Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Strážníci chtějí ochranné vesty

  9:04aktualizováno  9:04
Praha - Potřebujeme neprůstřelné vesty, protože i nám jde na ulici o život, prohlašují někteří městští policisté. Vedení strážníků však oponuje: Takovou výstroj při své práci nepotřebují. Opírá se při tom o zákon o obecní policii, podle něhož by se strážníci do situací, kdy jde o život, neměli vůbec dostat. Jejich posláním je podle legislativy pouze dbát na dodržování veřejného pořádku.

"Strážníci ke své činnosti ochrannou vestu nepotřebují, protože případy, kde se předpokládá ohrožení života, by měla řešit republiková policie," potvrzuje Marie Masaříková z ministerstva vnitra.

Jak se však dá určit míra takového rizika? Jak se například pozná, že banální hospodská rvačka nepřeroste ve zběsilou přestřelku? Přestupek se tak totiž rázem mění v trestný čin, který by již měla řešit republiková policie. "Strážník je vycvičen v takové chvíli situaci zhodnotit a rozhodnout se, jestli je na zásah připraven a i dostatečně vyzbrojen," říká šéf strážníků Radim Chyba.

Strážník, jenž nechce zveřejnit své jméno kvůli obavám z nadřízených, však Chybovo doporučení zpochybňuje. "Přece když lidi bude ohrožovat šílený střelec, nemůžeme jen nečinně čekat na příjezd republikových policistů," uvádí.

Podobný názor má i šéf strážníků v Praze 1 Josef Janoušek, který právě jedná s tamní radnicí o nákupu několika neprůstřelných vest, které stojí zhruba dvacet tisíc korun. "Neprůstřelné vesty bychom potřebovali, protože občas musíme vyjíždět na linku tísňového volání, kde je ohrožení života reálné," řekl nedávno Janoušek.

Zcela jednoznačně se však proti neprůstřelným vestám staví radní Rudolf Blažek, který má městskou policii na starosti. "Městská policie není žádná zásahová jednotka. Jsem zásadně proti tomu, aby se neprůstřelné vesty strážníkům kupovaly, neslyšel jsem o žádném případu, že by nějaký pachatel na strážníky střílel," prohlásil již dříve Blažek.

Brněnská městská policie však své strážníky neprůstřelnými vestami vybavuje. "Každá naše automobilová hlídka má neprůstřelnou vestu i helmu. Nemůžeme je přece pustit na ulici, kde se může střílet, bez těchto pomůcek. Strážníci jsou také často voláni k případům nedovoleného vniknutí do objektu. I tam přece může čekat nějaký pachatel s pistolí za dveřmi," říká mluvčí brněnské policie Vít Cvrček.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Najdete na iDNES.cz