Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Strážníci se nestarají jen o parkování

  10:48aktualizováno  10:48
Praha - Pražané mají k dispozici ve většině částí metropole strážníky okrskáře z městské policie. Ti mají přehled o místě a kromě řešení přestupků pomáhají obyvatelům v oblasti i s problémy dlouhodobějšího charakteru. "Tito strážníci by měli být běžně dostupní občanům, a proto mají na starosti pouze malé území, kterému se věnují a kde řeší místní záležitosti," řekla tisková mluvčí městské policie Radka Waitová.

Strážníci okrskáři mají být dostupní veřejnosti, a proto jsou postupně vybavováni mobilními telefony s čísly, která lidé mohou zjistit na jednotlivých obvodních ředitelstvích městské policie.

Aby byl v okrscích zaručen kvalitní výkon služby, obsazuje městská policie do funkce okrskáře jen strážníka, který splňuje požadavky. "Okrskář musí mít zájem o práci v místě, kde se má pohybovat, musí je znát, a měl by už mít s prací u městské policie zkušenosti," řekl zástupce ředitele strážníků v Praze 1 Miroslav Stejskal.

Zájemce podle něj musí být hlavně komunikativní, ne úplně mladý, aby byl dobrým partnerem i pro starší občany. Musí mít maturitu nebo se alespoň připravovat na její složení.

Obvodní ředitelství městské policie

- Praha 1, Uhelný trh 10, tel: 02/24234860,
     e-mail: 1mppraha@pha.inet.cz
- Praha 2, náměstí Míru 14, tel: 02/24256279,
e-mail: 2mppraha@pha.inecnet.cz
- Praha 3, Cimburkova 18, tel: 02/22782508,
e-mail: operacni.p3@mppraha.cz
- Praha 4, Táborská 372/36, tel: 02/61192625,
e-mail: operacni.p4@mppraha.cz
- Praha 5, Štefánikova 15, tel: 02/57000877,
e-mail: opes@p5.mepnet.cz
- Praha 6, Českomalínská 25, tel: 02/24312359-60,
e-mail: 6mppraha@pha.inecnet.cz
- Praha 7, Ortenovo nám. 150/37, tel: 02/83871592,
e-mail: operacni.p7@mppraha.cz
- Praha 8, Balabánova 1273, tel: 02/6886680-1,
e-mail: operacni.p8@mppraha.cz
- Praha 9, Veltruská 576, tel: 02/886841-5,
e-mail: 9mppraha@pha.inecnet.cz
- Praha 10, Litevská 1282/1, tel: 02/71737381,
e-mail: 10mppraha@pha.inecnet.cz
- Praha 11, U Přehrady 54, tel: 02/90011622,
e-mail: 11mppraha@pha.inecnet.cz
- Praha 12, Násirovo nám. 1816, tel: 02/4025226,
e-mail: 12mppraha@pha.inecnet.cz
- Praha 13, Lýskova 1593, tel: 02/51625174-9,
e-mail: operacni.p13@mppraha.cz
- Praha 14, Vlčkova 1067, tel: 02/81918886,
e-mail: operacni.p14@mppraha.cz
- Praha 15, Hostivařská 3, tel: 02/72655636,
e-mail: 15mppraha@pha.inecnet.cz

Okrskářem v okolí hlavního nádraží, neblaze proslulém množstvím bezdomovců, je v současné době žena. V úterý s kolegou kontrolovala bezdomovce posedávající v parku před budovou.

"Problémy tady s nimi už moc nejsou, většinou se chovají slušně," řekla Petra Mikušová. Přestože je žena, podle ní si na ni většinou nikdo nedovoluje. "Pokud chce někdo i jen slovně útočit, je mu jedno, jestli je to žena nebo muž," řekla. Dodala, že okrskáře člověk pozná podle žlutého "véčka" na pravém rukávu uniformy.

V případě porušení zákona je městská policie oprávněna ukládat a vybírat v blokovém řízení pokuty až do výše jednoho tisíce korun.

S celkovým nedostatkem strážníků se podle starosty Prahy 2 Michala Basche v současné době potýká tato městská část.

"Čelíme spíše drobné kriminalitě, a nikoli závažným kriminálním deliktům. Rozmáhá se zejména vykrádání automobilů a roste počet kapesních krádeží v tramvajích," uvedl starosta Basch. Požádá proto magistrát o zvýšení počtu strážníků ze současných asi šedesáti na dvojnásobek.

Kvůli zlepšení podmínek výkonu služby strážníků jsou vybavováni i speciálními pomůckami. Dnes například strážníci v Praze 15 dostanou dva dalekohledy pro noční vidění. "Strážníci budou přístroje využívat při vyhledávání sprejerů, pytláků či lidí, kteří ničí autobusové zastávky," uvedl starosta Prahy 15 Jan Nádvorník.

Strážníci podle Waitové oproti policistům dohlížejí především na dodržování městských vyhlášek - například kontrolují venčení psů, žebrání nebo špatné parkování.

Okrskář musí dobře znát svoji lokalitu

Hlídkový strážník městské policie si při pochůzce musí všímat všeho, co se děje. Nemá však na starosti jen jeden úsek - nemůže se tak soustředit na konkrétní místo. Okrskář se naopak může zaměřit na svoji lokalitu a tam to dávat postupně dohromady, vysvětluje hlavní rozdíly v práci pětačtyřicetiletý Bedřich Rýč, který u městské policie pracuje už devět let a na Malé Straně je rok okrskářem.

Za tu dobu už ho mnoho místních lidí zná a často se mu svěřují se svými starostmi. "Nejčastěji si stěžují na parkování aut, která někde nemají co dělat. Většinou zavolám botičkové auto a ukážu, co bych potřeboval obout, nebo to řeším blokovou pokutou," říká strážník. Často si podle něj lidé stěžují také na žebráky, kapsáře nebo drogově závislé, kteří se občas objeví na nových místech. Výhodou podle něj je, že ho lidé mohou kontaktovat na služební mobil. Dorazí tam on, neboť zná místní poměry.

Strážníci vyjíždějí ke každé události, kterou lidé ohlásí. "Před rokem mi zavolal taxikář, že pod mříží v kanále na Klárově je uvězněno pět malých kachniček a nemohou se dostat ven, ať s tím něco uděláme. Kachničky jsme zachránili," vzpomněl na kuriózní případ okrskář, který při práci používá i horské kolo a za loňský rok na něm najezdil přes dva tisíce kilometrů. Kolo je pro něj důležitý dopravní prostředek, protože v místě, kde působí a kde v okolí bývají časté dopravní zácpy, je to mnohokrát nejrychlejší dopravní prostředek.

Když se stal okrskářem, už tři roky pracoval na Malé Straně v hlídkové službě. Situaci dobře znal. "Proběhl jsem si v té době celý svůj úsek, a kde jsou zoufalá místa, tam jsem se představil a nechal na sebe kontakt na mobil, " říká Rýč. Protože je podle něj v Praze dost "úchyláků", vyučuje ženy a děti zdarma sebeobraně. "Dělám jiu-jitsu už dvacet let a mám co naučit," dodává s úsměvem.

Strážník-okrskář Ivan Králík při kontrole svého úseku, který je ohraničen od křižovatky Újezd až po zlíchovský lihovar. (19. února 2002)

Strážníci městské policie budou v rámci speciální akce přinejmenším do konce dubna denně kontrolovat lidi, venčící své psy. (4. dubna 2002)

Strážníci městské policie budou v rámci speciální akce přinejmenším do konce dubna denně kontrolovat lidi, venčící své psy. (4. dubna 2002)

Strážník Bedřich Rýč kontroluje na monitoru z malostranské služebny dění na Karlově mostě. (9. dubna 2002)

Strážnice Petra Mikušová domlouvá bezdomovci, který sedí v parku před hlavním nádražím. Sama říká, že s těmito lidmi již problémy nejsou, neboť se většinou se chovají slušně. (9. dubna 2002)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Nová věznice by měla do čtyř let vzniknout ve Všechově u Tábora

Odvolaný ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal.

Téměř dvě miliardy korun by měla stát nová věznice, která by měla do čtyř let vzniknout na bývalém letišti Všechov u...

Starostka Obrnic složila funkci, dává přednost práci pro kraj

Starostka Obrnic Drahomíra Miklošová.

Drahomíra Miklošová, která v roce 2014 převzala ve Štrasburku cenu Rady Evropy za integraci Romů, rezignovala na svůj...

Kamencové jezero zvelebí další miliony, jeho rozvoj navrhnou architekti

Nové molo na Kamencovém jezeře je složené z dílců, které bude možné dle libosti...

Sedmnáct milionů korun investuje příští rok Chomutov do areálu Kamencového jezera, které je pro své složení vody s...Najdete na iDNES.cz