že došlo k trestnému činu, tak by nám to měli podstoupit, abychom přezkoumali, jestli strážníci překročili i interní předpisy," dodal Tomíček s tím, že se jedná běžný postup.

Muži v uniformě městské policie totiž prováděli prohlídky i mladých dívek, které ve statku bydleli. Tomíček přitom potvrdil, že kontrolovat ženy by měly pouze strážnice.

Kontrola městské či obecní policie je zcela v kompetenci jejího zřizovatele, tedy města či obce. Ovlivňovat její chod nemůže ani ministerstvo vnitra, pod nějž spadá například státní policie.

Strážník, který překročí při službě své kompetenci,však může být potrestán jako policista. Kupříkladu za zneužití pravomoci veřejného činitele. "Soud jej za to může poslat za mříže i na tři roky a zakázat mu výkon této činnosti," sdělil Samuel Truschka z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Jenom letos si na jednání strážníků v metropoli stěžovaly více než čtyři stovky lidí, z toho sto stížností vyhodnotilo ředitelství městské policie jako oprávněné a 70 jich předalo státním policistům či obvodnímu úřadu k vyřešení.

Kvůli podezření z trestného činu byli letos podle statistik městské policie se sboru okamžitě propuštěni čtyři členové, další tři skončili stejně, protože porušili pracovní kázeň.

Záběr z policejní kamery potvrzuje, že se městští policisté do squatu Ladronka dobývají násilím. Podle zákona by však k oprávněnosti takového postupu musel být ohrožen například život člověka, což však nebyl. (9. listopadu 2000)

Policista se snaží vykopnout dveře do objektu Ladronka. (9. listopadu 2000)

Páční vstupních dveří squatu Ladronka. (9. listopadu 2000)

Policista se snaží vypáčit dveře Ladronky. (9. listopadu 2000)

Policista konečně vypáčil dveře do objektu ladronky. (9. listopadu 2000)

Strážníci vnikají do objektu Ladronky vypáčenými vstupními dveřmi. (9. listopadu 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Najdete na iDNES.cz