Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Strážníci při vyklízení squatu porušili zákon

  20:45aktualizováno  20:45
Praha - Strážníci, kteří se před měsícem zúčastnili vyklízení squatu Ladronka, zřejmě překročili své pravomoci. Případem se zabývá policejní vyšetřovatel. "V současnosti se prověřuje zákonnost zákroku městské policie a důvod vstupu," uvedl policejní zdroj, který je obeznámen s průběhem šetření. Na videozáznamu, který se podařilo MF DNES exkluzivně získat od pracovníka městské policie, lze vidět například scénu, při níž strážník s páčidlem zápasí s branou statku. Vzápětí mu přibíhají na pomoc těžkooděnci z kordonu, který stojí na pláni u břevnovského statku. Společnými silami vrata vyrazí, postupně se soukají za bránu a začínají chytat squattery.Podívejte se na unikátní fotografie z policejního videozáznamu.Vrata vyrazila firma, říká ředitel městské policie Radim Chyba - čtěte uvnitř.

A právě to je základním prohřeškem strážníků. Ti při akci pouze neasistovali, jak tvrdí ředitel městské policie Radim Chyba a radní Filip Dvořák, jenž vyklizení statku inicioval. Ředitel Chyba násilné vniknutí do objektu dokonce výslovně popřel. Zákon o obecní policii jasně říká, že vstupovat do uzavřeného objektu mohou strážníci, jen pokud je ohrožen život lidí nebo hrozí velká škoda. Dvořákovi i radnímu Rudolfu Blažkovi, kteří o podporu strážníků požádali, chybělo i jakékoliv soudní rozhodnutí o vyklizení squatu.

Právníci kroutí hlavou nad samotnou účastí městské policie. "Je podivné, že se městská policie nechala k takovému účelu vůbec zneužít," konstatuje právník Václav Vlk, který se specializuje mimo jiné na policejní zákony. "Pokud jsem majitel domu a mám tam squattery bez nájemní smlouvy, tak se obrátím na republikovou policii s tím, že mi do objektu vnikly cizí osoby. Policisté nelegální obyvatele upozorní, že jsou tam protiprávně a vyzve je, aby prostor opustili. To je legální postup," doplnil Vlk a pokračoval: "Rozhodně se to nedělá tak, že tam vlítnou strážníci a rozrazí dveře."

Ivo Mathé, jeden ze squatterů, upozorňuje, že při vystěhování se strážníci dopustili více přehmatů. "Ani nás nevyzvali, abychom předložili občanky a opustili půdu. Řvali na nás, ať si chytíme psy, že jinak budou střílet," popsal.

Právník Vlk se zároveň pozastavil nad skutečností, že strážníci při zásahu prováděli osobní prohlídky zadržených, mezi nimiž byly i dívky, což opět dokazuje záznam. "Právo na osobní prohlídky nemají," zdůraznil Vlk.

Ředitel Chyba sice prohlásil, že strážníci prováděli osobní prohlídky z bezpečnostních důvodů. Záznam však zachycuje i scénu, kde strážníci hovoří o tom, že v kabelce prohlížené ženy hledají drogy.

Oldřich Choděra, právník, říká: "Neměli by se angažovat tam, kde nevědí, na čí straně je pravda. Pokud by byla nájemní smlouva platná, bude to velký malér," naráží Choděra na fakt, že celý případ navíc komplikuje spor o smlouvu, kterou se squattery před několika lety uzavřelo město. Není totiž zcela zřejmé, zda ještě platí. I když radní Filip Dvořák několikrát konstatoval, že ji magistrát řádně vypověděl, podal k soudu žalobu na vyklizení statku. Soud doposud nevynesl konečný verdikt.

Vrata vyrazila firma, tvrdí šéf strážníků

Ředitel Městské policie Radim Chyba je přesvědčen, že při vyklízení Ladronky jeho strážníci nepochybili. V rozhovoru však některé informace zatajil; například to, že strážníci vyrazili vrata statku, což dokazuje videozáznam, který redakce MF DNES exkluzivně získala.

Byl připraven plán akce?
Plán se udělal velmi rámcový. Určovali jsme, kdo a co bude dělat, jednalo se o instruktáž.

Jaký byl váš úkol?
V předvečer zásahu jsme byli na magistrátu a úkol zněl asistovat vlastníkovi nemovitosti při výkonu jeho práva. Pouze jsme zajišťovali ochranu vlastníka.

Kdo vyrazil vrata statku?
My jsme vrata nevyráželi, byla to firma, kterou si najalo město. Potom jsme s vlastníkem vstoupili do objektu. (Později však Radim Chyba přiznal, že v době zákroku byl na druhé straně budovy.)

Prohledávali jste budovu?
Statek jsme neprohledávali, viděli jsme, že jsou tam osoby, které se tam zdržují a nepodrobily se výzvě vlastníka. Proto jsme šli nahoru.

To není prohledávání objektu?
Nedá se to nazvat prohledáváním, všude jsme jenom doprovázeli vlastníka - radního Dvořáka.

Prováděli strážníci osobní prohlídky?
Ne osobní, ale bezpečnostní. Zda u sebe nemají obyvatelé Ladronky zbraně.

Kdo kontroloval dívky-squatterky?
To si nejsem jistý, byly tam snad i naše strážnice, které je prohlédly.

Squatteři ukázali před vyklizením nájemní smlouvu. Jak jste si mohli být jisti tím, že neplatí?
Ukazovali ji pouze Dvořákovi jako vlastníkovi objektu.

Věděli jste o ní, nemohli jste tedy tušit, na čí straně je právo...
Prosím vás pěkně, to jsme sice vědět nemohli. Na místě samém jsme se ale dozvěděli, že je vypovězená. Viděli jsme zmocnění, kterým pan primátor zmocnil radního Dvořáka a radního Blažka k výkonu práv vlastníka. Byl nám předložen výpis z katastru nemovitostí, že se jednoznačně jedná o objekt hlavního města. Nepochybovali jsme o tom, že neděláme něco protiprávního.

Od koho jste se dozvěděli, že smlouva je vypovězená?
Od pana radního Dvořáka.

Předložil vám nějaký dokument?
Žádný takový dokument jsem neviděl.

Jednali jste tedy pouze na základě ústního sdělení?
Ano. Pouze jsme doprovázeli vlastníka nemovitosti.

Co když soud rozhodne, že smlouva je platná?
Já bych se k tomu nevyjadřoval do doby, než se to prokáže. A hlavně, nájemní smlouva, jak nám bylo řečeno, prostě neexistuje.

 

Primátor neví, co se děje v městské policii

Primátor Jan Kasl, který je podle zákona o obecní policii i jejím nejvyšším velitelem, včera připustil, že netušil, jak probíhalo vyklízení squatu Ladronka. "Videozáznam z vystěhování mi přehrál až vyšetřovatel, který se případem zabývá. Přiznám se, že jsem o tom, jakým způsobem tam vystupovali nevěděl. Okamžitě jsem si od ředitele městské policie Radima Chyby vyžádal situační zprávu o postupu městské policie."

Nemyslíte, že překročili své pravomoci?

Nechtěl bych to komentovat do okamžiku, než to celé prověří policejní vyšetřovatel. Uvidíme, jakým způsobem k tomu přistoupí.

O návštěvě statku radním Filipem Dvořákem a Rudolfem Blažkem jste také předem nevěděl?

Radní Rudolf Blažek mě informoval, že jdou s radním Filipem Dvořákem za asistence městské policie se jaksi domáhat vyklizení Ladronky. Také jsem radnímu Dvořákovi dával plnou moc k zastupovaní města. Je to ovšem formální akt, který neopravňuje k ničemu jinému než ke konstatování: Jsem zde za vlastníka.

Dostáváte zprávy od městské policie z podobných akcí?

Svodku činností mi pošlou jednou za měsíc a to jsou jen suchá fakta. Denní řízení není v mé pracovní náplni. Měla by se tím zabývat inspekce městské policie, protože ta chování strážníků prošetřuje.

Myslíte si, že inspekce městské policie je dostatečně nezávislý orgán, aby po skončení vyšetřování potrestala viníky?

Inspekce nemůže suplovat úřad vyšetřování. Je to kontrolní mechanismus, který podléhá přímo mně. Před mým příchodem na magistrát dokonce podléhala řediteli Chybovi, což bylo naprosto nesystémové. Nyní jsou mimo. Jestli je tam vliv a jak dalece jsou nezávislí, to nevím. Domnívám se, že se snaží být maximálně objektivní. Inspektoři již vyřešili několik případů.

Mohla by nastat situace, že ještě před uzavřením případu by jste ředitele Chybu odvolal?

Zatím nemám takové údaje, abych o tom, mohl vůbec uvažovat. Informace, které mám, jsou pouze zprostředkované. Spíše mě zaráží, že jsem neměl přesné zprávy o tom co, kdo a jak plánoval. Jak jsem se od vyšetřovatele dozvěděl akce byla plánovaná minimálně čtrnáct dnů předem. Rozhodně bylo dost času, abych informace dostal. Původně jsem se domníval, že tam došlo k drobným potyčkám...

A nezdá se vám, že už to je dost alarmující?

Rozhodně mě to nepotěšilo, nepovažuji to za standardní. Ty věci probíhaly zcela bez mého vědomí. Nemohu zodpovědně říct, že vím, co se děje v městské policii. Bohužel.

Strážníci postupovali nesprávně i v rámci interních předpisů. Dívku, kterou již předtím prohlédli jejich kolegové na půdě, opět kontrolují muži. (9. listopadu 2000)

Ředitel Inspekce městské policie Josef Tomíček přitom zdůraznil, že ženu by měla prohlížet vždy strážnice. "V opačném případě je to minimálně neetické," uvedl Tomíček. (9. listopadu 2000)

Záběr z policejní kamery potvrzuje, že se městští policisté do squatu Ladronka dobývají násilím. Podle zákona by však k oprávněnosti takového postupu musel být ohrožen například život člověka, což však nebyl. (9. listopadu 2000)

Policista se snaží vykopnout dveře do objektu Ladronka. (9. listopadu 2000)

Páční vstupních dveří squatu Ladronka. (9. listopadu 2000)

Policista se snaží vypáčit dveře Ladronky. (9. listopadu 2000)

Policista konečně vypáčil dveře do objektu ladronky. (9. listopadu 2000)

Strážníci vnikají do objektu Ladronky vypáčenými vstupními dveřmi. (9. listopadu 2000)

Těžkooděnci městské policie zdržují jednoho ze squatterů. (9. listopadu 2000)

Těžkooděnci městské policie prohledávají jednu ze squatterek, kterou chytili na půdě statku. (9. listopadu 2000)

Prohledávání squatterů na půdě Ladronky. O několik okamžiků později, když kontrolují její přítelkyni z Kanady, lze na záznamu slyšet: "Neboj se jí na to sáhnout, na to máš právo." Právníci se shodují, že strážníci tak překročili své pravomoci. (9. listopadu 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Činnost NBÚ bude kontrolovat Rozner. Je to slušný člověk, hájí ho SPD

Poslanec Miloslav Rozner (SPD)

Předsedou sněmovní komise pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu se stal poslanec hnutí Svoboda a přímá...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...Najdete na iDNES.cz