Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Strážci krkonošského parku si budou nahrávat úplatkáře

  12:19aktualizováno  12:19
Správa Krkonošského národního parku otvírá ve Vrchlabí protikorupční místnost vybavenou nahrávacím zařízením. Mezi českými ochranáři jsou první, kdo umožní bránit se v případě, že někdo nabídne nebo bude požadovat úplatek.
Strážci krkonošského parku mají speciální místnost proti korupci. (Ilustrační foto)

Strážci krkonošského parku mají speciální místnost proti korupci. (Ilustrační foto) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Národní park může být pod tlakem třeba tehdy, když mají zaměstnanci schůzku například s developerskou firmou, která chce protlačit projekt výstavby apartmánových domů. Setkání může probíhat, pokud zástupce firmy souhlasí, právě v nové speciální místnosti, která bude vybavená kamerou a odposlechem.

"Pokud firma nechce a náš zaměstnanec má obavy z korupce, zúčastní se jednání nadřízený úředníka," upřesnil mluvčí parku Radek Drahný.

V opačném případě, když o schůzku ve speciální místnosti stojí klient, musí mu úředník vyhovět. Ostatně místnost má sloužit především jim.

"Jedná se o naši vlastní iniciativu proti úplatkářství, které je nutné předcházet všemi dostupnými prostředky," uedl ředitel správy parku Jan Hřebačka.

Nahrávky mohou posloužit jako důkaz

Nahrávky bude park zakládat do spisů jednotlivých případů a údaje pak mohou posloužit jako důkaz.

"Dáváme tak našim partnerům možnost nechat nahrát úřední jednání. Nahrávka v případě jakéhokoli podezření může posloužit jako důkaz, že pracovníci správy nepožadovali úplatek, a naopak, že se protistrana nepokoušela zaměstnance zkorumpovat," popsal Hřebačka.

Pracovníci parku čelí nejen tlakům developerů, ale občas musí hovořit i s agresivními lidmi. "Stalo se nám, že jsme museli volat policii, protože klient zaměstnanci vyhrožoval,“ vysvětlil Drahný.

"Je to pozitivní krok. Park asi někdy musí odolávat tlaku a po Krkonoších o tom samozřejmě běží různé zvěsti. Osobně jsem se ale nikdy nesetkal s tím, že by se tato šuškanda potvrdila," reagoval na novinku starosta Harrachova Tomáš Ploc.

Starosta tvrdí, že se sám s nátlakem developerů nesetkal. Spíše než úplatky se firmy snaží městu nabízet, že přispějí na stavbu chodníků či silnic.

"Pokud jejich plán neodpovídá našemu územnímu plánu, své projekty žádným způsobem neprotlačí," konstatoval starosta.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Máme obavu z afrického moru prasat z Maďarska, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Když se před koncem loňského roku objevila první nakažená prasata mimo ohrazenou zónu na Zlínsku, znamenalo to, že se...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Najdete na iDNES.cz